3. A POLITIKAI INFORMÁCIÓK ÁRAMLÁSA

Full text search

3. A POLITIKAI INFORMÁCIÓK ÁRAMLÁSA
A lapok a külföldi híranyag zömét a bécsi K. K. Correspondenz Bureau budapesti fiókjától szerezték be, amely nyolcvan forint előfizetési díj fejében kőnyomatos híranyagot szállított a szerkesztőségekbe. Néhány évig a magyar „Pannonia távsürgöny-intézet” próbálkozott a kétirányú hírközlés kiépítésével, de működését kénytelen volt beszüntetni, jóllehet a Correspondenz Bureau ellen számos panasz merült fel: a táviratok késve érkeztek Pestre, néha olyan sürgönyöket adtak ki, amelyek a bécsi lapokban már megjelentek, sürgönyeik drágák voltak. A külföldi hírek másik forrását a külföldi lapok képezték, további csekély hányaduk – elsősorban Bécsből – „magántávsürgönyként” futott be.
A külföldi lapok közül a leggyakrabban természetesen a bécsi lapokat idézték, így a két Pressét, a Wiener Abendpostot, a Wiener Zeitungot, a 36Fremdenblattot. A bécsiek mellett azonban találkozhatunk Európa szinte minden jelentősebb újságjával. A magyar konzervatív és liberális sajtó igen könnyen rátalálhatott a felfogásának leginkább megfelelőre: elegendő a legtöbbet idézetteket említeni, például az angol Daily Newst, a Timest, és Globe-ot, illetve a francia Constitutionelt, Libertét és France-ot. Az említett napilapok nemcsak a hírforrások szerepét töltötték be, hanem igen gyakran újságjaink vitapartnerei is voltak. Vezető politikai lapjaink érzékenyen reagáltak a külföldön megjelent, magyar ügyeket érintő cikkekre, ebből számos hosszúra nyúlt hírlapi vita is keletkezett – így a bécsi és a magyar lapok vitája a kiegyezésről.
A belföldi híreket a „kőnyomatosok” szállították, amelyek – Bodor Zsigmond meghatározása szerint – „az eseményeket nyomon követik és kövön nyomtatják”. A budapesti szerkesztőségeknek, sőt a bécsi Correspondenz Bureau-nak is szállította a híreket Lichtenstein Z. Lajos Pester Correspondenz c. kőnyomatosa. Versenytársa, az 1875-ben alapított Budapester Correspondenz valóságos hatalommá nőtte ki magát. Létrehozója és tulajdonosa, Futtaky Gyula bennfentesként forgolódott az uralkodó körökben. A két kőnyomatos egyesüléséből létrejött Ungarischer Correspondenz a hazai híreket a külföld irányába francia nyelvű változatban is (Correspondenz Hongroise) közvetítette. Magyar nyelven jelent meg a Budapesti Tudósító című hírlapinformáló kiadvány. A hivatalos lap a Budapesti Közlöny volt, amelynek személyi híreit, rendeleteit a többi lap is ismertette. De a lapok egymástól is átvették híreiket (ha a forrás megjelölése nélkül, az eredeti közlő nem késett a méltatlankodással), hiszen egyikük a kormány, másikuk a klérus, megint másik a gazdasági élet irányába tájékozódott, s volt ezért a megfelelő területen jobban informált.
A hazai hírlapok is alkalmaztak események többé-kevésbé hiteles előadásáért megjelentetett soronként fizetett embereket, mai kifejezéssel külső munkatársakat, akkori nevén „penny a liner”-eket, vagyis „egy sor – egy krajcártudósítókat.” A munkásmozgalmi hírek például többnyire általuk kerültek be a hírrovatba.
Az országgyűlés ülésein mindig megtelt a hírlapírók karzata, akik inkább sebesírással, semmint gyorsírással jegyezték a szónokokat. Mivel nem tudtak gyorsírni, s a szónok gyakran tőlük távol beszélt, feljegyzéseiket csak segédeszközként használhatták, annak alapján az elhangzottakból csak kivonatot tudtak adni. A gyors és pontos tájékoztatás céljára 1869-től Maszák Hugó és Egyesy Géza parlamenti gyorsírók létrehozták a (nem hivatalos) kőnyomatos Országgyűlési Értesítőt. (1877-től Ungarische Post címmel német változata is megjelent.) A kőnyomatos kiadvány alapjául a hivatásos gyorsírók feljegyzései és a beszédeknek a szónokok által átnyújtott fogalmazványai szolgáltak. Utóbbiak beszerzése, továbbá a sokszorosítás időbe telt, s ezért a szerkesztőségek a „kőnyomatost” gyakran csak késve kapták meg. A kialakult eljárás szerint az előző napi ülésről ezért mindig csak kivonatot adtak, majd a következő számban teljes terjedelmében – olykor folytatásokban – 37ismertették a nevesebb szónokok beszédeit. A megyei tudósítások a hagyományos módon, az önkéntes vidéki levelezők tollából származtak (honoráriumuk többnyire a díjtalan előfizetés volt). A megyék politikai szerepe azonban rohamosan csökkent, s csak helyi érdekességük lévén, ismertetésük hovatovább kiszorult a fővárosi sajtó hasábjairól.
A bíróságok fokozatosan kialakított nyilvánossága és szóbelisége viszont újabb megnyíló hírforrást jelentett. A törvényszéki híreket a Magyar Híradó, a rendőrségieket a Gyors Futár című kőnyomatos szállította a szerkesztőségekbe. A vidéki eseményekről: képviselőválasztásokról, népgyűlésekről, tisztújításokról, kérvényezési akciókról, olvasókörök alakításáról, hatósági visszaélésekről többnyire csak a helyi lapok vagy önkéntes levelezők útján, jó néhány napos késéssel közöltek értesítést. Így gyakori volt a cáfolat, ellenvélemény, sőt a hírlapi polémia is. Valamennyi orgánummal szemben már egykorúan megfogalmazódott az a panasz, hogy a vidéki élet eseményeinek bemutatását elhanyagolják, továbbá, hogy újdonságrovatuk gyenge, lényegében csak szerkesztés nélkül összehányt, összeollózott értesülésekből áll, végül, hogy elhanyagolják a kereskedelem és ipar érdekeit.
A lap irányához közel álló politikusok szállították a híreket a politika „ informális (nem intézményes) fórumairól, a bécsi Burgból, a miniszterelnökségről, a kaszinóból, a pártklubokból. Az egyes irányzatok gyakorta vádolták ellenfeleiket azzal, hogy nem a tényeket ismertetik, hanem csak a titkokat szellőztetik. (Ma már tudjuk, hogy a döntéshozatal valójában ténylegesen kabinetpolitika jellegű volt, hiszen a minisztérium uralkodói előzetes jóváhagyás nélkül érdemi kérdésekben döntést nem hozhatott, s a sajtó és az információs rendszer csak ezt a tényt tükrözte vissza.)
A kormány a miniszterelnökségi sajtóosztály útján közvetlenül befolyásolta a sajtót. Itt születtek a külpolitikai lépéseket előkészítő Napló- és Lloyd-cikkek, a „dementik” (cáfolatok) s a miniszterelnök által sugalmazott, gyakran annak személyes érdekét szolgáló cikkek. A „Pressbureau” első főnöke Ludassy (Gans) Mór, a bécsi magyar konzervatívok lapjának, a Debatte-nak szerkesztője lett, majd amikor Andrássy magával vitte Bécsbe a külügyminisztérium sajtóosztályára, helyére rövid ideig Toldy István, azután Halász Imre, a Pester Lloyd munkatársa került, aki eltávolította a franciabarát újságírógárdát (Kaas Ivor, Toldy István, Dóczy Lajos) és a német sajtóval keresett szorosabb kapcsolatot. Lónyay Menyhért miniszterelnök bukása után hosszú időre Berczik Árpád nyert kinevezést a sajtóiroda élére, aki az Ábrányi testvérekkel (Kornél és Emil), Kvassay Edével, Németh Ignáccal, Kun Bélával, Kleinman Lipóttal dolgozott együtt ezekben az években. A sajtóiroda alkalmazottai – az itt fel nem soroltak is – egyúttal a német vagy magyar kormánylapok újságírói voltak, néhányan közülük a Reformnál működtek, s ha második állásuk nyilvánosságra került, az ellenzéki sajtó nem késett a „leleplezéssel”. (Ludassy még egészen szoros kapcsolatokat épített ki a kormánypárti lapokkal, később a kormány és a Deák-párt már egyetlen lappal sem vállalt szolidaritást.)

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi