Mezőgazdaság és állattenyésztés.

Full text search

Mezőgazdaság és állattenyésztés.
A talaj- és éghajlatnak ép az imént vázolt sokfélesége hiúvá teszi a kisérletet, hogy Alsó-Ausztriát egészében tárgyaljuk. A szemléleti statisztika módjára öt gazdasági vidékre kell azt osztanunk, a mi a termelés módjai iránti tájékozást lényegesen megkönnyíti. A tartomány legmagasabb pontjáról, a több mint 2.000 méter magas Schneebergről mind belátni ezt az öt vidéket. A stajer határ mentében vonúl az alpesi vidék; ezzel határos a Bécsi-erdő hegyvidéke, mely a Bécsi-erdőt a Bisamberggel s az Alpeseknek tovább nyugatra nyúló előhegyeit foglalja magában. A Duna bal partján a Manhart-hegyvidék majdnem a Manhart-hegy fölötti egész negyedet magába foglalja. E két hegyvidék között a Duna jobb partján, az Ennstől egész a tullni mező alsó végeig terűl a halmok vidéke, mely aztán a Duna bal partján egy felől a Manhart-, más felől a Bisamberg meg a Leiserberg között egész a morva határig vonúl s borvidéknek neveztetik. Az ötödik vidék végre a Bécsi medencze, a Bécsi-erdőtől, a Bisambergtől s a Lieserbergtől egész Magyarország határáig terjedő vidék, melynek messze nyúló rónaságai s ezek pusztaszerű éghajlata Alsó-Ausztria ezen részének is hasonló jelleget kölcsönöznek.
Igen szűk területen a legkülönbözőbb alakúlású talaj s a földművelés alapjainak igazi ellentétei találkoznak. Így példáúl a Schneeberg hűvös magaslatain a fatenyészet s végre maga a törpe kuszófenyő is elmarad s alpesi moha- és zúzmó-szőnyegnek engedi át helyét, míg ellenben keletre alig néhány órajárásnyira, Gloggnitz és Neunkirchen vidékén már ott találjuk az első szőlőhegyeket, s a tengerinek szemes-termény gyanánt való tenyészete is azt mutatja, hogy itt az éghajlat már melegebb. Az egész Bécsi medencze, valamint a halomvidék is meleg és száraz, avagy csak mérsékelten nedves. A Dunától délre ellenben csakhamar átmegy a talaj a rónaságból és völgységből az előhegységbe és az alpesi vidékbe; a földművelés legfelső határvonalát éri el, sőt egy több, mint 7.000 hektár területű síkság, mármint Alpes, fölibe nyúlik még az erdők tenyészvidékének is, s abban a mértékben, a mint a melegség lassankint csökken, szaporodik a légköri csapadék mennyisége. A Manhart vidéke a Retz és Krems közötti borvidék határától, aztán különösen a Dunától hirtelen hűvös halom- és hegyvidékké magaslik, melynek mérsékelt mennyiségű csapadéka van. Ott, a hol a Duna útat tört magának a dévényi kapunál, 10°C átlagos évi hőmérséklettel, s csak 40 centiméter évi csapadékmennyiséggel kell számolnunk; ilyen vidékeknél a szárazság valóságos csapás; a vörös lóhere nem sikerűl, a fűves földnek kevés a termése, s az inség még nagyobb, ha a kedvezőtlen talajjal még kedvezőtlen talajminőség is párosúl, mint példáúl a Morvamezőn a futóhomok, vagy a neustadti kőmezőn a sok kő és kavics. Minő ellentéte ez az Alpesek vidékének! Az évi közepes hőmérsék alacsonyabb állása s a csapadék nagyobb mennyisége kicsalja azt az üde növényzetet, mely itt a gazdasági birtokokon uralkodik, de azon fölűl a Duna jobb partján terülő egész vidéket is díszesíti egészen a hegyek keleti hajlásáig.
A tartomány egyes részeiben található természeti nagy változatosság előfordúl a mívelési ágak megoszlásában is, a mint azokat mostanában az itt korábban uralkodó erdőségek nagy részének kiirtása után találjuk. Valamint az erdőpagonyok, melyeknek ismertetése alább következik, azonképen váltakoznak a mezőgazdasági mívelés nemei. A Bécsi medenczében és a halmos vidéken a természetes rétek és legelők átlag csak egy harmadát teszik a mezőgazdasági mívelés alatt álló területnek; a Bécsi-erdő és az Alpesek vidékén ellenben már többet, mint a mindenesetre kevesebbet jövedelmező legelőké; a többi vidékeken ugyanannyi, sőt kétszer-háromszor annyi rét van, mint legelő. Az egyes kerületekben még nagyobb a különbség; mert, a míg a hegyvidéken némely gazdaságnak alig van, vagy épen nincs is szántóföldje, addig a lapályon nem egy gazda van, a kinek természetes fűtermő-terület hozzávétele nélkűl kell gazdálkodnia földjén. Mily különböző alakúlást kell tehát a gazdaság egyes ágazatának, de kivált az állattenyésztésnek öltenie!
Ha a természeti állapotok e rövid ismertetése után a föld és telkek megoszlásán is végig pillantunk, azt látjuk, hogy Alsó-Ausztriában túlnyomó számmal vannak képviselve a kisbirtokok, mivel azokra az összes területnek 77 százaléka, a mezőgazdasági mívelés alatti földnek meg épen 88 százaléka esik. Ez utóbbinak csak nyolczadrésze esik a nagybirtokra. Ezen az igen szerény területen több mint 600 bejegyzett nemesi jószág és uradalom osztozik, melyeket a legtöbb esetben nagybirtokoknak tekinthetünk. Alig 20 jószágnak van 1.000 holdnál, vagyis 575 hektárnál több szántóföldje. Az egyes udvarházak ennélfogva szintén csekély kiterjedésűek és csak a Morvamezőn s a vele határos vidékeken találni ama nagy gazdaságokra emlékeztető udvarokat, a minőkből a szomszéd Magyarországnak igen kifejlett nagybirtokai állanak. A nagybirtokok e gyér volta bizonyára szintén egyik oka annak, hogy a mezőgazdasággal összefüggésben álló műszaki iparágak, melyek Cseh-, Morvaországban és Magyarországon oly nevezetes szerepet játszanak, Alsó-Ausztriában csak ritkán fordúlnak elő; mert az a három czukorgyár és a kevés számú, jobbára törkölyből égető nagyobb szeszgyár szinte elenyészik, ha a szomszéd országokéihoz mérjük.
Nem tagadhatni, hogy Alsó-Ausztriában úgy a kisbirtok, mint a nagybirtok bizonyos szétforgácsolásban szenved; mert a kisbirtokhoz tartozó egy-egy gazdaságra átlag csak 6 hektár esik; a voltaképi parasztgazdaságok a hegyvidéken 30-tól 80 hektárig, sokszor még többre is terjedő földet foglalnak magokban, a tartomány többi részeiben 20–60 hektárt. Ha még a parczellák nagy számát s azt a körűlményt is tekintetbe veszszük, hogy csak 1.300 községben van meg a jobb kikerekítésű udvarházi rendszer, míg 1.870 községben a régi falusi rendszer uralkodik: világos, hogy ez utóbbiakban az elaprózás még nagyobb arányokban lép föl, mint a minőket az átlagos számok jeleznek.
Alsó-Ausztriának, nem tekintve nehány olyan területét, minő a morvamezei futó homok, a kőmező – Steinfeld – s hasonlók, meglehetősen kedvező talajviszonyai vannak. A zab mellett főterméket képező rozs jövedelme megjelöli a föld jelenlegi termékenységét: egy hektáron 11 métermázsa rozs terem, több ugyan, mint a szomszéd Magyarországon, de még mindig igen szerény jövedelem. Szerény azonban a mezőgazdasági mívelés foka is. Sok területnek lecsapolásra, másoknak ellenben öntözésre lenne szüksége, s különösen a Morvamező a Duna partján, a főváros kapui előtt valósággal szomjúhozza a termékenyítő vizet. A műtrágya kevéssé használatos, a főváros csatornái a Dunába öntik tartalmukat, sőt még az istállói trágya és a trágya-lé kezelése sem mondható a kisbirtokon kifogástalannak. Igen sok jobb talajú legelő sokkal több hasznot hajtana, ha szántóföldnek használtatnék. Hát még a szántóföld maga! A Bécsi medenczében s a Manhart vidékén a szántóföldnek évenkint 19 százaléka, a halmos vidéken 15, a Bécsi-erdő hegyes vidékén 8 százaléka ma is meddő ugar. A háromnyomású gazdaság részben megmunkált ugarral, ez a gazdaságnak túlnyomóan uralkodó rendszere; e mellett van aztán két-, négy nyomású és szabad szemtermelő gazdaság, végre az Alpesek meg a Manhart vidékén az „ekart”- (Eggarten) gazdaság, a hogy itt a szemes vetés, meg a több évi fűtermés változtatását nevezik.
Mivel a gabona-vetés meg a fekete ugar háromnegyedét foglalják el a szántóföldnek, a többi mezei növények számára, minők: a tengeri, a hüvelyes vetemények, a pohánka, mely a Morvamezőn méhlegelőűl is szolgál, továbbá a kender, takarmány- és czukorrépa, katáng, repcze, karórépa, mák, a szántott területnek csak csekély része marad fönn. A főváros szükséglete azonban a burgonyának, fejes káposztának és mezei zöldségnek nagyobb termelését követeli, míg ellenben a lóhere, a luczerna és az esparsette, a keverék-takarmány s a zölden vágandó tengeri vagy ú. n. csalamádé s más hasonlók, tehát az egész zöld takarmány-termelés, fájdalom, nagyon is háttérbe szorúl. Mivelhogy Alsó-Ausztriában, – kivéve Bécs környékét, a hol a maláta nagy tömegekben áll a marhatartók rendelkezésére, – egészben véve kevés az oly műszaki ipartelep, a hol alkalmas hulladék volna kapható, a marhatartás főként a rétekre és legelőkre szorúl. Ezeket is beleszámítva, a termőföldnek mégis több mint 40 százaléka a takarmány termelésére szolgál.
Az alsó-ausztriai állattenyésztés fő ága a tejelő tehenek tartásában áll. Az 1880 decz. 31-ki összeszámlálás szerint 106.833 ló és 91.739 ökör mellett a tehenek állománya 293.732 darab, a fiatal marháé pedig, melyből a pót-tehenek nagyobb része kerűl, 168.510 darab. E haszonhajtó állatok mellett a juhok száma, 178.541 darabbal, elenyésző csekély; a 69.870 kecske, sőt még a 293.732 darab sertés is igen mérsékelt állománynak mondható. A nehezen szállítható tejet a főváros számára túlnyomólag a tartomány tehenei szolgáltatják. A tehéntartás az egész marhaállománynak 40–50 százalékát teszi s ez az arány a tartomány összes vidékein meglehetősen ugyanaz. Ellenben a marhaállomány többi osztályainál már nagy a változatosság. Így az Alpesek és a Manhartsberg vidéke főképen szarvasmarhát tenyészt, míg ellenben a Morvamező a lasseei kiállításokon egy oly vidék mintaképeűl mutatja be magát, mely a lótenyésztést is űzi. Az Alpesek s a Manhart vidékén a növendék marha csaknem akkora számú, mint a tehén; a halmos és sík részeken már csak egy harmadát, a többi vidéken felét teszi a tehénállománynak, Bécsben és előhelységei területein pedig 14.957 tehenet tartanak a nélkűl, hogy ivadékról gondoskodnának. Így fejlik ki aztán Alsó-Ausztriában az egyik s a másik vidék között az az élénk marha-forgalom, melyet még a szomszéd országokból való behozatal is növel. Voltaképi marhahízlalást főként csak Mank vidékein, föl a felső-ausztriai határig s a Manhart táján űznek.
A marhaállományban a fajtáknak és alfajtáknak egész hosszú sora van képviselve. Első sorban áll, mivel az összállománynak csaknem felét teszi, a mürzthali fajta, kivált a Duna job partján. E Stíriából származó fajta, mint kitűnő tejelő, igás és hízó marha nagy becsben áll s Gloggnitz, Neukirchen és Gutenstein vidékén második hazát talált. Tenyésztésének további sikereit azok a bikakiállítások is elő fogják segíteni, melyeket e fajtára nézve pl. Allandban rendeznek. A tartománygyűlésnek ez irányban hozott határozata olyan foganatos, hogy most az egész tartományban több ezer fiatal bikát vezetnek így elő. A második helyet a Manhart hegyes vidékének marhája foglalja el, mely az összállománynak több mint egy negyedét teszi, kiváló ökröket szolgáltat s gföhl-i, zwettl-i, waldvierteli vagy arbesbachi név alatt ismeretes. E faja a középnémetországi hegyimarhának a mariahofernivel való keresztezéséből származik, melyet legújabban a Bajorországból sűrű behozatallal biró scheinfeldernivel igyekeznek javítani, hogy előmozdítsák a nagy keresletnek örvendő arbesbachi ökör tenyésztését, mely kiválóan piaczra és kivitelre való. Ehhez sorakozik a stockeraui fajta, a középnémetországi hegyi marha s a mürzthali keresztezése; a feldsbergi, a mervinek és a berninek keresztezése; csekélyebb részben a muraföldi, mariahofi, pinzgaui, algaui, montafoni, berni, helmete, raabsi, cseh, magyar és egyéb marha, melyek együttvéve csak egy negyedét teszik az egész marhaszámnak.
A tehénállomány statisztikai becsű-adatok szerint mintegy 370 millió liter tejet szolgáltat évenkint. Ennek háromnegyede a tartomány s nagyobb részben Bécs tejszükségletét fedezi. Vajat, olvasztott vajat, sajtot, túrót a tejnek csak csekély részéből készítenek. E czikkek távolról sem fedezik a lakosság szükségletét s a hiányzót kivűlről kell behozni úgy a tartományi, mint a fővárosi lakosság részére.

Bikakiállítás Allandban.
Schrödl Antaltól

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi