MÁRIAPÓCS ÉS A HELYI BÚCSÚ

Full text search

MÁRIAPÓCS ÉS A HELYI BÚCSÚ
A görög katolikus népi vallásosság földrajzi és bizonyos fokig szakrális centruma a 18. század közepétől a búcsújáróhellyé emelkedett Máriapócs lett. A kegyhely kultusza 1696-ban kezdődött, amikor a szemtanúk szerint a görög katolikus templom Mária-képe könnyezni kezdett. Az eredeti, Bécsbe szállított kegyképről készült másolaton később több ízben újra könnyezést észleltek. A legutóbbi ilyen könnyezés századunk elején történt, s még ma is akadnak élő szemtanúi.
A 18. század közepén Máriapócson a kultusz nyomán kegytemplom és bazilita rendház épült. Ez utóbbi a benne lakó szerzetesekkel két évszázados működése során nagy hatással volt az egész görög katolikus magyarság vallásos életére. A szerzetesek jelenlétének is köszönhető, hogy Máriapócs rövid idő alatt több száz kilométeres vonzáskörzetű nemzetközi kegyhellyé vált, amelyet a magyarokon kívül rendszeresen látogattak ukrán, román, szerb, örmény, szlovák zarándokok, római katolikusok, evangélikusok, reformátusok és görögkeletiek egyaránt. Nemcsak a környező tájakról, de Erdélyből, a Felvidékről, az Alföld déli területeiről, Galíciából, sőt még kisebb számban Ausztriából is érkeztek zarándokok. E nagyarányú népmozgások méreteire jellemző, hogy még 1940-ben is 93 galíciai falu zarándokai keltek útra, hogy részt vegyenek a máriapócsi Nagyboldogasszony-napi búcsún (A Julian naptár 1942).
Máriapócs egyes búcsúin nem volt ritka a százezres hívősereg sem. Ekkora lélekszám évenként akár többször is megismétlődő migrációja, a különböző etnikumok és vallások állandó találkozása, kulturális érintkezése nemcsak Máriapócsra nézve, de a zarándokok útvonalaiba eső vidékek lakossága és a búcsúkra összesereglő hívek számára is felbecsülhetetlen művelődéstörténeti hatásokat, folyamatokat hozott létre és tartott életben. Számos adat bizonyítja, hogy a máriapócsi búcsúkra igyekvők útvonalába eső területeken mind a magyarság, mind az ott lakó más etnikumú lakosság között új vallásos 429szokások honosodtak meg. A literátus papságon keresztül érvényesülhetett a pravoszláv liturgikus könyvekkel házaló kereskedők kultúraközvetítő szerepe, s ennek révén a keleti szláv liturgikus hagyományok meg-megújuló folklorizációjának lehetünk szemtanúi (Ojtozi 1982: 20). Emellett nem elhanyagolható a régi vallásos hagyományok fenntartásában és az új hagyományok elterjesztésében a máriapócsi baziliták hatása sem (Bartha E. 1986).
Maga a kegyhely, annak tisztelete is ihletője volt bizonyos, kifejezetten Máriapócshoz, a máriapócsi zarándoklatokhoz fűződő hagyományoknak. A Szent Bazil-rendnek a kolostor mellett volt egy háromholdas kertje, amelyet a nép Mária-kertnek nevezett. A sétányokat szegélyező sövényről a zarándokok kosárszámra vitték a gallyakat. Hasonlóképpen sokan igyekeztek a kertben lévő Mária-kútból vizet meríteni. A kegyhelyhez fűződő mondák egyik típusa szerint a közeli disznóól mellett Mária egy mogyoróbokor ágai között jelent meg. A csodás jelenés hírére a mogyoróbokorról is sokan törtek gallyat, amit a sövényből vágott ágakkal, a kútból merített vízzel és az árusoktól vásárolt kegyszerekkel, búcsúfiával együtt hazavittek és szentelményként használtak fel. Többféle történet kapcsolódik a máriapócsi temető egyik sírjához, amelyet a búcsúsok gyakran felkerestek. E sírban a néphit szerint olyan asszony nyugszik, aki péntekenként rendszeresen mosott, s ezt jelképezte sírján az öntöttvas fazék. A sírt felkeresők a hantot, a sírkövet botokkal szurkálták, kopogtatták, hallgatván, kopog-e a koporsó.
Máriapócs hatalmas kulturális, kultúraközvetítő szerepe a második világháború utáni évtizedekben erőteljesen csökkent: A határokon túlról érkező búcsújárás – több környező országból – megszűnt. A hazai zarándokok mellett azonban ma is rendszeresen látogatják Máriapócs híres búcsúit szlovákiai magyar görög katolikusok.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi