TOLDY ÉS A KISFALUDY TÁRSASÁG

Full text search

TOLDY ÉS A KISFALUDY TÁRSASÁG
A reformkor irodalmi életében figyelemreméltó szerepe volt a Kisfaludy Társaságnak, amely fokozatosan szinte párhuzamos Akadémiává nőtte ki magát, egyre nagyobb presztízzsel rendelkező művészeti, szorosabban irodalmi (s részben irodalomtudományi) intézménnyé. A rendkívül mozgékony szellemű és jó gyakorlati érzékű Toldy természetesen a kezdeményezők közé tartozott. Talán nem árt tömören felidézni e társaság megszerveződésének történetét. Az egész vállalkozás tulajdonképpen a mester, Kisfaludy Károly emlékét megőrzendő kegyeleti aktussal indult, s művei kiadását, emlékműve felállítását célozta, pénzbeni adakozás révén. Volt ebben persze magasabb szempont is: „Egyetlen menedéke a nemzeti léleknek, egyetlen tere a nemzeti tevékenységnek az irodalom” – írja Toldy emlékbeszédében (Toldy Ferenc Irodalmi Beszédei. II. Pest, 1872. 225.). Kisfaludy Károly szűkebb köre, amelyben Toldy eminens szerepet játszott, valóban mesterük gyakorlatában látta a nemzeti irodalom legméltóbb – és hatékony – kifejeződését.
Toldy a vezetője a „Kisfaludy Károly emlékére és munkáira felügyelő társaság”-nak. E viszonylag szerény igényű és célú csoportosulásnak a tevékenységében akkor történik lényeges változás, amikor – s ez szerfölött ritka jelenség Magyarországon – a gyűjtésből tekintélyes összeg, az eredeti célok megvalósítására szánt summán túl, fennmarad, s ez valamiféle egyéb hasznos célra fordítható. Ekkor bukkan fel a jutalmazások, pályadíjak gondolata, s ezzel máris irodalmi intézménnyé válik az eredetileg alkalmi feladatra vállalkozó társulás. Így az 1831-ben megalakult társaság (amely aligha több egy társadalmi bizottságnál) „szépirodalmi intézetté” alakul át, s jogállása a későbbiekben megszilárdul, amennyiben hivatalosan „nyilvánosjogú intézetként” ismerik el. Kiteljesíti a társaság tevékenységét a kiadvány: a Kisfaludy Társaság Évlapjai, a pályadíjas munkák megjelenésének, recenzióknak stb. fóruma. A társaság tagjai között a kor majdnem valamennyi eminens írója szerepel, hogy a pályadíjas munkák között Arany Toldija is ott található – ez már önmagában is feljegyzésre méltó tény.
A Kisfaludy Társaság tevékenységének kiterjesztése körül Toldynak kezdeményező szerepe volt. A Magyar Szépirodalmi Szemle a körnek igényes, bár csak egy esztendeig fennálló folyóirata (1847 januárjától ugyanezen év végéig jelent meg hetenként) sem jött volna létre a társaság nélkül. E szépirodalmi és kritikai lap Erdélyi János (a szerkesztő) pályáján is fontos szakaszt nyit meg. Toldy Ferenc egyébként hosszú időn át igazgatója volt a társaságnak.
Toldy egyik – irodalomszemléletére jellemző – alapgondolata az az összegző megjegyzés, amellyel Kisfaludy Károly tevékenységét jellemzi: „Általa szép literatúránk nemcsak gazdagodék, s nemesüle: hanem ő volt drámánk alkotója, ő ada létet nálunk a novella – s elbeszélésnek, ő közelíté először a népköltészetet az ún. művészi költéshez…” Gondolkozó művésznek, sőt egyenest az új iskola ( a nemzeti romantika) magyarországi adaptálójának, újraalapítójának tartja. Mindez természetesen nemcsak Kisfaludy Károly írói-költői munkásságának, esztétikai minőségeinek elismerését tartalmazza, hanem e tekintetben az Auróra körül szerveződő nemzedék tudatosan a valónál is magasabbra emeli Kisfaludy kezdeményezésének értékét – ebben a megállapításban benne rejtezik egyfajta iránymutatás, programszerűség is, amelyet Toldy mindvégig képviselt.
Az a kritikai irányzat, amely a társaság működése folyamán a kiadványokban kibontakozik, s amelyet Erdélyi János is igyekszik megvalósítani a Magyar Szépirodalmi Szemlében (noha Erdélyi nézetei mindinkább különböznek a Toldytól megfogalmazott elvektől) lényegében a Bajzától is vallott kritikai szigor, a múló aktualitások mulandó irodalmának, s az ezzel együtt járó hazafias dilettantizmus visszaszorítása, Kölcsey kritikusi magatartásának (nem feltétlenül ítéleteinek) folytatása.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi