ERDÉLYI LEGÉNYES TÁNCOK

Full text search

ERDÉLYI LEGÉNYES TÁNCOK
A régi táncstílus legfejlettebb ágát az erdélyi legényes táncok családja jelenti, amelyet az ugrós táncokkal az azonos tempó ( = 116–138) és a -os táncmetrika alapvonásai, az érintkező dallamkincs, a műfaji-formai és szerkezeti-motivikai párhuzamok s néhány típus részletegyezései kötnek össze. A pásztortáncokkal és az ugrósokkal (s velük együtt a Kárpát-medence régi táncrétegébe tartozó szlovák, román és cigány táncfajtákkal) való szerves rokonság mellett a legényes táncok a régi kelet-európai táncréteg külön ágát jelentik, mely az erdélyi tánckultúra sajátos belső fejlődése következtében, a sokáig megőrzött középkori és reneszánsz elemek alapján, önálló úton jutott el magas fokra. A tánccsalád elterjedési központját jelentő Közép-Erdélyben él a legfejlettebb típusa, egyszerűbb, régibb – az ugróssal közvetlenül érintkező – típusait viszont a peremterületek őrizték meg.
A legényes tánccsalád műfaji tekintetben már egységesebb. A többalakúság régies jelenségét (mely a pásztortáncok és ugrósok még minden típusára jellemző) csupán a legegyszerűbb bukovinai típus őrzi, mely még férfi- és nővel járt páros formákat is tartalmaz. A csíki féloláhost olykor még nők is táncolják, de a fejlett közép-erdélyi legényes már egyértelműen férfitánc, melynek a párostánc-formával való kapcsolatai már nem világosak. (Csak az erdélyi román párhuzamok, valamint a marosszéki forgatóssal való zenei érintkezések sejtetik a régi páros táncokkal való összefüggését.)
A régies bukovinai és csíki típusok dallamkincse még közvetlenül összefügg az énekelt kanásztáncdallamokkal. A közép-erdélyi legényesek kísérőzenéje azonban már fejlettebb, kifejezetten hangszeres muzsika, melynek kapcsolatai az énekelt formákkal már elhomályosultak, s nagymértékben kibővült a 18. századi ún. korai verbunkos zene stíluselemeivel és dallamkészletével.
A legényes táncok egyszerűbb formakincsű típusai (bukovinai ugrós, csíki féloláhos) az ugrósok fejlettebb fajtáival (dus, alföldi ugrós) nemcsak zenei, hanem formai tekintetben is közvetlen rokonok. Ez a formai rokonság nemcsak a szerkezeti fejlettség alacsonyabb szintjében, a zenei egységekhez való változó illeszkedés hasonló módjában, hanem azonos részletjelenségek, tartalmi-motivikai egyezések sorában is megnyilvánul. A közép-erdélyi legényes motívumkincse, szerkezete viszont területi altípusként egyre növekvő mértékű fejlettséget mutat.
332A közép-erdélyi legényes típusán belül – régi férfitáncaink fejlődésének végső szakaszaként – 3 árnyalatnyi fokozatban (területi altípusban) való tökéletesedés figyelhető meg. Ez a fejlődés a tánc zenéjének és motívumkincsének gazdagodásában, a táncfolyamat tagolásában, a zenéhez való illeszkedésében és tömör, fokozódó megformálásában, valamint az előadásmód csiszoltságában egyaránt megnyilvánul, s a kalotaszegi legényesben éri el – a tovább már alig fokozható – csúcsát.
A rögtönzött szóló formával váltakozva szabályozott, egyöntetű, kollektív formák is rendszeresen megjelennek a közép-erdélyi legényes típus keretében. A tánc fő életformáját jelentő egyéni formák alapközegéből jönnek létre a tánc időlegesen megszilárduló, csak szűkebb közösségre (egy-egy legénybandára, korcsoportra vagy falurészre) érvényes kötött csoportos formái. Ezek az egyéni formakincs gazdag összkészletéből csak egy csekély s mindenki által egységesen ismert, közösen használható egyszerűbb, divatos motívumokat, pontokat foglalják össze. Az alkalmi, szabályozott formák azonban csakhamar felbomlanak, rögzített formában alig hagyományozódnak. A legényes a szerkezeti fejlettség és koncentráció legmagasabb fokán is mindvégig megőrizte a középés kelet-európai férfitáncok legfőbb formai-strukturális jellegzetességét, a rögtönzött, egyéni előadást.
A legényest és rokonait az erdélyi és alföldi románok és különböző fejlettségű regionális változatokban (fecioreasca, ponturi, bărbunc, fighuraş, ungureşte, ardeleana, soroc stb. néven) táncolják.
A legényes táncok továbbfejlődött ágát az ún. lassú legényesek jelentik, amelyek már az új táncstílus zenei, formai, ritmikai jegyeit előlegezve a verbunktáncokhoz való átmeneti láncszemet jelentik. A két tánccsalád (legényes és lassú legényes) egyes típusai a Mezőségen olykor táncpárként összekapcsolódva, másutt pedig táji és népi megoszlásban élnek.
A legényes fejlődéstörténetileg a Kárpát-medence régi és új férfitáncainak mezsgyéjén foglal helyet. Egyszerűbb rokonai a kanásztánchoz és az ugrós táncokhoz kapcsolják. A régi stílus legfejlettebb fokaként viszont a verbunktáncaink kiindulási alapja is, mivel továbbfejlődött ága már az új stílust közvetlenül megelőző fokozatot képviseli. Zenéje a 16–17. századi ungareszka-hajdútánc és a 19. századi érett, ún. kései verbunkos közötti átmenetnek felel meg. A legényes így a Bartók vázolta népzenei fejlődés (kanásztánc-verbunkos-új stílus) egyik legfontosabb néptánctörténeti láncszeme (Bartók 1934; 1967).
A bukovinai székelyek silladri néven élő tánca az erdélyi legényesek egyszerű, kezdetleges szerkezetű típusa, amely nemcsak férfitáncként használatos (Szentpál M. 1951; Szentpál O. 1961; Lugossy 1956; Belényesy 1958). A szabályozatlan szerkezetű, tánckezdő szerepű, szóló férfitáncformán kívül zárt összefogódzású, forgós páros táncként is táncolják, mely a marosszéki forgatós rokona.
A silladrit hangszeres – olykor szöveges formában is élő – kanásztáncdallamok kísérik (Kiss L. 1956; 1958; 1959).
Az ugrós fejlettebb típusaihoz (dus, alföldi ugrós) formai-szerkezeti szempontból, a csíki féloláhoshoz pedig zeneileg is legközelebb álló tánctípus a silladri.
A csíki féloláhos az erdélyi legényes táncok másik, egyszerűbb, keleti székely, illetve gyimesi csángó típusa. A szabályozatlan szerkezetű, szóló férfitáncot nem a táncciklus részeként, hanem szünetben, külön rendelésre a muzsikus előtt járják, olykor nők is előadják. A féloláhos név jelzi, hogy a táncot s zenéjét kevert jellegűnek tartják.
A Kárpát-medence jellegzetes hangszeres kanásztáncdallamai kísérik, amelyeknek 333szöveges-énekelt változatait is ismerik. Ez Erdélyben ritka és a dél-dunántúli, valamint a nem zenész cigányok régies gyakorlatával rokonjelenség. Tempója Mm. = 120–138. A ritmusú, ugrós, hátravágó, bokázó, légbokázó, csapásoló motívumokból álló, a zenei egységekhez még esetlegesen illeszkedő táncfolyamatot olykor guggolások és – a cigánytáncokban is előforduló – pantomimikus mozzanatok színezik.
A csíki féloláhos formailag közel áll az ugrós fejlettebb fajtáihoz (dus, alföldi ugrós), s ezáltal fontos átmeneti típus a legényes felé legközelebbi rokonával, a silladrival együtt. Bizonyos mértékben érintkezik a moldvai csángó-román ţiganeasca (ciganyeaszka) és a şereasca (sereászka) nevű cigány szólótánccal is. A gyimesi csángóknál a féloláhos a verbunkkal motivikai s terminológiai tekintetben keveredik, csupán zenei és tempókülönbség választja el. Ezáltal a székely verbunk típusával is érintkezik (Martin 1969b; Kallós–Martin 1970; Martin 1970–1972).
Az erdélyi magyarság közép-erdélyi (nem székely) népcsoportjai körében él a Kárpát-medence leggazdagabb formakincsű, fejlett szerkezetű, de rögtönzött férfitánctípusa. A tánc többféle elnevezéssel ismert. Ezek a következők: Szilágyság: figurás, féloláhos; Kalotaszeg: legényes, figurás, nyolcas, fiús; Borsa-völgy, Szamos-völgyi Mezőség: magyar tánc, sűrű magyar, sűrű tempó, sűrű fogásolás, sűrű legényes; Maros-völgyi Mezőség, Torda-Aranyos m.: verbunk, csűrdöngölő, pontozó, kurázsi; Maros-Küküllő köze, Száraz Vám völgye, Kutasföld, Dél-Erdély: pontozó, pontozás, magyaros.
A Mm. = 120–138-as tempójú, -os táncmetrumú legényest gyorsdüvő kíséretű igen gazdag és fejlett – sokféle kanásztáncdallamot alkalmazó – hangszeres muzsika kíséri, amelynek vokális kapcsolatai már elhomályosultak.
A legényest századunk első évtizedeiben még a táncciklusok elején, a páros tánc bevezetőjeként járták a legények szólóban egymást követve vagy csoportosan, egyöntetűen a zenekar előtt. Eközben a várakozó leányok kis forgó köröket (csoszogtatás, sifitelés, tropotyálás) alakítva csujogattak. A legényes vidékenként eltérő ütemben szorult ki a közhasználatú táncok sorából, és a táncszünetek, a lakodalom hajnali óráinak virtuóz bemutató táncává vált.
A tánc formakészletét területi és egyénenkénti eltérésekkel 10–70 különböző összetett mozdulatkincsű, egy- vagy kétütemes, gyakran bonyolult ritmusú, fejlett szerkezetű motívum alkotja. Táncaink közül a legényesben érvényesül a tánc és zene illeszkedésének legtökéletesebb fokozata. Rögtönzött jellege ellenére is szigorúan alkalmazkodik a kísérődallam tagolódásához. Szerkezeti alapegységei a 8 ütemes zenei periódusoknak megfelelő, záróformulákkal végződő táncmondatok, az ún. pontok, amelyekből a zsúfoltan gazdag, heterogén szerkesztésű, világosan tagolt táncfolyamat felépül. A tánc és zene szoros kapcsolatára utaló (talán középkori eredetű) – a közép-erdélyi nyelvjárásokban használatos – kifejezés származéka a tánc egyik elnevezése is.
A legényes három regionális altípusát a zenei és tempóbeli eltérések s főként a motívumkincs bősége, fejlettsége, a pontok formai és ritmikai szerkezete, valamint az egész táncfolyamat felépítésének fejlettsége alapján különítjük el.
A közép-erdélyi legényes legegyszerűbb altípusa, a mezőségi sűrű legényes a Borsa és Szamos völgyében s az egész Mezőségen ismert. Magyarok, románok és cigányok az egyes népekre érvényes különbségek nélkül táncolják s tartják magukénak.
Csaknem minden nemzedék ismeri még, bár a harminc éven aluliak már kevés figurával, sok csapással, egyre szürkülő formában járják. Általános, közösségi jellegével magyarázható, 334hogy motívumkincse, szerkezete viszonylag egyszerűbb, s nincsenek kiemelkedő előadói egyéniségei, mint másutt.
Egyéni, kettes, valamint kis- és nagycsoportos egyöntetű formákban él, néhol főleg az utóbbit kedvelik (Szék). Korábban a cikluskezdés, ma már a táncszünetek tánca.
A Szamos völgyében más, lassú legényes fajtákkal többféle kombinációban kapcsolódik (Szék: sűrű-ritka tempó; Ördöngösfüzes: ritka-sűrű fogásolás; Válaszút-Bonchida: Lassú-sűrű magyar), s ezekkel egyenrangú a gyakorisága.
Tempója gyors ( = 132, Széken újabban = 150-ig felgyorsul). Egy-egy faluban 5-6-féle dallamra táncolják.
Motívumkincse csekély (5-10 motívum). Egyszerű szerkezetű és ritmusú együtemes, szűk mozgású figurázások s néhány összetett, kétütemes csapásoló motívum alkotja a tánc motívumkészletét.
A tánc pontokra való tagolása még nem mindig érvényesül, csak a csoportos, szabályozott formákban valósul meg következetesen. A pontjai egyszerű szerkezetűek (aaaa, aaab), záróritmusuk többféle s így a zárómotívumok sem formulaszerűek még.
Igen hosszú, 5-8 perces, 20-30 pontos folyamatokat is táncolnak. A pontok azonosan ismétlődnek, és rendszeresen visszatérnek a tánc folyamán. A legegyszerűbb szerkezetű változatban a figurázó és csapásoló pontok váltakoznak (Széken ABABAB… stb.), vagy gyakran rondó formájú a tánc felépítése (Györgyfalván ABACAD stb.). (Kallós 1964; Martin 1964a, 1970b, 1970–1972, 1973a, 1977b.)
A közép-erdélyi legényes közepes fejlettségű altípusa a Maros–Küküllő közi (Száraz Vám völgye, Kutasföld) és a dél-erdélyi szórványmagyarság körében élő pontozó. A tánc etnikus magyar jellegét (a románok bărbunc unguresc, ungureşte de ponturi néven említik) itt az domborítja ki, hogy a helyi románság körében a lassú legényes típusai (haidău, cu bîta, de ponturi) a közhasználatúak.
Az idősebb, negyven év fölötti nemzedékek még egységesen ismerik, kiemelkedőbb előadó egyéniségek nem tűnnek fel. A fiatalabbak már egyszerűbben, sok csapással táncolják.
A banda előtt egymást követve egyénileg, szinte versenyszerűen táncolják, majd utána gyakran csoportos, egyöntetű formában is eljárják. Korábban ezzel kezdődött a táncmulatság (s a ciklus), ma a táncszünetekben fordul elő.
Tempója gyors ( = 128–138), de nem emelkedik. Egy-egy faluban 8–10-féle dallamot alkalmaznak.
Motívumkincse gazdag, egy-egy táncos 20-30 motívumot ismer. Jellegzetes szűk mozgású, fejlett szerkezetű, kétütemes, szinkópás ritmusú motívumait dinamikus, szaggatott előadásmód jellemzi. A figurázó és a csapásoló motívumok váltakozó alkalmazásában mértéktartó egyensúly valósul meg.
A táncot többnyire ütemelőzős záróformulával kezdik, szigorúan pontokra tagoltan táncolják, legfeljebb a tánc elején és a pihenőrészeknél hagyják figyelmen kívül a zenei periódusok zárlatait. Az aaaav, aaab felépítésű pontok mellett jellegzetesebb az ababv struktúra. A vagy ütemelőzős záróritmusok és kialakult záróformulák jellemzik.
Közepes hosszúságú, 3-4 perces, 18-20 pontból álló folyamatokat táncolnak. A pontokat gyakran szimmetrikusan megismétlik, de visszatérésük csak alkalomszerű. A különböző 335figurázó és csapásoló pontokból álló, egymástól elütő táncfolyamatot egyre fokozva építik fel, ügyelve a befejezés hatásosságára.
Motívumkincse, ritmikája (szinkópa, daktilus) és a pontok szerkezete (ababv) révén a dél-erdélyi román legényes típussal érintkezik (Karsai 1956, 1958; Lugossy 1956, 1958; Martin–Pesovár E. 1960; Martin 1965a, 1967c, 1970–1972, 1972, 1973a; Horváth I. 1971; Domby 1967).
A közép-erdélyi legényes legfejlettebb altípusát a kalotaszegi Felszegen, Alszegen, az Almás-völgyben és a Nádas mentén (s a Szilágyságban) táncolják. Elsősorban a magyarsághoz fűződik (románoknál fecioreşte ungureşte – legényesen magyarul, fighuraş – figurás, rapaguş – ropogós), mivel a románok itt is főleg a lassú legényes típust (fecioreşca rara – ritka legényes, romîneşte de sărit – románul ugrós) alkalmazzák sajátjukként.
Már nem közösségi használatú, főként csak a negyven-ötven éven felüli nemzedékek kiváló előadó egyéniségei őrzik fejlett, rendkívül gazdag formakincsű, a végsőkig kiérlelt szerkezetű, kicsiszolt előadásban. A fiatalok (Inaktelke kivételével) már alig s csak szegényes változatokban táncolják.
Egyéni versengő, bemutató jellegű táncforma, olykor ketten is járják együtt. Az első világháború előtt csoportosan járták, ma már csak a táncszünetek s a lakodalmak kivételes mutatványa, amit az egész közösség odaseregelve figyel.
Tempója mérsékelt, = 116–126. Egy-egy faluban 15-20-féle dallamra is táncolják.
Motívumkincse igen gazdag. Egy-egy jó táncos 30-50 fejlett, bővített és összetett szerkezetű, széles mozgású, tág motívumot is ismer, melyek között több a virtuóz lábfigura, mint a csapás.
A kalotaszegi legényes – a kezdés és a pihenőrészek kivételével – mindig szigorúan pontokra tagolódik. Az abbbv és abbc – szimmetrikus felépítésű – pontszerkezetek jellemzik. A záróformulák végződésűek, s a plasztikai zárás mindig az utolsó hangsúlytalan -re esik. Az emiatt kialakuló – zökkenőmentes folytatást biztosító – állandó pontkezdő formula szinkópás ritmusú. Ez a mechanikusan alkalmazható, minden pont elején megjelenő 2 ütemes formula teszi lehetővé a tánc változatos, a pontismétléseket kerülő – szinte megtervezett – felépítését.
A rövid, tömör, változatos, 1-2 perces, 10-12 pontból álló, egyre fokozódó táncfolyamatban a pontok megismétlését és visszatérését tudatosan elkerülik, s ügyelnek a tánc hatásos befejezésére. A pontok élén rendszeresen visszatérő kezdőformulák miatt a kalotaszegi legényes felépítése olyan csökkentett rondó formaként értelmezhető, amelyben a visszatérő rész a kétütemes kezdőmotívum.
Záróritmusa és a sajátos kezdőformulás pontszerkezet (abbc) a nyugat-erdélyi román legényesekben is feltűnik (Molnár 1947; Lugossy 1954; Martin 1964a, 1964b, 1966c, 1967a, 1969a, 1970–1972, 1977a, 1977b; Domby 1972).

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi