Tengeri és part menti környezet

Full text search

Tengeri és part menti környezet
Az afrikai partvidék jellemző területei: az óceán partja, a part közeli vizek, a homokos, sziklás szigetek, a homokos strandok, lagúnák, homokdűnék, a homokos lapály, a kiemelkedő sziklák, a füves vízfenék, a korallzátonyok, a mangroveerdők. Az Afrika körüli vizek, különösen a Gibraltári-szorostól a Guineáig terjedő részen, a világ egyik leggazdagabb halászterületét alkotják. Ugyancsak gazdag az Angola déli részétől a Fokvárosig terjedő rész. A halfajok rendkívüli sokfélesége jellemző itt, a hal a legfontossabb fehérje-forrás, különösen Nyugat-Afrika országai számára. A kontinens legnagyobb halfogyasztója Nigéria. Afrika keleti partvidéke azonban – Szomália kivételével – erőforrásokban szegény.
A tengeri erőforrások kihasználása. E téren a halászat és a turizmus a legjelentősebb. A mangroveerdők kiaknázása lényeges gazdasági fenntartó tevékenység, ezeknek az erdőknek a kivágása azonban súlyosan veszélyezteti az ottani élőhelyeket. A robbantásos halászatot, amely környezetvédelmi szempontból a legpusztítóbb halászati módszer, továbbra is alkalmazzák a part mentén.
A vízi erőművek ökológiai hatása. Számos kelet-afrikai ország épít vízerőművet. Nyugat-Afrikában szinte valamennyi nagyobb országban működik gát, amely blokkolja az üledékek és tápanyagok áramlását. A folyótorkolatok és delták (a mangroveerdők otthonai) felgyorsult eróziójára, a part menti terület csökkenésére, a szigetek és városok eltűnésére (például Kéta városa a nyugati part mentén) azért kerülhetett sor, mert e helyek üledékellátottsága csökkent. Az üledék- és tápanyagellátás leszorítása hatással van a tengeri halak, rák- és kagylófélék ívására és növekedési ciklusára, még a parttól távolabb eső halászati helyeken is.
Folyótorkolati területek, a sósvíz bejutása. A folyótorkolati területeken az édesvíz-kibocsátás csökkenése megváltoztatja a sósvíz bejutásának mértékét, amely jelentősen befolyásolja a part menti ökorendszereket. Például a Niger-folyó deltájának mangrovemocsarait és esőerdejeit a sós víz behatolása pusztította. A tengerszint emelkedésének lehetséges hatása szintén nagy gondot jelent Afrika part menti és szigeti országaiban.
A tengeri és part menti szennyezés. Az ipari tevékenység mértéke viszonylag alacsony, és a lakosság száma a partvonal hosszához viszonyítva csekély. A Földközi-tenger azonban az egyik legszennyezettebb víztömeg. A fejlődő iparágak által kibocsátott szennyvíz a városok kommunális szennyvízrendszeréből a folyókba és a parti környezetbe kerül (a tengerbe, a folyótorkolatokba és lagúnákba), általában kezelés és ellenőrzés nélkül. A szennyezés jelentős kihatással van a nagyobb part menti rendszerekre, mint például a Niger-folyó deltájára, sérülést okozva a vízi élővilág és az élőhelyek állapotában. Kelet-Afrikában, például Madagaszkáron, az öntözés, a rizskultúra, és az intenzívebb mezőgazdasági művelés révén folyamatosan növekszik a talajerózió és az azt követő iszaplerakódás, valamint az agrokémiai szennyezés mértéke. Mozambikban és Tanzániában a terjeszkedő, illetve újonnan létesülő települések károsítják a part menti területeket és a folyami síkságokat, elsősorban a mangroveerdők építőanyag és tűzifa céljára történő túlzott mértékű kihasználása révén. Ezek fokozzák a talajerózióból adódó problémákat, például elvesznek a vízi fajok, így a rákok és kagylófélék élőhelyei (ez például Mozambik legjelentősebb devizaforrása).
Egyéb fejlesztési tevékenységek káros hatása. Jellemző a városok és kikötők növekedése, a kikötők kotrása. Nyugat-Afrika part menti országainak többségében kiaknázható olajkészletek vannak, a feltárás elsősorban a Nigéria és Gabon közötti területen zajlik. Nigériában az olajkiömléses esetek okozták a legsúlyosabb helyi károkat. Az olaj termeléséből, szállításából és a kapcsolódó ipari tevékenységből származó környezeti hatások gondot jelentenek néhány észak-afrikai ország, különösen Egyiptom, Líbia és Algéria számára. Az iraki–kuvaiti konfliktusnak is voltak negatív környezeti hatásai.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi