Vizek

Full text search

Vizek
Afrika vízkészletei nagyban különböznek a különböző körzetekben. A kontinensre jutó csapadék a nulla mm-től (amely Afrika szarvára és a Namíbiai-sivatagra jellemző) egészen 4000 mm-ig terjed (a nyugati, Egyenlítő menti régió). A kontinens jelentős hányada félszáraz (szemi-arid), évi 200–800 mm közötti csapadékmennyiséggel. Az 1–5 évig tartó szárazságok igen gyakoriak.
Az 1900-as évek elejétől az 1980-as évek közepéig tartó időszak csapadékellátottságáról készült feljegyzések szerint a kontinensre jutó átlagos éves csapadékmennyiség 1968 óta csökken. A változékony csapadék és szárazság hatását erősíti a termőföld minőségromlása és az erdők pusztulása, amely további talajerózióhoz, megnövekedett üledékszállítódáshoz vezetett. Ez kedvezőtlenül befolyásolja a vízminőséget, a vízi ökológiát, a víztározók volumenét, a folyótorkolatok, a kikötők és a vízi erőművek állapotát.
Megújítható vízkészletek. Afrikában mintegy 4 trilliárd, (azaz 4000 milliárd) köbméter megújítható víz van évente, ebből azonban csak 4 százalékot hasznosítanak. Nincsenek meg az elérhető vízmennyiség hatékony felhasználásához szükséges infrastrukturális, technikai és pénzügyi eszközök. A lefolyás csak egyes felföldi területekre korlátozódik (mint például a Fouta Djallon Guineában, a Jos fennsík Nigériában, a Kameruni hegyvidék, az Etiópiai-felföld, az Aberdares- és a Kenya-hegység lejtői, a Kilimandzsáró, valamint Lesotho és Swáziföld felföldjei). Viszonylag kevés folyó van, amelynek egyes szakaszai hosszan vízhiányos területeken haladnak át (ilyen Szudánban és Egyiptomban a Nílus-folyó).
Talajvízkészletek. A kontinens talajvízkészletei területileg kiterjedtek, de mennyiségileg korlátozottak. A Szaharától délre a megújítható vízkészletek mintegy 15 százaléka talajvíz, a lakosság több mint háromnegyede ezt a vizet használja a vízellátás fő forrásaként. Található a régióban néhány nagy kiterjedésű üledékes medence, jelentős megújítható talajvízkészlettel, továbbá számos kisebb üledékes víztartó réteg a nagyobb folyók, a tengerpart menti delták és alföldek mentén. Egyes helyeken a megfelelő értékelés és kezelés miatt romlik a talajvíz minősége, s ez egyebek között a víztartó réteg túlzott kimerüléséhez vezet, főleg Észak-Afrikában.
A biztonságos ivóvíz hiánya. A világnak abból a 25 országából, ahol a legmagasabb a biztonságos ivóvízhez hozzá nem jutó lakosság aránya, 19 Afrikában található. Nyugat- és Közép-Afrikában a szükségesnél nagyobb az egy főre jutó vízmennyiség, a többi terület többségében viszont a népesség növekedése és a gazdasági fejlődés miatt nagyobb a kereslet, mint a kínálat. Algéria, Egyiptom, Marokkó és Tunézia például vízhiánytól szenved. Líbiában már felhasználták a megújítható vízkészlet több mint 100 százalékát, s most a fosszilis vízkészleteket is hasznosítják. Az édesvízkészlet különösen korlátozott a szudáni-szaheli övezetben, illetve Afrika déli részének egyes helyein.
A biztonságos ivóvíz és a higiéniai szolgáltatások elérhetősége. A Szaharától délre fekvő országok mindegyike egy vagy két folyó medencéjén osztozik. Legalább 54 folyó található itt a régióban, a vizek országhatárokat kereszteznek vagy nemzetközi határt alkotnak. Az viszont csak kevés folyóról mondható el, hogy a közös vízgazdálkodása hatékony. A Nílus, a Zambezi, a Volta, a Niger folyó, valamint a Viktória-tó lehetőséget kínál mind a súlyos konfliktushelyzetekre, mind az együttműködés és gazdasági integráció megteremtésére.
Az édesvízért egymással versenyző különböző tevékenységek: az egyéni fogyasztás, a mezőgazdaság, a halászat, az ipar, az energia, az ellátás, az állatállomány, a vadon élő állat- és növényvilág erőforrásai, a turisztikai célú pihenés és a vízválasztó védelme. A gyors népességnövekedés, az urbanizáció, az iparosodás, az élelmiszer-ellátás biztosításáért folyó hajsza egyaránt hat a vízkészletek mennyiségére és minőségére. A háztartási szennyvíz, az ipari szennyvíz és az agrokémiai anyagok szennyezik mind az édesvízi, mind a part menti készleteket, veszélyeztetik az egészséget. A szennyezett víz fogyasztása miatti hasmenéses halálozások száma Afrikában a legmagasabb a világon, de általánosan elterjedtek más, vízhez kapcsolódó megbetegedések, mint a malária és a fonalféreg okozta megbetegedések.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi