Katonai helikopterek

Full text search

Katonai helikopterek
Figyelemre méltó, hogy az európai NATO-országok repülőgépipara mennyire elhanyagolta a kifejezetten harcfeladatokra szolgáló erős fegyverzetű, páncélvédettségű helikopterek fejlesztését. Saját konstrukcióval csak az olaszok próbálkoztak, de az A129 típust rajtuk kívül senki sem rendszeresítette. E típuson kívül csak három európai NATO-hadsereg (görög, holland, török) tart szolgálatban amerikai harci helikoptert.
Ugyanakkor viszont a fejlesztés utolsó szakaszában van a francia–német kooperációban készülő első európai harci helikopter, a Tigra/Tiger, erős páncéltörő és földi harctámogató fegyverzettel.
Az európai NATO-országok hadseregeiben azonban jelentős a felfegyverezhető helikopterek típusválasztéka. Ezeknek többsége a jelentős repülőiparral rendelkező Franciaországban, Németországban, Nagy-Britanniában és Olaszországban készül. Olaszország hazai fejlesztésű típusain kívül licencben gyártja az amerikai Bell cég különféle típusait.
A támadó fegyverzettel – irányított páncéltörő rakétákkal – felfegyverezhető helikoptertípusok néhány kisebb kivételével majdnem mindegyik NATO-ország hadseregében megtalálhatók.
Az általános rendeltetésű – esetleg könnyű fegyverzettel is ellátható szállító, futár, megfigyelő, kereső-mentő, sebesültszállító – helikopterek rendszerint polgári célokra kifejlesztett típusok megfelelően átalakított változatai. Effajta helikopterek könnyű és közepes változatainak több típusa mindegyik európai NATO-országban megtalálható.
Az Egyesült Államok néhány évtizede még az ebbe a csoportba tartozó közepes és nehéz szállítóhelikopter-típusok fő beszerzési forrása volt. A kifutóban lévő amerikai típusokat legfontosabb üzemeltetőik két, nemzetközi együttműködésben készülő konstrukcióval, a brit–olasz EH–101 és a francia–holland–német–olasz NH–90 helikopterekkel tervezik felváltani.
A nagyszámú könnyű (személyek és terhek szállítására, megfigyelésre, futárszolgálatra) szolgáló helikoptertípusok között az előző csoport jó néhány fegyvertelen változata is rendelkezésre áll. E típusok közül legnagyobb példányszámban és a legtöbb országban a korábban francia, jelenleg francia–német helikopteripari egyesülés, az Eurocopter típusai találhatók meg, de az Olaszországban, elsősorban amerikai licenc alapján gyártott típusokat is több NATO-ország hadserege üzemelteti.
Megjegyzendő, hogy az egyébként fejlett repülőiparral rendelkező Spanyolország, továbbá egyetlen kis NATO-ország sem vállalkozott effajta helikopterek fejlesztésére, illetve gyártására.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi