Verses krónikák

Full text search

333Verses krónikák
A magyar reformáció bibliai történet-koncepciója verses művekben jelent meg először. A kezdeményező Farkas András volt, akinek Az zsidó és magyar nemzetről címen idézett "kisded krónikácskája" Gálszécsi István kátéjának függelékeként jelent meg 1538-ban. Életéről csak annyit tudunk, hogy 1531-ben beiratkozott a wittenbergi egyetemre; Gálszécsivel talán ott ismerkedett meg, s nem lehetetlen, hogy valamelyik abaúji vagy zempléni mezővárosban volt iskolamester vagy prédikátor.
Farkas András az ószövetségből ismert zsidótörténetet és a magyarok történetének egy-egy hasonló szakaszát állította énekében párhuzamba: a zsidók kijövetele Egyiptomból – a magyarok kijövetele Szkítiából; a zsidó királyság virágzása, a zsidók bűnei miatt azonban Isten ellenségekkel ostorozza őket – a magyar állam virágzása, különösen Mátyás alatt, majd a magyarok bűnei miatt a török pusztításai; Isten a prófétákat, majd Krisztust küldi a zsidókhoz, hogy megtérjenek, de nem hallgatnak a figyelmeztetésre, ezért a rómaiak végül elpusztítják a zsidó államot – Isten a magyarokhoz küld most igehirdetőket, a prédikátorokat, ha nem szívlelik meg szavaikat, az ország teljesen elpusztul a török által. Farkas koncepciójának gyökerei ferences és köznemesi előzményekre nyúlnak vissza: Laskai Osvát is a magyarok bűnei miatt Isten által küldött büntetésként fogta fel a török veszedelmet; Mátyás dicsőítésében, valamint Szapolyai János melletti állásfoglalásában pedig a Jagellókori köznemesség nacionalista szólamai térnek vissza Farkas énekében. De míg Laskai a "bűnöket" az eretnekségben, illetve a fejedelmeknek az egyház iránti nemtörődömségében jelölte meg, addig Farkas már a nagyurak erkölcsét, vagyonszerzését, pártoskodását és a katolikus egyháziakat okolja Isten jogos haragjáért. Az előreformáció gondolatát tehát éppúgy a mezővárosi reformáció igényeihez igazította, amint azt Ozorai is tette az Antikrisztussal kapcsolatos érvelése esetében. De miként Ozorai műve, úgy egyelőre Farkas éneke is még csak a kezdetet jelenti: a nagyurak bűnösségének gondolata, a vezetők felelőssé tétele az ország pusztulásáért majd a 40-es években fellépő énekszerzők műveiben fog kiteljesedni.
Farkas András legfőbb újdonsága – hatásában szinte Kézai hun – magyar azonosság elméletéhez fogható leleménye – a magyar és az ószövetségi zsidó történet között megfigyelhető párhuzamosság felismerése volt. Ez a párhuzam természetesen merőben formális, hiszen az ókori zsidóság egészen más társadalmi formáció keretében élt, mint a magyarok; az ószövetség sok történetében, szereplőjében, kijelentésében a magyar reformátorok mégis saját hazájuk és népük sorsára ismerhettek. A bibliai könyvek sokat szóltak a szabad zsidó parasztság elszegényedéséről, szolgaságba taszíttatásáról, uraik kegyetlenségéről, s többször élesen állást is foglaltak e jelenségekkel szemben, de beszámoltak az ókori zsidóságnak függetlenségéért vívott bátor harcairól, s arról, hogy a zsidó nép vérrel szerzett függetlenségét urai torzsalkodása és árulása miatt végül is nem tudta megőrizni. Ezek a tények szinte maguktól kínálkoztak egy olyan történeti párhuzam megszerkesztésére, amely a mezővárosi reformáció vallásos és társadalmi célkitűzéseit logikusan és szuggesztív erővel tudta összekapcsolni a török kérdésre adott felelettel. Ennek az elbibliásított nemzeti történetkoncepciónak a keretében a magyar prédikátorok, 334amint korábban már a huszita papok is, a zsidó próféták utódaivá léptek elő. Miként a forradalmi válságok idején történni szokott, a prédikátorok is "a múlt szellemeit idézik fel és állítják aggodalmukban szolgálatukba, kölcsönveszik neveiket, harci jelszavaikat, jelmezeiket, hogy ebben a hagyománytól megszentelt álruhában s ezen a kölcsönzött nyelven játsszák el a világtörténelem új jelenetét" (Marx). A magyar reformátorok többek között abban is különböztek Luthertől, hogy ők nem Pál apostol, hanem a fejedelmek bűneit ostorozó zsidó próféták jelmezét öltötték magukra.
A köznemesi nemzet-tudat a szittya – hun eredettel kérkedett, a 16. század tudós humanistái pedig a Mátyás-hagyományt állították nemzet-felfogásuk tengelyébe. Mindehhez a reformáció polgárias nemzet-szemlélete a kiválasztott nép bibliai analógiáját társította. Farkas András propagandisztikus krónikás éneke elindította azt a folyamatot, melynek során Attila, Hunyadi Mátyás mellé – sőt gyakran helyébe – Mózes, Gedeon, Dávid lépett a magyarság nemzeti példaképévé.
A magyar történet elbibliásítása után egy másik verses krónika, a következő fejezetben részletesen tárgyalt Batizi Andrásnak Meglőtt és megleendő dolgoknak teremtéstül fogva mind az ítéletig való históriája (1544), már az egész világtörténet bibliai koncepcióját tolmácsolta. Ennek a lényege az az Illés prófétának tulajdonított felfogás, amely a világ fennállásának idejét háromszor kétezer, azaz hatezer évben határozza meg. Az első kétezer esztendő a világ teremtésétől a törvények kiadásáig (Mózesig) tartott; a második Mózestől Jézusig (a törvény kora); a harmadik pedig Jézus óta tart (az Idvezítő kora). Az utolsó négyezer esztendőben – ugyancsak bibliai elképzelés (Dániel próféta jövendölése) szerint – négy monarchia váltja fel egymást. Az első a babilóni (Nabukodonozor), a második a perzsa (Cyrus és Darius), a harmadik a görög (Nagy Sándor) és a negyedik a római, mely Julius Caesar óta tart, mert ennek folytatása a német–római császárság is. Batizi így voltaképpen nem eseményeket beszél el, hanem az állítólag Isten által megszabott történelmi folyamat kereteit vázolja fel, emlékeztetve arra, hogy a Krisztus születésével kezdődő harmadik kétezer éves szakasz, az emberiség bűnei miatt, nem bizonyos, hogy beteljesedik. A világ közeli végének előjeleit is már jobbára mind elérkezettnek látta: Luther hite szerint, s Ozorai tanítását továbbfejlesztve hirdette, hogy a kereszténységre rátört már a lelki (pápa) és testi (török) Antikrisztus is, tehát az ítélet napja sem késhet soká. Az örök kárhozattól az embert csak a megtérés, vagyis a reformáció elfogadása mentheti meg. Míg Farkas a magyar nemzet, Batizi már az egész emberiség végpusztulását helyezi kilátásba a reformáció elutasítása esetére.
Batizin kivül Dézsi András debreceni prédikátor írt még egy hasonló szellemű verses bibliai világkrónikát Világ kezdetitül lött dolgokról (1548) címmel, de újabb gondolatot nem adott elődjének történetkoncepciójához. A reformáció történetírásának további fejlődése már prózai művekben történt. Farkas András és Batizi András történetfelfogását részletesebben és rendszeresebben a teljes világtörténetre és az egész magyar múltra a bibliafordító és történetíró Székely István alkalmazta.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi