II. JELLACHICH HADJÁRATA.

Full text search

II. JELLACHICH HADJÁRATA.
Szeptember 4-én visszahelyezi egy királyi kézirat Jellachich bánt méltóságába, melytől őt a junius 10-én kiadott, de soha sem teljesített kir. rendelet megfosztotta. Egy héttel később a bán 36,000 emberrel átlépi a magyar határt.
Alig ismerünk a történetben példát, hogy egyszerre annyi férfiú állott volna a kötelességek összeütközésének problemája előtt, még pedig minden csak félig-meddig bizonyos útmutatás nélkül, mint akkor. A bán szembeszáll a nádorral, egy cs. kir. főherczeggel, lázadónak nevezi a király által törvényesen kinevezett magyar kormányt s a királyi méltóság helyreállítását mondja hadjárata indokának. Mindkét fél egy uralkodónak esküdött hűséget. Mely részére álljon a Magyarországban állomásozó cs. kir. ezredek tisztikara, melyet királyi parancs rendelt a magyar miniszterium alá? Hisz maga Latour, az osztrák hadügyminiszter, ki titkon támogatta a bánt, arra utasította a nála kérdezősködő, Magyarországon levő tiszteket, hogy Mészáros Lázár hadügyminiszternek engedelmeskedjenek. Érthető a tartózkodás az összecsapástól, melyet még növelt a magyar miniszteriumnak időközben történt lemondása, és a nádornak, kivel a bán találkozni nem akart, hirtelen eltávozása a táborból. Jellachich úgy szólva kardcsapás nélkül jutott el Sz.-Fehérvárig. A horvátok már biztosnak vélték a diadalmas bevonulást Pestre, a főváros legnagyobb aggodalomban. Ez izgatottságban történt gróf Lamberg Ferencz kir. biztos eléggé nem sajnálható s meg nem róható meggyilkoltatása a hajóhídon.
A magyar részen álló tábornokok és tisztek haboztak, míg a visszavonulás tartott, de midőn a bán támadott, nem néztek mást, mint vitézi kötelességöket. Pákozdnál szeptember 29-én visszaverik a horvátokat. Jellachich fegyverszünetre lép, melyet arra használ föl, hogy seregével Bécsnek illan. E csatában a rendes katonaság mellett a honvédek és nemzetőrök is kiállották a tűzpróbát. Roth és Philippovics fegyverletétele Ozoránál már kizárólag a nemzeti sereg győzelme Görgey és Perczel Mór vezetése alatt. Meg volt kötve a véres frigy. A császári katonaság magyar része elválaszthatlanul oda van lánczolva a nemzeti ügyhöz. Hogy minő nehezére eshetett e választás Móga tábornoknak s sok tisztjének, kitűnik abból a tényből, hogy például a császári 5-ik tüzérezred egyik fele magyar, a másik pedig horvát részen harczolt a velenczei tó mellett. Radetzky babérjait kivívni egyaránt segítettek huszárok és a határőrök. Benn az országban sok idegen ragad fegyvert a magyarért, mig az Ausztriában állomásozó magyar honfitársai ellen harczol. Az események rohanva haladnak elő, s szinte véget vetnek az egyes ember önrendelkező jogának.
Október 3-án jelent meg a királyi manifesztum, mely feloszlatottnak nyilvánítja a Kossuth Lajos s követői által törvénytelenségekre vezetett országgyülést, és Jellachichot nevezi ki teljhatalmú királyi biztosnak. Formalilag nem volt hibátlan az intézkedés, a mennyiben nem írta alá alkotmányos miniszter, lényegében nem volt más, mint az addig a pártok fölött álló korona nyilt lelépése a küzdőtérre. A magyar országgyűlés ellenben, Kossuth Lajos indítványára, honárulónak jelenti ki azt, ki engedelmeskedni mer a bánnak. Október 7-én a honvédelmi bizottságra ruházza a kormányt. Tulajdonkép ez volt az első nyilt forradalmi lépés: a franczia jólétbizottság utánzása. Már egy nappal azelőtt Bécsben is kitör a forradalom: a nép és a deákság fölkel, Latour hadügyminiszter, ki összeköttetésben állott Jellachichcsal, borzasztó halált szenved; a város, a fegyvertárral együtt a fölkelők kezébe jut, az udvar Olmützbe kénytelen távozni.
Ez általános anarchiában mindegyik fél elfoglalja, a mi keze ügyébe esik. Péterváradot, Eszéket és Komáromot a maga részére biztosította a magyar kormány; Arad és Temesvár őrségei csak a császári kormánynak fogadták el a parancsát. A magyar nemzet ügye solidarissá válik a föllázadt Bécsével, a császári kormány pedig már nyiltan támogatja a magyarság ellen fegyverkező horvát, szerb és román nemzetiségeket, és a tótok közt is készül pártütést szervezni. Már nem csak a magyar állam önállósága forog veszélyben; az oláh jobbágyság megujítja nagyobb mértékben a Hóra-világ borzalmait, rabolva és gyilkolva a védtelen magyar helyekben; a szerbek felé is a fajháború dühöng, melyben a magyar és a velök tartó német helységek magokra hagyatva is daczolnak a ráczok vad rabló vágyával. És miután a császári kormány magáénak vallja Jellachich ügyét, csak természetes, hogy a Móga alatt szintén az osztrák határ felé húzódó magyar sereg kisérletet tesz a Windischgrätz és a bán hadai által ostromlott császári város fölmentésére. Sikertelen: a schwechati csata okt. 30-án elveszett és másnap Bécs megnyitotta kapuit. Az imént győztes sereg rendje megbomlik, és két alkotó része, a rendes sereg és a nemzeti elem még nem képez egy igazi egészet. A volt cs. és kir. tisztekben nem bíztak, nem hihetik róluk, hogy minden utógondolat nélkül harczoljanak régi társaik ellen. Mennyi balvéleménnyel kellett megküzdeniök Damjanichnak és Leiningen-nek, hogy csak a legdicsőbbeket emlitsük! A kaszások és nemzetőrök pedig még nem szokták meg a háborút, özönével fogyasztják a puskaport és a többi hadi készletet, a csatában pedig ritkán állják meg a helyöket.
Ausztria Bécs elfoglalása után egységesebb, mint valaha. Kormányát Schwarzenberg Felix herczeg vezeti erős kézzel, a hadvezérek, Windischgrätz és Jellachich s győztes seregök égnek a vágytól, leverni a magyar «lázadást», és a deczember 2-án bekövetkezett trónváltozás az utolsó tartózkodást is megszüntette, mert az új uralkodó nem tett esküt a magyar alkotmányra.
Hét felől indult a császári sereg mintegy központ felé a főváros és az ország zöme, a magyarság lakta vidékek ellen. A Felső-Dunánál maga Windischgrätz herczeg táboroz a fősereggel. A Muránál Nugent, a horvátokkal, áll szembe Perczellel. Délen a szerbek portyáznak a magyarlakta területre, Theodorovics cs. vezér által is segitve. Erdélyt Puchner b. tartja megszállva, kinek seregét a fellázadt sok ezernyi oláhság támogatja. Galiczia felől Schlick tör be derék sereggel. A jablunkai szoroson át Götz tábornok törekszik a bányavárosok felé. Az éjszaknyugati megyékben tót lázadást provokálnak Hurbán és Sztúr, mely Szimunics ezredeire támaszkodik. Nem csoda, ha általános a meggyőződés Ausztriában és külföldön, hogy nem sokára vége lesz a magyar szabadság álmának. A revolutio szülőhazája, Francziaország, már szakit a köztársasággal s aláveti magát Napoleon Lajosnak. Olaszországban, Poroszországban, Bécsben, Prágában, a hol csak fölemelte fejét a revolutio, sehol sem állotta meg a sarat a rendes sereg ellen. Hogy történhetnék ez az annyi párt által szakgatott, oly kevés segédeszközzel rendelkező Magyarországban?

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi