A MINŐSÉGEK ÉS A TÁRSADALMI EGÉSZ ELKÉPZELÉSE

Full text search

A MINŐSÉGEK ÉS A TÁRSADALMI EGÉSZ ELKÉPZELÉSE
A minősítés és a vele kapcsolatos érzelmek forrása a hagyomány:
„1. § Noha e kifejezés: nép minden nemest és nem nemest egyaránt felölel, mindazáltal a nem nemesekről (akiket köznép elnevezés alatt értünk) e részben czélunkhoz képest szó sincsen.
2. § Mert miként a nem a fajtától, úgy különbözik a köznép a néptől. Mert a nép elnevezés magába öleli az összes nemeseket, úgy a mágnásokat, mint az alsóbb rendüeket, a nem nemeseket is ide számitva; de a köznép elnevezése alatt egyedül a nem nemeseket értjük.” (Werbőczy II. rész 4. cím. Kiemelés T. Z.)
A Hunortól és Magyartól származók „nemén” (nemzetségén) belüli két „faj” világossá teszi, hogy nem a „népesség” osztályozásáról (klasszifikációjáról) – valamely külső jegy szerint egymást kizáró csoportokra osztásáról –, hanem tagjai belső tulajdonságai alapján történő minősítéséről (kvalifikációjáról) van szó.
A nevezetes végzés következtében ez a népesség egyelőre urakra (dominus) és szolgákra (servus), másként: nemesekre (nobilis), nem nemesekre (ignobilis), illetve parasztokra hasadt. A jogvesztés következtében a nemesség örökölte azt a jogot, hogy a nép elnevezése illesse.
A társadalmi minősítés már magában véve olyan világképet feltételez, amelyen belül a jelenvaló létnek is többféle minőségű síkja létezik. A világképnek, természetesen, a reálisan létező és működő társadalomszerkezetre is visszahatása volt. A hagyományos osztályozás nem hogy értéksemlegességre törekedne, hanem ellenkezőleg, osztálykategóriáinak érvényességét, a személyek társadalmi állásának jogosultságát egy másik, magasabb síkról kell elnyerje, minősítés formájában.
Az összefüggés a minősített rendi jogi és a vagyoni állásból keletkező osztályhelyzet között – talán éppen a minősítés normáival fordított irányban – mégis létezett, mert, amint már említettük, léteztek a magánviszonyok is. Ez pedig a társadalmi mobilitást szabályozó rendi minősítési rendszer lényegét érinti.
Városok híján, ha nem is a nyugati mintaképeknek megfelelő polgárosodásnak, a „középosztály” képződésének egyik rendies formája volt a köznemesedés (Vörös K. 1980: 485–500). Igen jellemző a társadalmi mozgásban a rangemelés valóságos tartalmára, hogy armálisszerzés – a birtokadomány nélkül nyert nemesség – mint kitörési lehetőség a mozgás korlátozásával mutat összefüggést: azokban az időszakokban ölt tömeges méreteket, amikor a politikában a paraszti röghözkötés tendenciája erősödik (Rácz I. 1988: 44).
Rendies vonásokat örökített a polgári korra a, középosztályi státust stabilizáló másik, polgáriasnak tartott forma is, amely, mint Rácz István ugyanott leírta, a 19. 80század első felében tömegesen kereste a szabad és kiváltságos települések védelmét kispolgárosodásához. A nem nemes, adózó köznépen belül a szabad állapotúak tömege a magyar feudális társadalomszerkezet egyik különös vonása volt.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi