„Éltem négy évet”

Full text search

„Éltem négy évet”
A második világháború kezdetén Románia súlyos válságba került. Az 1940. június 22-i francia fegyverletétel és Elzász-Lotaringia Németországhoz csatolásának hatására a Molotov–Ribbentrop paktum alapján a Szovjetunió június 26-án jegyzékben szólította fel Romániát Besszarábia és Bukovina északi részének az átadására. A két területre 28-ától kezdődően be is vonultak a szovjet csapatok. Az előző napon a magyar minisztertanács kimondta: ha Bukarest teljesíti Moszkva követeléseit, akkor Magyarország is kikényszeríti Romániával szembeni területi igényeinek teljesítését. Ugyanezen a napon – 27-én – a Legfelsőbb Honvédelmi Tanács mozgósította a honvédséget. Teleki Pál július 10-én Hitlernél járt, és Németország közbenjárását kérte Erdély kétharmad részének a visszaszerzése érdekében. Berlin nyomására augusztus 16-án Szörényváron (Turnu Severin) magyar–román tárgyalások kezdődtek. A magyar fél a Maros-vonal menti területmegosztás elvét képviselte, amely a Székelyföldet délről kerülte volna. A román delegáció erről hallani sem akart, ehelyett népességcserével – milliós nagyságrendben – összekötött területmegosztást ajánlott, de ennek módját és méreteit nem ismertette.
A magyar–román tárgyalások augusztus 24-én kudarcba fulladtak, két nap múlva a magyar kormány Románia megtámadása mellett döntött. A román kabinet 27-én német döntőbíráskodást kért, emiatt az augusztus 28-ára kitűzött magyar katonai akció elmaradt, a honvédség leállította az előkészületeket. A Német-, illetve Olaszország által hozott augusztus 30-i, úgynevezett 2. bécsi döntés visszacsatolta Magyarországhoz Észak-Erdélyt és a Partium Nagyváradtól észak-északkeletre elterülő részét (Bihar, Szilágyság, Szatmár, Máramaros), valamint a Székelyföldet, összesen 22 várossal és 1740 községgel. A későbbi határkiigazításokkal összesen 43 541 négyzetkilométer területet, 2 633 000 lakossal, ebből 1,4 millió magyar (53,0 százalék), egymillió román (42,0 százalék) és ötvenezer fő (3,7 százalék) német. A Romániához tartozó Dél-Erdélyben mintegy félmillió magyar maradt továbbra is kisebbségi sorsban. Az új határ délkelet felől érkezve, Zabola szomszédságában, a Lakócza-hegy 1777 méteres csúcsa közelében csatlakozott az ezeréves történelmi magyar határhoz, és onnan a Kárpátok gerincén futott tovább észak felé.
A Magyarországnak ítélt és azzal újraegyesülő észak-erdélyi és székelyföldi területekre 1940. szeptember 5-én kezdődően a főerőkkel Máramarosszigeten, Szatmárnémetin és Nagyváradon át vonult be a honvédség. Elsősorban a két világháború közötti román hatalom által elhanyagolt, rossz utak miatt a lassabban haladó gyalogsági alakulatok helyet az előreküldött gyorshadtest vette vissza a Székelyföldet, szeptember 9–13. között, az utolsó itt megjelölt napon érték el Sepsiszentgyörgyöt és Kézdivásárhelyt. Az erdélyi bevonulást követően 1944 végéig mintegy kétszáz-kétszáz ezer magyar, illetve román személy menekült vagy települt át Észak-, illetve Dél-Erdélybe.
A magyar országgyűlés a visszacsatolást október 8-án az 1940. évi XXVI. törvénycikkel iktatta törvénybe. A hazatért területeken november 25-én megszüntették a katonai közigazgatást, és visszaállították a történeti vármegyék polgári adminisztrációját.
Már a bécsi döntés hírét is nagy örömmel fogadták a zabolai magyarok. A magyar csapatok szeptember 13-án érték el Zabolát, díszkapuval, bensőséges ünnepségen köszöntötték a bevonuló katonákat. Előkerültek a paplanokba varrt régi, angyalos, koronás címerű magyar zászlók, a díszes székely népviseletre kokárdát tűztek. A bevonuló honvédcsapatok parancsnoka, egy ezredes a feldíszített emelvényre hívta az ortodox pópát meg azokat a román gazdákat, akik az első világháborúban az osztrák– magyar hadseregben harcoltak, és az eseményen kitüntetéseikkel a mellükön jelentek meg.
A felemelő ünnep éjszakáján részeg fiatalok bezúzták néhány, románok lakta ház ablakát, és puskával lövöldöztek. Ezek a családok korábban a kertjeik végén húzódó erdőbe bújtak, ezért elkerülték a bántalmazást. A duhajkodók erre a bosszújukat azokon a magyarokon töltötték ki, akik csillapítani igyekeztek őket. Néhány zabolai román lakos jogos félelmében menekült el a faluból Dél-Erdélybe, mert a két világháború közötti időszakban megalázóan, erőszakosan viselkedett a helyi magyarsággal szemben.
A második bécsi döntés utáni kor már a második világháború időszaka. Hamarosan a zabolai legényeket és a fiatalabb férfiakat besorozták a magyar hadseregbe. Azokat, akik korábban, a Román Királyság idején katonáskodtak, átképezték az új szolgálatra. Az új élet, immár nem kisebbségi magyarként, elsősorban a felszabadulás érzését, a lelki feltöltődést jelentette a zabolai magyarság számára, miként szerte a Székelyföldön és Észak-Erdélyben. Ezt nem igazából tudta megtörni az az időnként keserűséget előidéző helyzet, hogy a visszatért területeken nagy számban jelentek meg az úgynevezett „anyások”. Az ország központi, volt trianoni területéről odavezényelt közigazgatási alkalmazottak, tisztviselők vagy más közalkalmazottak nem ismerték a sajátos körülményeket, a helyi viszonyokat, ami gyakran félreértéseket, igazságtalanságokat szült. Hiba volt a visszacsatolás után, hogy a közigazgatás és egyáltalán az erdélyi és székelyföldi magyar élet újjászervezésekor a magyar kormányzat nem támaszkodott kellően a korábban kisebbségi sorsban élt helyi magyarság vezető rétegére és értelmiségére.
Magyarország közhivatalainak 1942. évi cím- és adattára szerint Zabola ekkor nagyközség Háromszék vármegye kovásznai járásában, lakossága 2751 fő. Elöljáróság, telefonszám 7. Vezető jegyző Dancs Gábor, akinek működési területe a községen kívül Páva és Székelypetőfalva településre is kiterjedt. Segédjegyzők: Kovács Gerő és Barabás Imre, írnok Finta Ilona, díjnok Bóth Mihály, pénztáros György Károly, községi bíró Fejér Mihály, körorvos dr. Hohman Sándor. A római katolikus lelkészi hivatal Zabolán, a Horthy Miklós utca 342. szám alatt tevékenykedett, anyakönyvét 1922-től vezették. Működési területe: Zabola, Páva, Kovászna, Komandó és Csomakőrös. Plébános Ujlaki János, kántortanító Borbáth Sándor, Fejér József. A zabolai református lelkészi hivatal 1752-től vezette anyakönyvét, lelkésze A. Fikker Ferenc. Pávai Református Lelkészi Hivatal: lelkész Lőrincz Sándor, igazgató-tanító Deák Béla kántor, gondnok Zakariás Gergely. Zabolán 1942-ben további három közhivatal működött itt: a magyar királyi csendőrőrs és a két MÁV-állomásfőnökség, Zabola–Páva vasúti megállóhellyel, illetve Zabola-fűrészteleppel.
A „kicsi magyar világ” szűk négy esztendejében a két évtizedig tartó nermzetiségi elnyomás után rövid idő alatt Zabola fejlődésnek indult. Így van ez még akkor is, ha településünket sem kerülte a világháború, és annak harmadik-negyedik évében már megjelentek a hadigazdálkodás egyes elemei, a termények egy részének vagy a lovaknak a kötelező beszolgáltatása. Mégis a helyi gazdálkodás fellendült, a gazdák többsége gyarapodott.
A korábbi számos megaláztatás után a faluban ismét kivirágzott a kulturális, az egyházi, és a sportélet. Abrudbányai Fikker Ferenc református lelkipásztor volt e néhány év alatt településünk meghatározó, vezető egyénisége. A helyi gazdakör most már magyar kormányzati támogatással szervezte tanfolyamait, köztük téli mezőgazdasági oktatást, a szakmai kirándulásokat, az állat- és terménykiállításokat, valamint a különböző versenyeket. A zabolai fiatalok a cserkész- és a leventemozgalom keretében ismerkedhettek meg Magyarország történelmi vidékeivel, nagyvárosaival és emlékhelyeivel. Az elmúlt évtizedekben e sorok írója még találkozott olyan idősebb zabolai magyar gazdával, aki azt mondta: „Éltem eddig összesen négy évet, 1940 és 1944 között.”
Ebben az időszakban kereste fel a falut Horthy Miklós, Magyarország kormányzója. A Mikes család meghívására érkezett Zabolára, ahol a határszéli erdőrengetegben, a Hárosszéki-havasok nyugati oldalában medvevadászaton vett részt.
A falu második emlékezetes eseménye gróf Teleki Géza és gróf Mikes Hanna menyegzője 1943. február 27-én, amelyen az erdélyi arisztokrácia számos jeles alakja is megjelent.
1944 tavaszán a keleti front már Románia moldvai határához közeledett. A magyar katonai vezetés az előző években a Keleti-Kárpátokban felkészült Észak-Erdély és a Székelyföld védelmére, és a kárpátaljai Árpád-vonalat az új magyar keleti határra is kiterjesztette a Borsai-hágótól Ojtoz községig. Az erődrendszert folytatva a Kárpát-kanyarban megerősített pontokat létesítettek, ezek egyike a Zabolától keletre fekvő hegyvonulaton volt – csúcsa, a Tiszta-bükk 1340 méter magas –, ahol a lefutó völgyeket szintén egy-egy völgyzárral reteszelték el.
1944 nyarán a mintegy negyven-ötvenezer fős székely határvédő erők négyszáz kilométer hosszan védték a Székelyföld körül az országhatárt, és augusztus 27-én kerültek először összeütközésbe a Keleti-Kárpátokon betörni szándékozó ellenséggel. A székely határvédő alakulatokban szolgálva természetesen zabolaiak is részt vettek a harcokban.
Négy nappal korábban, augusztus 23-án, miután a Vörös Hadsereg áttörte a német–román állásokat a moldvai Jászvásárnál (Ias¸i), Románia kiugrott a háborúból, és szembefordult addigi fegyvertársaival. Fegyverszünetet kért, majd két nap múlva hadat üzent Németországnak. Augusztus 31-én a szovjet csapatok bevonultak Bukarestbe. Észak-Erdélyt ekkor, az előző naptól már a 2. magyar hadsereg védelmezte, de a székely határvédelmi erők is tovább csatáztak. Nekik köszönhető, hogy a bekerített Székelyföld szeptember 7-én kezdődött katonai kiürítését a magyar hadvezetés nagyobb veszteség nélkül meg tudta oldani. Közben, az előző napon a 2. ukrán front csapatai a Havasalföld felől, a Déli-Kárpátokon át megkezdték benyomulásukat Dél-Erdélybe. Egy támadó ék a védtelenül maradt Székelyföld felé tört előre, amelynek déli sávját a magyar hadvezetés éppen ekkor ürítette ki. Így aztán nemcsak Háromszék vármegye székhelyére, Sepsiszentgyörgyre és a másik városba, Kézdivásárhelyre vonulhattak be akadálytalanul a szovjet erők, de szeptember 8-án ellenállás és puskalövés nélkül Zabolát is elfoglalhatták. A falu magyarságának ezen a napon kezdődött el a második kisebbségi korszaka.

1941–42-es katonai térkép Zaboláról

A magyar hadsereg bevonulása 1940-ben

Magyar Királyi Posta Zabolán

A községháza az 1940-es évek elején

Tánccsoport az 1940-es években

A tűzoltóegylet tagjai az 1940-es évek elején

Akik a négy évnek örülni tudtak

Mikes Hanna az esküvői hintón, 1943

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi