XVIII. Brassó iskolai, nevelésügye.

Full text search

XVIII. Brassó iskolai, nevelésügye.
A brassai szász gymnasium. Honterus teremtő szelleme. A magyar nyelv kizárásának oktalansága. A szász gymnasium muzeuma, jeles könyvtára, az itt volt Corvinák, a tanulóknál szokásban volt régi ünnepek, a Honterus-ünnep. Brassó elemi, reál- és földmívelési iskolái, nyomdái, hirlapjai. Közmíveltség.
Brassó, bár Erdélynek legnagyobb és leggazdagabb városa, a közoktatás terén még is másodrendű helyet foglal el, s nemcsak Kolozsvár, hanem Maros-Vásárhely, Székely-Udvarhely és Nagy-Enyed mellett is hátramarad. Ennek okát e város nemzetiségi és vallási három felé tartozásában, s az innen következő meghasonlásban kereshetjük; a mi még magában nem lett volna rosz, mert előidézte volna a versenyt, a mi előhaladást szül, ha itt három egyenjogú néptöredéknek állott volna szemben egymással a szellemi előre haladást maga elébe tüzött csoportja; de az itteni helyzet nem volt ily szerencsés, mert a nemzetiségek egyike a többi fölé helyezve magát, azoknak nemzeti törekvéseit minden módon, minden téren elnyomni, s minden ott lakót erőszakosan elnémetesiteni igyekezett. Ebből aztán kifejlődött a nemzeti igények és vallásfelekezetek félrehuzódása, s külön irányú tusája, mi az összműködés hatalmának erőfejtését megbénitá.
Ebből következett a két elnyomott nemzetiség nevelésügyének elhanyagolása, sőt a szász uralkodó kasztnak is a nevelésügy terén való hátramaradása; mert a barczasági szászok az erdélyi németség zömétől elkülönitve sokkal kevesebben vannak, hogysem önerejükön tagadhatlan áldozatkészségük mellett is, a nevelés terén lépést tarthattak volna a többiekkel; merevségük, mely a többi nemzetiségi igények kizárásával, azok nyelveinek ignorálásával alakitá iskoláit, ezeknek a tanodáktól való visszatartózkodását eredményezte; mi elvégre is az iskolalátogatók csekély számában és igy a nevelésügy hanyatlásában boszulta meg magát. Állott ez főleg Brassó magyar és görög-oláh nemzetiségeire nézve, melyek éppen a szászok ez egyoldalusága és merevsége miatt teljesen elhanyagolták nevelésügyöket; csak a legujabb időben kezdének az 1848-ban felszabaditottak Brassóban is a közműveltség terén munkához látni, a mely munkásság leginkább fogja eddigi kivételes helyzetüket megszüntetni, s a szellemi emelkedés küzdterén ki fogja vívni számukra azon helyet, melyet nagy számarányuknál fogva Brassóban követelhetnek, s megérdemelnek. Ezen üdvös versenyben előbb az oláhok léptek fel, midőn nem csekély áldozattal igen jeles főgymnasiumot alapitottak. Brassó magyarsága csak most kezd ébredezni; ennek oka szegénységében, de abban is keresendő, hogy nemzetfeleitől, sőt még a nemzeti kormánytól sem kapott, s most sem kap kellő támogatást és védelmet; még most is ki van e téren a szászok önkényének és elnyomásának téve, a mint azt alább tüzetesebben elő fogom adni. Brassó nevelésügye e szerint az e várost lakó három nemzetiség szerint idomult, iskolái e három csoport szerint vannak osztályozva, s igy, hogy ismertetésükbe némi rendszerességet hozhassunk be, kénytelenek vagyunk azokat külön tárgyalni; ezt téve azonban a szellemi fölényt megadjuk a szászoknak, mint e téren legelőrehaladottabbaknak s legelőbb az ő iskoláikat, azok közt első helyen a brassai szász gymnasiumot tárgyaljuk.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi