A SZEMÉLYEK KÖZÖSSÉGEI

Full text search

A SZEMÉLYEK KÖZÖSSÉGEI
Az erkölcsi minősítés az elmulasztott kötelesség fejében a Werbőczy-féle historizált formában, nem egyéneket sújt, hanem az atyák bűneit vezeklő utódok morális közösségét. Ezzel összhangban, az egyénből s az egyéni felelősségből kiinduló polgári felfogástól merőben eltérően Werbőczy, amikor a római jog mintájára a „személyek jogaival” kezdi művét, a hagyományos felfogásnak megfelelően, ez nem az „egyén” jogainak rögzítését, hanem a rendi szerkezet alapdimenzióit meghatározó kétféle minőségű közösség, a tulajdonképpeni rendek megnevezését jelenti:
„…azok a személyek, a kiknek jogairól és szokásairól most szó van, vagy lelkiekkel foglalkozó, azaz: egyházi személyek, vagy pedig világiak” (I. rész 2. cím bev.).
A rendi norma megfogalmazása a minősített közösségek meghatározásán keresztül közelít a személyekhez, akik nem egyének, individuumok, a társadalom tovább oszthatatlan alapegységei. Páriz Pápai Ferenc Dictionariuma ezt a kifejezést nem is ismeri (a szebeni 1767-es kiadás). A rendi szerkezet alapegysége, a nemzetségeknek, háznépeknek leszármazással kijelölt központi alakjai a „személyek” (persona). Ők a feudális összeírások nemesi családfői, s az adózó nép háztartásfői.
A háztartásfővel egy kenyéren élő háznép bármelyik tagja jogilag sem volt egyszerűen egy másik személy, hanem a központi személyiség felesége, halála után özvegye, fia, lánya, a háztartásban az ő hatalma alatt élő rokon vagy idegen, ugyancsak, a háztartásfőhöz hasonlóan, rituálisan a közösség előtt megerősített szerepekben.
A szemlélet az összeírások, az 1870 előtti népszámlálások felvételtechnikai eszközében, az ún. lajstromban, a háztartási összeíróívben testesült meg. Ennek köszönhetően egy időpontban megbecsülhető Magyarországon a hagyományos szemlélet szerinti „személyek” száma is. Az 1786-os, II. József kori népszámlálásnál még kimutatták a „famíliák” számát, ugyanakkor ugyanezen népszámlálásból a mai fogalmaink szerinti, egyénekből álló, a jelenlévő, tényleges népesség is kiszámítható. A népszámlálás pontos utasítása az idegeneket s az egyszemélyes háztartásokat is egy-egy famíliaként írta össze – tehát azokat, akik, bár egyedül éltek, más családfői (háztartásfői) hatalom alá nem tartoztak. A II. József kori népszámlálásban kimutatott famíliák számából becsülve a magyarországi kereken 7 milliós tényleges népességnek több mint négyötöde élt (81%) az 1,3 milliónyi „személy”, illetve háztartásfő „háta mögött” – ahogy Egyed Ákos fogalmazná (Thirring G. 1938: 91, 150; Egyed Á. 1975: 76).
Az egyén mint a nagyszerkezet háztartásfőétől független vagy vele kapcsolatban meghatározható társadalmi állással bíró alapegysége az egyéni számlálólapok bevezetésével, Pesten az 1869-es, Magyarországon, mint a legtöbb helyen Európában, a szentpétervári Nemzetközi Statisztikai Kongresszuson hozott határozat nyomán az 1880-as népszámlálásnál jelent meg (Tóth Z. 1987: 82).

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi