Katonai repülőgépek

Full text search

Katonai repülőgépek
A harci repülőgépeket tekintve megállapítható, hogy a kisebb, önálló repülőiparral nem rendelkező NATO-országok szinte mindegyike az Egyesült Államokból származó harci repüőgépeket tart szolgálatba. A nagyobbak esetében csak a régebbi típusok között található az Egyesült Államokban gyártott típus.
Az európai nagy NATO-országok haditechnikai együttműködése a harci repülőgépek gyártásában a legeredményesebb. Különösen jelentős a brit–német–olasz együttműködés, hiszen az általuk több változatban gyártott Tornado típusú változtatható szárnynyilazású harci repülőgép példányszáma meghaladja az európai NATO-országok légierejében szolgálatban tartott F–16-osokét. Hasonlóképpen eredményes a francia–brit (Jaguar) együttműködés. Azonban megjegyzendő, hogy ezeket a közösen fejlesztett és gyártott típusokat kizárólag az együttműködő országokban rendszeresítették.
A legnagyobb vállalkozásnak e területen a közös brit–német–olasz–spanyol együttműködés tekinthető az ezredfordulós nyugat-európai többfeladatú harcirepülőgép-váltótípus,a negyedik generációs Eurofight 2000 kifejlesztésére, gyártására.
Franciaország harcirepülőgép-típusai többségének fejlesztését és gyártását önállóan végzi. Ezeket a harci repülőgépeket csak kis mennyiségben Görögországnak és Spanyolországnak tudta exportálni. Feltehetően hasonlóként alakul a most fejlesztés alatt álló, negyedik generációs ezredfordulós francia váltótípus, a Rafale jövője is.
A franciáéval gyakorlatilag megegyező a brit harci repülőgépek helyzete. A függőlegesen fel- és leszállni képes Harriert az európai NATO-országok közül csak Spanyolország vásárolta meg, a könnyű, hang alatti sebességű Hawk vadászbombázót pedig egyetlenegy NATO-ország sem.
Megjegyzendő, hogy a harci repülőgépek légiharcra, illetve felszíni célok leküzdésére szolgáló fedélzeti rakétáinak többsége amerikai gyártmányú. Európában csak a francia és a brit hadiipar vállalkozott effajta rakéták fejlesztésére, elsősorban az általuk gyártott harci repülőgépekhez. Az is nyilvánvaló, hogy a közeljövőben a rakétafegyverek területén jelentős típus-, illetve generációs váltás várható, az európai konstrukciók előretörésével.
Az európai NATO-országok hadseregeiben a kifejezetten katonai szállító repülőgépeknek mind a típusválasztéka, mind pedig a példányszáma alacsonynak tekinthető. Mindez az Egyesült Államok NATO-szerepvállalásából ered.
A NATO-ban a nagy jelentőségű légi csapatmozgatást, illetve élőerő- és hadianyag-utánszállítást az amerikai légierő nagy mennyiségben rendelkezésre álló és nagy kapacitású – 80–100 tonnáig terjedő teherbíró képességű – speciális katonai szállító repülőgépeivel hajtják végre.
Így még a legnagyobb európai NATO-országoknak sincs hadászati jellegű katonai szállító repülőgépe. Érdekes módon az az európai repülőipar, mely az utasszállító repülőgépek tekintetében majd minden területen az amerikaiakéval megegyező teljesítményre képes, kizárólag néhány könnyű (10 t teherbíró képesség alatti) katonai szállítógépet fejlesztett ki, s azt is alacsony példányszámban, szinte kizárólag a saját haderő számára gyártották.
Az egyetlen európai közepes – francia–német együttműködésben készült – szállító repülőgép gyártása több mint egy évtizede utódtípus nélkül befejeződött. Így az európai NATO-országok mindegyike (Németország kivételével) a mintegy 40 éves amerikai C–130 típusú közepes katonai szállító repülőgépet üzemelteti, országonként csak néhány példányban.
Azonban nemrégiben megkezdődött Franciaország, Nagy-Britannia, Németország, Olaszország és Spanyolország részvételével az ezredforduló utáni időszakra egy olyan közepes katonai szállító repülőgép (FTA = Future Transport Aircraft = a jövő katonai szállító repülőgépe) kifejlesztése, mely alkalmas lehet a véglegesen elöregedő C–130-asok felváltására.
Az európai NATO-országok többsége nem tart szolgálatban könnyű katonai szállító repülőgépet. Ezekben az országokban a katonai szállítási feladatokat szállítóhelikopterekkel oldják meg.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi