A világűr militarizálásának megakadályozása

Full text search

A világűr militarizálásának megakadályozása
1957. október 4-én a Szovjetunióban Föld körüli pályára állították a világ első mesterséges holdját, a Szputnyik–1-et, s ezzel kezdetét vette az űrkorszak. A szovjet műholdakat csakhamar amerikaiak követték, s a kezdetben kifejezetten kísérleti s egyértelműen polgári rendeltetésű mesterséges holdakon kívül a 60-as évtized első éveiben megjelentek a részben vagy teljes egészében katonai rendeltetésű, felderítő, távközlési, navigációs, geológiai műholdak is.
Egyre fantasztikusabb elképzelések láttak napvilágot a világűr hadszíntérként történő felhasználásáról, a különféle, hagyományos és tömegpusztító fegyverekkel felfegyverzett mesterséges holdak, űrállomások kifejlesztéséről. Egyre növekedett a világűr militarizálásának veszélye, egyre időszerűbbé vált a világűrbeli magatartás szabályozása.
Mivel a világűr, a Földet körülvevő térség nemcsak a két világhatalom, sőt nem is csak az űrhatalmak, az aktív űrtevékenységet folytató országok ügye, ezért a kérdést az ENSZ már a 60-as évek eleje óta napirenden tartja. 1963-ban az ENSZ-közgyűlés XVIII. ülésszaka egyhangúlag elfogadta az államok világűrbeni tevékenységének jogi alapelveit tartalmazó nyilatkozatot, amelyben a következő főbb elveket rögzítették: a világűr kutatása, az űrtevékenység minden állam joga, s az egész emberiség érdekeit kell hogy szolgálja; egyetlen nemzet sem sajátíthatja ki sem a világűrt, sem pedig az égitesteket, minden nemzet felelősséggel tartozik a világűrben folytatott tevékenységéért; minden ország megőrzi joghatóságát a világűrbe általa felbocsátott eszközök és személyek felett; az űrobjektumokat felbocsátó országok felelősséggel tartoznak az általuk okozott kárért.
Ez a nyilatkozat szolgált az 1966 decemberében az ENSZ-közgyűlés XXI. ülésszakán jóváhagyott világűrszerződés bevezetőjének alapjaként.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi