III. Utcák, terek, falurészek

Full text search

III. Utcák, terek, falurészek
A falu eredeti települési helyét teljes bizonysággal ma sem tudjuk megállapítani, mert igen kevés a régészeti adat. A honfoglalás kori temetők és
az egykori települések nyomai sem lelhetők fel. Ezért csak néhány, máig fennmaradt helynévből következtetünk a hajdani állapotokra. A ma is élő szájhagyomány szerint a falu eredetileg a Leveles-patak és a Nagy-halom tájékán, a Kert felettnél, az úgynevezett Kőkúti-tábla helyén állt. Sajnos, e helyekről nem került elő településnyom vagy régészeti lelet. Az viszont tény, hogy az Árpád-korban már számos falu létezett a Berettyó felső folyása mentén. Ezek egy részének neve a határrész- , illetve a dűlőnevekben is fennmaradt. Így például Szilágynagyfalu és Bürgezd között Szóvár-hegy, amelyről biztosan tudható, hogy hajdan faluként létezett. Korai Árpád-kori településnek tekinthető a szomszédos Szilágyzovány is. A falutól délre fekvő Átal-kertben szántáskor három ház nyomai kerültek elő. A házak tizennyolc-húsz méter távolságra álltak egymástól a Berettyótól nem messze,
a vízpart ármentes részén. Mind a három házban hasonló leleteket találtak: vonalkötegekkel díszített hamus-kormos agyagedények, cseréptöredékek, valamint égett állati csontok, valamint vasból készült tárgyak, olló és kés kerültek elő. A régészek szerint – a talált leletek alapján – a falu a XI–XIII. században létezett. A néhány házból álló település a tatárjárás idején pusztulhatott el.
Korai lakott hely nyomát felfedezhető fel a Bürgezd és Szilágyzovány közötti Telek-völgyben, ahol cserép- és téglatöredékek kerültek felszínre. Ipp község területén említenek egy Kőház-kert nevű határrészt, amelyen valaha Szent Andrásról elnevezett, kisméretű román kori templom állt. Szintén Árpád-kori eredetű Szilágybagos, Szilágyborzás, Alsóvalkó és Szilágyzovány. Az utóbbi két község neve szláv eredetű, ezért feltételezhető, hogy a honfoglaló magyarság rátelepedett az itt élő szláv lakosságra. E települések azóta folyamatos lakottak, ami arra utal, hogy a magyarság is falu jellegű településeken élt. Az egymástól alig három-négy kilométer távolságban fekvő, egy időben létező falvak hálózata nagyobb számú lakosság mellett megtelepült földművelő-állattenyésztő népességet feltételez. A Berettyó sima teraszfelszíne és annak vízmentes, ártérre néző pereme – a mai Kőkúti-tábla határrész – kiváló területet nyújtott a korábban megtelepült szlávok, majd a honfoglaló magyarok számára. E részen a neolit kortól a XIX. századig a legtöbb Berettyó menti falu belsősége az ármentes szint ártérre néző peremén helyezkedik el. A települések magja pedig olyan helyen alakult ki, ahol az árvizek csak ritkán vagy egyáltalán nem jártak. A Berettyó itteni völgysíkja kétszáztíz-kétszázhúsz méter magasan fekszik a tengerszint felett, jobbára a mai Piac tér környékén, a Kert felett-dűlőig. A falu külsősége – szántók, legelők, erdők – viszont már az ártértől távolabb elhelyezkedő, belsőbb területekre nyúlik fel. Mindenképpen eszményi helynek számítottak a honfoglaló magyarság számára. A környező erdők – a Lapis – később valamelyes védelmet jelentettek a török portyázó csapatok pusztításai ellen. Szilágynagyfalu lakosai a középkor folyamán több ízben kénytelenek voltak elhagyni lakóhelyüket és letelepedni a Halmosd-patak körüli erdőkben.
A településünket formáló természeti tényezők mellett fontos szerepet töltöttek be az egyes településeket összekötő utak, különösen a területi munkamegosztás korában, amikor a közlekedés igen fontossá válik. Már írtuk, hogy községünkben a több irányból érkező utak csomópontot képeznek, és a Szilágysomlyói-medencében fekvő településeket kötik össze Szilágynagyfaluval. A későbbiekben ezek a falu központjába torkolló utak terebélyesedtek a betelepítésük után utcákká, sőt utcasorokká. Ezek között egyik-másik valamikor mezei út volt, de az idők folyamán utcákká alakultak. Ilyen volt például a mai Csusznya utca – régi nevén Szántó utca –, amely csak a XVIII. század végétől települt be, főként románokkal. A környék legkorábbi úthálózatát csak általában tudjuk felidézni, a XIV. század útjaira viszont teljes bizonyossággal lehet következtetni. Ekkorra ugyanis már kialakult a vidék településhálózata.
Az utak közül – melyek többnyire a Kraszna és a Berettyó völgyeit követték –, a legfontosabb a Meszesi-hágó felől érkezett hadi út, amely Krasznarécsénél délnyugatra kanyarodva elérte Krasznavárat. Innen Ráton falun át, a Hosszúaszói-völgyet követve kelt át a Berettyó völgyébe. Egy 1341. évi oklevél viszont közutat – via publica – említ, amely a Berettyó egyik bal oldali mellékvizét, a Limpa-patakot keresztezte Szilágyzovány alatt. Ennek az útnak a nyomai egyébként a II. József korában készített katonai térképen felismerhetőnek tűnnek. A Szilágyzovány felőli út a Limpa- és
a Két-patakot – más néven Híd-pataka – átszelve Kisfalunál érte el az Alszeget, majd azon át a Nagy utca felső végénél, a Berettyón átkelve a Krasznai útban folytatódott. Ezek szerint ez lenne az az út, mely Krasznavár felől érkezett. Feltehető, hogy a sószállítás szempontjából is volt jelentősége, ugyanis a mellette fekvő Nagyfalu és Márkaszék vámszedőhelyek voltak. Ez az útszakasz akkor veszíthette el jelentőségét, amikor a XIX. század első felében kikövezték a Szilágysomlyó felől érkező utat, és a régi közút mezei úttá alakult át. A sószállítás ettől kezdve átterelődött a most már Szilágysomlyó–Margitta közötti kövezett útra. Az is elképzelhető, hogy a mai Alszegen, illetve Felszegen át húzódó Nagy utca – mely délkelet–északnyugati irányban szeli át a falut – ennek a régi közútnak volt a része.
A térképet tanulmányozva az is feltűnik, hogy a XVIII. század második felében a falunak már fejlett utcahálózata volt, és viszonylag szabályos alakzatot mutatott. A felszegi Nagy utca és az Alszeg szinte teljesen beépített, a vele többnyire párhuzamosan haladó felszegi Kis utca és az Alszeg pedig településünk legrégibb utcái voltak. A felszegi Kis utca és az Alszeg a falu közepén térré szélesedett, ezért itt épült fel a jelentős méretű, díszes, késő gótikus plébániatemplom, a reformátusok mai istenháza. E hajdani Piac tér ma az Arany János tér nevet viseli. Alakja négyszögletes, közepén állt a korcsma és a dézsmaház a dézsmapincével. Napjainkban park van a helyén, közepén az 1911-ben fúrt artézi kúttal. Hasonló formájú tér jött létre a felszegi Nagy utca és a Víz utca találkozásánál. Itt alakult ki a Bánffy-uradalom belsősége – a kastély, a cselédház és a gazdasági épületek –, itt kapott helyet a római katolikus templom és a zsinagóga is. A XV. századtól a Piac téren tartották az országos és a hetivásárokat. Ezt a kiszélesedő, az út irányvonalába kissé elnyúló teret és környékét tekinthetjük Szilágynagyfalu magvának. A két, párhuzamosan haladó utcasort sikátorok kötik össze. Az egyik a Berettyóra fut, a helybeliek Sigének nevezik.
A Réz-hegység, Élesd település irányából érkező útból fejlődött ki a Buda utca. A felszegi Kis utcából kiágazó Csusznya utca a szomszédos községbe, Szilágyborzásra vezető mezei útból alakult ki. A falu két főutcáját – Nagy és a Kis utca – délen összekötő utca Hóstát néven ismert. A lakosság által használt hagyományos nevekre figyelemmel Szilágynagyfalut napjainkban a következő település-, illetve falurészek alkotják: Piac tér-Alszeg, Felszeg, Hóstát, Brazília, Víz utca vagy Vízmellék, Buda utca, Bakos, Vasútállomás és környéke vagy Sziget és Korlát. A falu teljesen új településrésze a Brazília, nevét népi bölcsesség találta ki, és a második világháború óta terjedt el. Jobbára a Berettyó jobb partján, a Szilágyzoványi úttól a Csicsó aljáig elterülő részt nevezik így, ahol 1914 előtt már állt néhány gazda – Orbán, Varga és Antal – háza. Ez időig a Bánffy-uradalom földjei és gazdasági épületei feküdtek ezen a területen, amely jórészt a második világháború után települt be.
Brazíliához számítjuk a Bakos nevű, két utcából álló falurészt is. Bár nevével már 1577-ben találkozunk, betelepülése csak a második világháború utáni időszakra tehető. Területe a múltban mocsaras-sáros-zsombékos volt, a báró disznói legeltek itt. Kisajátítása és felosztása az 1945. évi földreformmal kezdődött. Többen kaptak itt hét ár nagyságú telket, amelyen nemsokára házat építettek. Az első letelepülő Bihari János volt. A juttatott telket többen eladták, más tulajdonosokra szállt. Leszármazottjaik az 1970-es évekre beépítik, de még ma is sok itt az üres parcella.
Kisfalu lakónegyed a község Szilágyzovány felőli részén, közvetlenül a Berettyó mellett települt. Az Alszegtől a Vágóhídi sikátor és a Csorda út választja el. Neve sem a múltban, sem napjainkban nem jelöl külön települést, falut, hanem Nagyfalunak a Kis előtagú ellenpárjaként honosodott meg. Helyén valamikor szántó és kaszáló volt. Kisfalun haladt át a már említett közút. Ma egyszerű mezei út, amely a Híd-patakát keresztezve a Bivaly-tó kaszálón át Szilágyzovány felé vezet. Kisfalu területéből ágazott ki a Réheji – – mely a hajdani réven haladt át – út, ma már nem létezik, de mint helynév napjainkig fennmaradt. Kisfalu területének nagy része – a Nova és a Malomi-tábla – hajdan uradalmi birtok volt, kisebbik hányada pedig a református egyház és a Bana nemzetség tulajdona.
A szájhagyomány szerint Kisfalu ősi településének magva a Rózsa Sándor-féle birtok. Az 1700-as évek végén még teljesen lakatlan, de a XVIII. század utolsó negyedében itt már több telek kirajzolódik, köztük Rózsa Sándoré. A hét katasztrális hold nagyságú birtokot a Bana család vásárolta meg, amelyen 1880-ban, illetve 1898-ban egy-egy házat emeltek. A két telek később – az ingatlanjaival együtt – a Bana család egyenes leszármazottjaira szállt át, majd öt család – Torkos Sándorné, Torkos Sándor, Torkos Gyula, Antal Ferenc és Joó Emília családja – között oszlott meg. Az utca képe 1935-ig keveset változott. Ekkor a bárótól vásárolt telkeken, az úgynevezett Malomi-táblán újabb lakóházakat építettek. 1897-ben a báró Bánffy János által meglőtt Nagy (Bori) Bálint gyermekei a bárótól kilenc hold szántót kaptak a Novában, amelyet később, a XX. század derekán a leszármazottak beépítettek.
A Felszeg községünk legmagasabban fekvő része. Tulajdonképpen két utcából – a Nagy és a Kis utca – áll. A falu legsűrűbben beépített utcáját – Nagh Wcza – az írásos feljegyzések már 1557-ben említik. A Felszeget egy patak keresztezi. Közepe táján és a felső – Szilágybagos felőli végén – valaha Bánffy Róza uradalmának gazdasági udvara – cselédház, istálló-csűr, terménytároló – húzódott. 1703-ban sánccal körülvett lakatlan kastélyt és udvarházat, és vele szemben rendházat írtak össze. Később, az 1930-as években mindkét uradalom területét nagyfalusi gazdák vásárolták meg, amelyet aztán fokozatosan beépítettek. A Felszeg keleti része a középkor folyamán felsővárosként – Hóstát – volt ismert. A közelmúltig itt állt községünk legtöbb régi lakóháza. Egy 1980-ban végzett felméréskor településünk házainak tizenhárom százaléka volt százesztendősnél öregebb. Az egyik ház mestergerendáján az 1783-as évszámot olvashatták. Az utcára az utóbbi években épült vagy bővített L alakú házak a jellemzőek. Napjainkban az utcáknak csak az egyik oldalán van járda. Az úttest szélén gyümölcsfák sora húzódik.
Az Alszeg jóval alacsonyabban fekszik a Felszegnél. Utcáját az 1859. évi tűzvész után igazították egyenesre. Ma a falu talán legsűrűbben beépített része. A házak szinte összeérnek, oromzatuk az utca vonaláig fut. Előttük virágoskertet csak elvétve alakítottak ki. A református templomtól déli irányban a temetőig terjed a lépcsősen emelkedő Buda utca. Az úrháza tergerszint feletti magassága, a temetőé 224 méter. Az utca cinterem felöli része és az onnen kiágazó mezei út – a Kert felett – községünk másik legmagasabban fekvő része. A már 1718-ban említett utca nevét feltehetően az Állatorvosi Hivatal helyén elterülő Buda-kerttől kapta. A mai Buda utca helyén a középkorban hadi út vezetett Élesd irányába. Ez az utca viszonylag későn népesült be. A II. József uralkodása idejéből való I. katonai felmérés térképlapján csak a református parókia és az utcát a Csusznya utcával összekötő sikátorral szembeni rész tűnik beépítettnek. Mivel az utca templom felőli végén már a XVIII. század végén ott állt a régi iskola épülete, ezért ezt a szakaszt Schola (Iskola) utcának nevezték. Ekkor az utca bal oldala is beépítetlen volt, benépesítésére csak a XIX. században került sor.
Eredetileg a Buda-kert is bárói birtok volt, majd Böckel Béla körorvos tulajdonába került. Az első világháború idején még beépítetlen, 1920-ban emelték fel itt az Állatorvosi Hivatal épületét. A nagy telket később a nagyfalusi gazdák – Erdei, Szabó, Bátori, Deák és Nagy – vásárolták meg, és hamarosan beépítették. Az utca jobb oldalán – szemben a Buda-kerttel – állt a nemes Osvát család birtoka, amelyet szintén eladtak.

Szilágynagyfalu településrészei és utcái

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi