Kertváros, virágváros

Full text search

Kertváros, virágváros
A XIX. és a XX. század fordulója kifordította régi rendjéből a vecsei mezőgazdaságot. Ezekben az évtizedekben kezdtek a faluban áttérni a pirostarka, belterjes tartású marha tenyésztésére – a járványok ellenszeréül is, bár a fajtaváltás fő oka inkább a tejtermelésre történő átállás volt. A századforduló táján terjedő sokféle állatvészről különben az volt a vecsei gazdák sommás véleménye, hogy a bajokat „a vasút hozta be”. Az erős „magyar ökrökre” sem volt tovább szükség, igásjószágként inkább a lovat használták ekkor már a vecseiek is. A vecsei járásban már csak a szimmentáli marhát tenyésztették a századforduló után. A baromfitartásban a korszak nagy újítása, felfedezése volt a Duna–Tisza közén a libatenyésztés. Dunavecsén is elterjedt, a hízott libát vagy maguk a tenyésztők vitték a pesti piacokra, vagy a felvásárlók jöttek összeszedni a pecsenyének való szárnyas jószágot.
Az istállózó állattartás miatt több új takarmányfajta termesztése is szokásba jött. Jellemzője volt ennek az időszaknak a gépesedés. A vaseke után a kanalas vetőgép, majd a gőzcséplőgép is föltűnt a vecsei földeken. Közvetlenül a világháború előtt pedig már megjelentek a benzinmotoros cséplőgépek. A szántóföldi növénykultúrában a tagosítás után kezdett elterjedni a jobb minőségű bácskai búza. Az élelmes, termékeikkel messzire kereskedő vecseiek a századforduló táján még a pesti piacokra is elszekereztek a jófajta búzalisztből sütött kenyereikkel.
A cséplésre bandák szerveződtek. A banda vezetője az etető vagy bandagazda volt. Ő alkudott meg a munka és a fizetség feltételeire. Hármas szerződések születtek a géptulajdonos, a csépeltető gazda és a bandagazda között. A bandát 20–24 ember alkotta, akik két váltásban dolgoztak. Hajnaltól délig, majd délutántól késő estig tartott a munka. A fontosabb feladatokat az etetők, kévehányók, zsákosok, szalmatolók vagy petrencések, kévevágók, pelyvahordók, kazalosok végezték. Hajnalban járt a gazdától egy kupica aratópálinka, délben egy bögre bor, de a kosztjukat maguk állták, tarisznyából. Az embertelenül nehéz munkáért járó jövedelmet a gazdák igyekeztek minél lejjebb szorítani. Igen alkalmas eszköz volt erre a mesz-sziről, főleg a Felvidékről hozott munkások szerződtetése. Ez a jövedelmi prés Vecsén és környékén is aratósztrájkokhoz vezetett 1897-ben. A sztrájkot végül a katonaság törte le.
A nincstelen lakosságnak jutottak a mezőgazdasági idény- és alkalmi munkák. Egy-egy napszámos családnak négy-öt állandó, megszokott helye volt. Ezeken a biztosnak számító helyeken, a módosabb gazdáknál szőlőnyitástól kukoricatörésig, erdőhordásig akadt tennivalója a napszámos család aprajának-nagyjának.
Évente visszatérő, embert próbáló napszámos idénymunka volt augusztus vége felé a kenderáztatás a kopolyákban vagy a Kishídban, ha volt benne víz. Először négy karó közé rakták le a kendert, kicsi, laza kévékben. Ekkor néhány nap alatt a puha rész „lepállott” róla. Utána kimosták, majd kúp alakban összerakták, hogy alaposan kiszáradjon. Ezután törték, tilolták és gerebenezték, közben minőség szerint kétfelé osztályozták.
A napszámos férfiak egyik rendszeres téli foglalatossága volt a kosárfonás. Szalmából fonták a szakajtót, vékát, vesszőből a különféle kosarakat, aztán a tapogatót, amit a kotlósra tettek, mikor költött, meg a szárítót. Ez kocsikerék nagyságú, kerek, tenyérnyi magas oldalú, kétfülű kosárféle volt, gyümölcsök szárítására, aszalására való.
Növelte a napszámos munka iránti igényt a mezőgazdaság lassan, de biztosan alakuló szerkezetváltása. A Dunamellék erre alkalmas öntéstalajt tartalmazó kistájain, s így Dunavecse határában is egyre terjedő ágazat lett a múlt század utolsó harmadától az intenzív szőlő-, gyümölcs-, valamint a zöldségtermesztés. A kilencvenes években a szőlőtermesztésben fajtaváltás történt: a Kelét-háton, a „szöllőhögyön”, kötöttebb talajon termesztett hagyományos fajtákat „kiötte a filokszéra”. Az újabb fajtákhoz homokos talajra volt szükség, a vecsei gazdák a szomszédos, szalki határból vásároltak alkalmas földeket. Ezt követően néhány évtized alatt megduplázódott, négyszázról nyolcszáz holdra nőtt a szőlőterület.
A szerkezetváltás következményeként a gazdák egy része, főleg a kisebb földdel rendelkező, szegényebb réteg, egyre kevésbé az egymást követő nagy munkák ritmusa szerint dolgozott. Már maguk keresték a módját, szervezték úgy a munkájukat, hogy a kicsiny, de változatos szerkezetű gazdaságban mindig legyen elvégzendő feladat. Különböző termelési folyamatokat hangoltak össze, ugyanakkor mind sokoldalúbb mezőgazdasági munkássá kezdtek válni ezek a parasztemberek.
A XIX. század vége felé indult meg a tanyásodás Vecse határában. Eleinte a fiatal legények maradtak kint a jószágukkal a közeli legelőkön éjszakára, később hetekre is, aztán egy-egy család költözött ki a nagyobb idénymunkák idején alkalmi szállásokra, majd masszívabb építményekbe, tanyákra. A határ távolabbi sarkaiban a nagybérlők mezőgazdasági munkásaiknak alkalmi, majd állandó szállásokat, majorokat építettek. A vecsei határban a megkésett tanyásodás miatt a terület nagyságához képest viszonylag kevés – mintegy 120–150 – tanyás gazdaság alakult csak ki az első világháború előtt.
A két világháború közt még mindig a nagy- és középbirtok tette ki a földterület negyven százalékát Dunavecsén, s a paraszti réteg hatvan százalékának a földbirtoka nem haladta meg az öt holdat. Ezen a kedvezőtlen arányon itt is csak némileg enyhített a Nagyatádi-féle földreform meg az úgynevezett vitézi földek kiosztása.
A hosszú frontszolgálat vagy a háborús sebesülés ellentételezéseként is kaphattak földet a nincstelenek és az egy-két holdas szegényparasztok. Vecsén a távoli Fehéregyháza-pusztán osztottak néhány holdnyi területet egy-egy juttatottnak, de a vitézi juttatás tizenhét hold volt. Többen csak úgy tudták megművelni az ottani birtokukat, hogy tanyát építettek a földjükre. Míg korábban inkább csak a gazdasági cselédek éltek nagyobb számban a pusztai majorságokban, mostantól az „újgazdák” is gyarapították a tanyai lélekszámot.
Az uradalmakon az előző korszakban kialakult hagyományok szerint folyt a gazdálkodás, némi újítást a cukorrépa megjelenése hozott. Ebben az időben épült a lóvontatású „kutyavasút”, amin a határban lévő uradalmi majorságokból a homokszentlőrinci vasútállomásra szállították a répát és a többi terméket. Az uradalmakban huszonöt-harminc holdas dinnyeföldek is voltak évről évre. Hatvanból, Újszászról hozták a hozzáértő dinnyéseket, akik kunyhókban éltek kint a földeken, és a szezonban piacoztak, egészen Pestig eljártak a portékájukkal.
A földek elvesztése sok vecseit elvitt a világba. De akik elmentek, azok közül sokan visszajöttek később – és nem üres kézzel! Gyakran megesett, hogy az öregség küszöbén, a biztos nyugdíjjal hazaköltöztek, és újra vitték a gazdaságot a Pestet megtapasztalt „kétlakiak”, akik aztán hozták magukkal a Pest környéki zöldségkultúrát.
Valahogy így indult – elsőként – a spárgatermesztés az 1890-es évek végén, amikor egy hazatelepült nyugdíjas altiszt ezer négyszögölön spárgázni kezdett. Az eredmények láttán hamarosan követői támadtak, a vetésforgón kívül szoruló kisebb parcellákon kísérleteztek az új zöldségfélével. Így folytatódott egy emberöltővel később a krizantémmal. A krizantém, illetve annak egyik kitűnő minőségű változata, a drablé termesztése a kertekben, ugyancsak segítette a megélhetést. Ezt a virágot is egy nyugdíjas altiszt kezdte kicsiben, a kertjében.
A két világháború között aztán már fénykorát élte a vecsei zöldség- és virágkultúra. Néhány év alatt szinte virágba borult a falu. Széles sorokba tették a violát, középre a krizantémpalánták kerültek. Mikor a viola – jó korán – kiment, a krizantém akkor kezdett erősödni. A kiskertekben nyílt a bazsalikom, rozmaring, szegfű, viola, petúnia, muskátli, orgona, gyöngyvirág – mégpedig nagy tételben, piaci értékesítésre. A harmincas években a Duna menti településekről Pest felé hajózó kofák már virágvárosnak hívták Vecsét.
Hogy mikor, miből mennyit kell termeszteni, érdemes szállítani, azt a pesti aktuális piaci viszonyok szabták meg, a vecsei termelők pedig érzékenyen reagáltak ezekre a viszonyokra – saját érdekükben – naprakészek voltak keresletből, árakból, árudivatokból. Idősebb asszonyok is rákaptak aztán erre a kertészkedő kultúrára a szokásos, ház körüli munkáik mellett. Főleg ott dívott a virágozás, ahol fiatal lány volt a háznál: sokszor a virág hasznából került ki a stafírung. Egyik-másik családban valóságos tudomány, féltve őrzött titok lett a szép virág termesztése.
A spenót először 1926-ban került a vecsei parasztok földjébe. Pest környéki bolgárkertészeknél látták meg a dunaföldvári kofák kosarában a hajón. Tőlük szerezték az első magvakat a vecsei nazarénusok, akik először próbálkoztak itt ezzel a növénnyel.
Érdekes végigkísérni egy vecsei hívő család életének jellegzetes fordulatait: az 1880-as években egy csizmadia egyik vásározásából dinnyemagot hozott haza. A dinnye termesztése olyan jól beütött neki, hogy az egyik fia – aki szintén csizmadia volt – az apjától tanultak nyomán odahagyta a kaptafát, és intenzíven kezdett gazdálkodni a felesége tizenhárom holdján. A kereslet szerint váltogatja a kultúrát: a dinnyéről a paprikára tér át előbb, azután spárgázik, majd spenótot termeszt. Tizenöt gyermeket tart el a szántóföldi méretben folytatott zöldségtermesztésből. Tőle tanul, tőle veszi át az új meg új növénykultúrát – utóbb a sóskát, majd a rebarbarát – a többi hívő család. Az egyik unoka, aki már beleszületett ebbe a gazdálkodási formába, valóságos specialista lett, szakirodalmat olvas, minőséget termeszt, „egyik szeme a földön, másik a piacon”, egy-két napos előnyökkel busás hasznokat söpör be. A maga hat–nyolc holdján tízszeres jövedelmet produkál, mint az ugyanakkora területen hagyományos módon gazdálkodó szomszédai.
Ez a tény, hogy tudniillik az intenzív zöldségtermesztés, bár munkaigényesebb, de jóval jövedelmezőbb, mint a hagyományos gazdálkodás, elgondolkodtatta azért a módosabb „pógárokat” is. Eleinte húzódoztak a váltástól, később aztán a vállalkozóbb szelleműek lassanként betörtek. Ha maguk nem is vállalkoztak erre a munkára, a legjobb minőségű, alaposan megtrágyázott földjüket valamelyik kurrens növény magjával bevetve bérbe adták a nagyban kereskedő kofáknak, akik aztán napszámosokkal műveltették ezeket a földeket. Ez a megoldás jövedelem kiegészítésnek bevált a hagyományaikhoz ragaszkodó gazdák körében.
Miközben Dunaföldvár mellett a környék legnagyobb zöldség- és virágtermelő helye lett Vecse, ugyanakkor egyre híresebb lett a csemegeszőlőjéről és a gyümölcséről is. Gyümölcsből a meggy, a cseresznye és a barack volt a legfelkapottabb, a négyszáz hold szőlő legkelendőbb fajtái az oportó, a kadarka, a saszla, a sárfehér és a Kossuth voltak.
Így változott Vecse 1867 és 1945 közt hagyományos, feudális gazdálkodást folytató faluközösségből kapitalista, piacorientált, árutermelő faluvá, mégpedig elsősorban a jövevények, a helyi szóhasználatban „gyüttmöntnek” tartott katolikusok, a „hívők” és az iparosok jóvoltából, akiket nem kötöttek a hagyományok, a megváltozott gazdasági helyzetben kevésbé életképes gazdálkodási szokások.
Az 1929-es gazdasági világválság hatásainak kivédését is segítette némileg ez a virág-zöldség-gyümölcs termelői kultúra, de a hagyományos módon gazdálkodó vecsei gazdákat mégis erősen megviselte az agrárcsőd, még inkább kiélezve azokat a gazdálkodási nehézségeket, amelyek korábban is sújtották már őket. A válság leküzdésének egyik lehetséges ellenszeréül szervezték meg 1939-ben a földbérlő-szövetkezetet. Célja az volt, hogy a közel ezernégyszáz holdas, egyben megmaradt Földváry-birtokot kishaszonbérlők használatába adja. A nemes és hasznos cél teljesülését ekkor azonban újabb veszedelmek fenyegették már.
A második világháborús front után ocsúdó mezőgazdaság legfontosabb eseménye Vecsén is az 1945-ös tavaszi földosztás volt, ez azonban a szegények, nincstelenek földéhségét csak felemásan elégítette ki. Mindössze háromszáztizenhét családnak jutott az ezerötszáz holdnyi kiosztott földből, miközben jelentős területek maradtak állami tartalékban, a község kezelésében, majd kerültek az alakuló állami gazdaság birtokába.
Nehezen indult újra a gazdálkodás, hisz olyan alapvető feltételek hiányoztak hozzá, mint az igásállat, a vetőmag és persze a tőke, a szükséges pénz. Egy május elejéről származó hivatalos jelentés szerint Dunavecse 1663 mázsa búzát, 2854 mázsa kukoricát, 289 lovat és 286 szarvasmarhát kényszerült beszolgáltatni az addig eltelt öt hónapban a szovjet hadseregnek, s a teljes állatállomány fele odaveszett a háborús események során. Ezek a körülmények magyarázzák, hogy 1945 nyarán a búza vetésterülete csak egynegyede volt az előző évinek. A nagy vállalkozó kedvvel termelni kezdő kisparaszti gazdaságok a következő két év során mégis eljutottak oda, hogy saját szükségleteiken túl a piacra is szállítani tudtak.
A vezető ágazat, a mezőgazdaság a fordulat éve után alapvető átalakuláson ment keresztül. A párt politikája – nem tanulván az 1919-es fiaskóból – szovjet mintára ismét a kollektivizálást szorgalmazta. 1949-ben létrejött a vecsei gépállomás, a következő évben pedig a legszegényebb földművesekből megalakult az első termelőszövetkezeti csoport, az Alkotmány. Hamarosan azonban kiderült, hogy nem elég életképes ez a csoport, de az egyéni gazdák dolgát is megnehezítették a romló viszonyok. A megfelelő ellátás hiánya, a kíméletlen beszolgáltatási kényszer, a kulákoknak minősített gazdákkal szembeni retorziók mellett 1952-ben az aszály is visszavetette a termelést, mind több föld maradt parlagon. 1953-ban szétváltak a tanyaiak és a belterületiek, az utóbbiak Petőfi tszcs néven működtek tovább, ez azonban nem segített a gazdálkodás színvonalán. A következő évben az állam fizette ki a csoportok adósságait, aztán újra egyesült a két tszcs, most Virágzó néven.
Az ötvenes években Fehéregyházán valóságos nagyüzem volt az állami gazdaság. A Körtefa sornak nevezett határrészben egész utcasorok épültek, legalább hétszáz ember lakott ott. Még az 1960-as népszámlálás szerint is minden ötödik vecsei külterületen élt, aztán lassanként el- vagy beköltöztek a tanyán élők, elnéptelenedtek az iskolák, megszűnt a tanyákon az élet, s már csak kijáró munkahelyként működtek az ottani telephelyek – még egy ideig.
Vecsén az erőszakos kollektivizálás idején, 1960-ban alakult újabb tsz, ebbe már a gazdák java belekényszerült. Ez volt az Új Élet, amely aztán 1975-ben egyesült a Virágzóval. Az így kialakult Béke Tsz a következő egy-másfél évtizedben Vecse legjelentősebb, legerősebb gazdasági egysé-gévé nőtte ki magát. A háromezer hektár szántón a búza és a kukorica mellett burgonyát is nagyban termelt, a 350 hektár szőlő és gyümölcs fő termékei az alma, a meggy, valamint a kajszi- és őszibarack voltak. A szántóik egy részét öntözte, szárítót, lucernaliszt üzemet és saját gépjavítót működtetett, az állattartásban a szarvasmarha és a juh tartása voltak a legfontosabbak.
A rendszerváltás után a Béke tsz-ből kivált Dunavecsei Mezőgazdasági Részvénytársaság folytatta a gazdaság korábbi tevékenységét, de az elmúlt években megtörtént a szükséges szerkezetváltás is: a hagyományos ágazatok mellett most viszonylag nagy területen vetik a napraforgót, a lucernát és az úgynevezett chipsburgonyát, de hagymát és céklát is termesztenek. Gyümölcsből a szilva, meggy és kajszi terem nagyobb területen – nyereségesen. Ma már csak magánszőlők vannak Vecsén, mintegy harminc hektár területen.

Cséplés a két világháború közt

A vecsei főtér a templomtoronyból

Az alsóvárosi negyvennyolcas olvasókör (a kutyúsok) 1932-ben

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi