Otthoni szakápolás

Full text search

Otthoni szakápolás
Az 1996-ban megalkotott népjóléti miniszteri rendelet (NM) szabályozza a betegek otthonukban történő szakápolását, és más, kórházon kívüli ellátásukat.
Előírja a rendelet az ápoláshoz szükséges személyi és tárgyi feltételeket is.
1995 óta a működési engedéllyel rendelkező szolgálatok a megyei egészségpénztárakkal kötnek szerződést. Ez alapján az otthon ellátott betegek ápolását az egészségbiztosító finanszírozza.
Az otthoni szakápolást és vizitet az orvos rendeli el, ez alapján számolnak el a szolgáltatók a biztosítóval. A szakápolós rendelőlapot a betegnek el kell látnia kézjegyével.
Az egészségügy átalakításának egyik kulcskérdése a kórházi ellátórendszer reformja, mely ágyszámcsökkentést is magában foglal. Ahhoz, hogy ez sikerrel járjon, létre kellett hozni az otthoni szakápolás rendszerét, mely a fejlett egészségüggyel rendelkező országokban már mindenütt jelen van. Az otthoni ápolás megvalósításával lehetővé válik a drága, kórházi fekvőbeteg-ellátás kiváltása egy viszonylag olcsóbb ellátási formával. Ezen túl az otthoni ápolás működtetése egyik feltétele olyan új ellátási formák bevezetésének, melyek nagyon rövid ideig kapcsolódnak egy kórházhoz, és a magyar egészségügyben még alig ismertek, mint pl.: egynapos sebészet.
Az otthonban történő szakápolás teljes rendszerének kialakítása új feladatot jelent az egészségügy számára. Ezen új eljárási forma szükségességét a parlament még 1993-ban felismerte, és már az 1994. évi költségvetés tervezésénél speciális célra elkülönített pénzeszközökből segítette a realizálást azzal, hogy a társadalombiztosítás költségvetésében, valamint a „Népjóléti Minisztérium fejezet” kezelési pénzeszközei között az otthoni szakápolás gyakorlatának kialakítására, együttesen évi 200-200 millió forintot e célra biztosított. Az Országgyűlés 1996-ban arról alkotott törvényt, hogy a biztosított egyén egészségügyi szolgáltatás keretében – tehát az Országos Egészségbiztosítási Pénztár finanszírozásával – a kórházi ápolást kiváltó házi szakápolásra térítés nélkül jogosult. E feladat ellátására az Országgyűlés már önálló kasszát is létesített a társadalombiztosítás egészségbiztosítási alap gyógyító-megelőző ellátásokra jóváhagyott előirányzatok keretében. Az 1996-os évre „házi szakápolás” megnevezéssel a kassza 600 millió Ft-ot tartalmaz. Az otthoni szakápolás több jogszabály kiadására kötelezte a kormányt. Az egészségügy társadalombiztosítási finanszírozásának egyes kérdéseiről szóló 114/1996. (VII. 23.) számú rendeletben rendelkezett az otthoni szakápolás finanszírozási eljárásairól is. E rendelet szabályozza többek között azt is, hogy ki rendelheti el az otthoni szakápolást; hogyan történik a szerződéskötés; a szakápolás egyszeri alkalommal történő elrendelése mennyi időre szól; ki gyakorolja az orvosszakmai és ápolásszakmai felügyeletet; mi a finanszírozás alapja; mennyi és milyen típusú szolgáltatást lehet nyújtani; stb.
Az otthoni szakápolás egyik fő célja, hogy elősegítse a háziorvoslás szintjén a végleges ellátást. A másik fő cél az, hogy rendszeresen szakápolási ellátást nyújtson azok számára, akiknél már a kialakult állapotok miatt van szükség a szakszerű ápolásra. Ezen túl lehetőség van a beteg otthonában bizonyos típusú szakirányú terápiás szolgáltatásokra is, pl.: logopédia, fizioterápia, gyógytorna. Otthoni szakápolást háziorvos saját kezdeményezésre, vagy intézeti zárójelentés alapján rendelhet el. A járóbeteg-szakrendelés orvosa vagy kórházi szakorvos közvetlenül csak akkor, ha az intézetnek szerződése van szakápolást szolgáltatóval.
Az intézeti zárójelentésben csak akkor javasolható otthoni szakápolás, ha a javaslatot tevő intézet a beteg háziorvosánál előzetesen biztosította, lekötötte az ellátandó részére a szakápolást.
A népjóléti miniszter felhatalmazást kapott arra, hogy rendeletben határozza meg az otthoni szakápolási tevékenységre vonatkozó szakmai szabályokat. A vonatkozó rendelet [20/1996. (VII. 26.) NM] utal az otthoni szakápolás fogalmára, felsorolja az otthoni szakápolás keretében ellátható feladatokat, és azt, hogy ezeket a szakápolási feladatokat kik, milyen körülmények között, milyen tárgyi feltételekkel és milyen szakképesítéssel végezhetik. A szakmai rendelet előírja azt is, hogy a szakápolás nyújtására jogosult ápoló milyen dokumentációt köteles vezetni, és milyen egyéb jelentési kötelezettséget kell teljesítenie.
Mivel az otthoni szakápolás biztosítási alapon történik, e szolgáltatást nyújtónak a megyei egészségbiztosítási pénztárakkal szerződést kell kötni, melynek szabályait a kormányrendelet egyértelműen rögzíti. Az otthoni szakápolás bevezetésének másik legvitatottabb kérdése a finanszírozás volt. A kompromisszum eredménye az ún. vizitdíj bevezetése lett. A vizitdíj a mindenkori kórházi krónikus napidíj 60%-ával megegyező. A biztosított részére naponta egy vizitdíj számolható el még akkor is, ha az ápolás szakmai szabályai szerint ez kétszeri vagy többszöri megjelenéssel teljesíthető ellátást jelent.
A konszenzuskeresés további vitatott pontja az otthonokban nyújtandó szakápolás időtartama volt. Szakmai megegyezés abban született, hogy egy megjelenéssel legkevesebb fél óra, de legfeljebb három óra szakápolási tevékenység nyújtható. Amennyiben a beteg állapota miatt 14 óra alatt több mint 3 óra szakápolási tevékenységet igényel, vagy felügyeletre szorul, úgy továbbra is megfelelő fekvőbeteg-intézetben kell ellátni.
Az otthoni szakápolást szolgáltatók lehetnek települési önkormányzatok, kórházhoz kapcsolódó szerveződések („kórház falak nélkül”), vállalkozások, különféle civil szervezetek. Viszont a tényleges szakápolási tevékenységeket csak a népjóléti miniszter rendeletében előírt szakképesítéssel rendelkezők láthatják el.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi