Marczali Henrik: A MAGYAR SZABADSÁGHARCZ.

Full text search

Marczali Henrik: A MAGYAR SZABADSÁGHARCZ.
Metternich szerint három előkészítő korszaka van a forradalomnak. Az elsőn még segíteni lehet, a harmadikon már nem. Magyarország szerinte már 1844. óta második phasisában van a mozgalomnak. De hogy mikor, mily viszonyok közt törhet ki a harcz, arról a nagy diplomata nem szól. Ép oly kevéssé látta előre a küzdelmes napokat a nemzet leghivebb fia, Széchenyi István, kinek lángeszét a hazaszeretet aggodalma szinte jósló tehetséggé élesitette. Ő látta a forradalmat az elmékben, de más kitörésre nem gondolt, mint osztályháborúra.
Bár Magyarországon meg volt a forradalmi anyag, különösen az ifjuságban, annak kitörését tisztán hazai okokból magyarázni nem lehet. A nagy szellemi mozgalom békésen jutott érvényre a 1847–48-iki országgyülés törvényeiben Ez a diéta, az utolsó, Kossuth előrelátása ellenére, csakugyan constituante-á, alkotmányozó gyüléssé vált. Az európai viszonyok nagy bonyodalmának, a nemzet és a dynasztia közötti viszony gyökeres változásának kellett beállania, hogy megtörténjék az, mire a legmerészebb sem mert volna gondolni. Nem egyes ember, hanem a viszonyok hatalma idézte elő a véres megoldást. A forradalmat, mint épen nagy vezetője kijelentette, senki sem csinálta, az «csinálódott».
Az a fegyveres küzdelem, mely Magyarország 1848-iki békés átalakulását követte, egészen sajátszerű történeti jelentés a maga eredetében s lefolyásában. Lényegesen különbözik ama mozgalmas év többi kitöréseitől s hadjárataitól. Három különböző stadiumát, mintegy fejlődési fokát lehet kimutatni. Mint az 1848-ki törvények által új alapra helyezett magyar állam önvédelme az ellene zúdult nemzetiségek ellen veszi kezdetét. Midőn a bécsi miniszterium s kormány nyiltan a nemzetiségek pártjára áll, akkor a magyar nemzet függetlenségi harczává változik. Végre midőn hazánk diadalt nyert e küzdelemben, a keleti nagy császárság kezet fog Ausztriával a Magyarországban egyesülő «európai felforgató párt» legyőzésére.
Visszatükrözteti e hármas színt az a sereg, melynek dicsősége és gyásza mindnyájunk dicsőségévé és gyászává lett. Először hazánk területi épségeért és a magyarság törvényes túlsúlyáért küzd; majd régi bajtársaival kénytelen megvívni, hazája politikai lételének megtartásáért; végre Magyarország függetlenségével együtt, e forradalom nagy lantosának szavai szerint a világszabadságért vérzik el a szabadság lengyel, olasz és német harczosaival együtt, e két császárság túlnyomó ereje ellenében.
Nem lehet czélunk e páratlan harcznak, mely által a magyar nemzet századok után ismét magára vonta a világ osztatlan figyelmét és érdeklődését, egyes fegyvertényeit elbeszélni, egyes mozzanatait megmagyarázni és megitélni. Nagy és a legfontosabb részleteket bőven megvilágító irodalom áll már rendelkezésünkre, az adatok jobbára együtt vannak. Lelkesíteni pedig ki akar ott, hol Petőfi és Heine dala hangzik! Czélunk nem lehet más, mint a további eseményekre nézve a legfontosabb intézkedések, hadmenetek, csaták felsorolása. Mindegyik magán hordja e harcz világtörténeti és nemzeti jelentőségének bélyegét, a minthogy mindegyik egy-egy emléke vezetők egyéniségének, a «névtelen hősök» hazaszeretetének és a szabadság iránti lelkesedésének, melynek bár múló diadala, annál dicsőbb, mennél vitézebb, disciplináltabb és rendezettebb hadakkal állottak szembe.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi