A MÁSODIK SZÉKESEGYHÁZ

Full text search

A MÁSODIK SZÉKESEGYHÁZ
Építését a XII. századra teszik, de kezdete Szent László idején indul el, akiről Temesvári Pelbárt után tudjuk, hogy támogatta a székesegyház építkezéseit. (Entz G.: i.m. 75.)
A második székesegyház nem használja fel a régi alapjait, mert sokkal nagyobb. A régi alapok a templom belterületébe esnek. Ez is három hajóval épült és egy kereszthajóval meg egy központi toronnyal. Román kori félköríves stílust képvisel. Mintául a burgundiai és közép-franciaországi példák szolgáltak és az elzászi templomok.
A főszentély egyszerű félkörívvel záródott a szentélynégyszög mögött. A feltételezések szerint sík mennyezete volt. Két homlokzati és egy négyzeti tornya volt, előbbiek kezdetben csak a második emeletig.
Ebből a korból valók: a diadalív, a kereszthajók homlokívei, a mellékszentélyek félköríves záródásai, a szentélynégyszög, a mellékapszisok keskeny ablakai.
Későbbi, de még a tatárjárás előtti a sekrestye, a hosszhajó boltozatának keleti szakasza, az északi előcsarnok, a fejedelmi kapu.
A tatárjáráskor a templomot felgyújtják, a boltozatok beszakadnak, a hajók kereszteződése fölött épült kupolás középtorony beomlik. Rogerius mester, váradi kanonok romként írja le, melynek falait a legyilkoltak vére festette és környékét holttestek és koponyák tették borzalmas látvánnyá.
A helyreállítás során a szentélynégyzethez karcsú arányú kora gótikus szentélyt építenek, visszaállítják a kereszthajó szentélyének első négyzetét, a négy pilasztert, mely fölött, a tetőszék alatt, a középtorony maradványai láthatók, mert a tornyot nem állították vissza.
A főhajó nyugati szakaszának boltozására csak a következő században kerül sor, amelynek korát Széchy András püspök címere jelzi a második szakasz zárókövén. Ekkor magasítják a déli tornyot is három emelettel, és csak a XV. században emelik meg két emelettel.
Alig fejezték be az újjáépítést, kezdhették elölről. 1277. február 21-én Vízakna környéki szászok gyújtják fel és dúlják a templomot.
A javításokra IV. László a tordai sóbányát adományozza a káptalannak, Mykud bán pedig, lemondva tervezett szentföldi zarándoklásáról, a Torda melletti szentmiklósi birtokát ajánlja fel a Szent Mihály főangyal egyháza építkezéseinek céljára.
A XIV. század közepére tehető a legkorábbi falfestmény: a déli párkány virágos inda díszítése.
1439-ben törökök pusztítják Erdély déli részét, s úgy látszik a székesegyház újra szenved, mert Lépes György, Pálóczi György esztergomi érsektől 1000 forintot kap a javítására, Hunyadi János pedig 1440-ben és 1442-ben Bolgárcserged, Diómál és Tinód adományozásával misealapítványt tesz azzal a meghagyással, hogy öccsét és majd őt is a székesegyházba temessék.
Egyesek szerint a szentély hosszabbítása is szép gótikus stílusban Hunyadi Jánosnak köszönhető, mások szerint már a szász pusztítás utáni helyreállításkor készült.
A XVI. század első évtizedében Lászay János kanonok az északi előcsarnokot kápolnává bővíti a hívő lelkekről (Fidelium animarum) nevezett oltárral. 1512-re készül el, gótikus és reneszánsz elemek keverednek benne, dombormű sorozattal: Madonna, előtte maga Lászay térdel, bibliás, mitológiai és részben szenteket ábrázoló alakok (Judit, Sámson, Mózes, Herkules, kentaur, Szent Sebestyén, királyok, 2 lovag). Emlékét a római San Stefano Rotondo-templomban sírfelirat őrzi: „Natum quem gelidum vides ad Istrum, Roma tegetur viator urna. Non mirabere, si estimabis illud, quod Roma est Patria omnium fuitque.” (Balogh J.: AT erd. renaissance. 190, 233, 236.)
1514–1524 között a Lászay-kápolna és az északi kereszthajó közé Várday Ferenc püspök építteti a róla elnevezett kápolnát, mely Szent Anna tiszteletére van szentelve.
Ebből az időből származik az északi mellékhajó szentélyének falfestménye is, két rétegben. Az alsón Szent András, Remete Szent Antal, a felsőn Szent Tádé azonosítható.
A nyugati díszes főkaput Hunyadi János csináltatta csúcsíves stílusban, a két torony közé szép erkélyt emeltetett, amelyet később Sorger püspök idejében háromszögű oromfallal zártak el, s erre 4 szobrot helyeztek. (1729–1739)
A nyugati torony az 1603. évi ostrom idején felrobbant és azóta sem építették fel.
A templom sok vihart látott később is. 1601-ben zsoldosok rabolják ki, nem kímélve Hunyadi sírját sem. Két év múlva valóságos ostrom pusztítja a templomot, amelyet Basta katonái szállnak meg. 1658-ban és 1661-ben a szultán büntető hadjáratának katonái rombolnak a templomban, többek között szétzúzva Bethlen Gábor és I. Rákóczi György díszes márvány síremlékeit. Utóbbinak anyagából Mártonfi püspök 4 díszes oltárt állíttatott fel a XVIII. század elején. (1713–1721)
A székesegyház valóságos pantheonja volt az ide temetett jeles történelmi nagyságoknak. Az említetteken kívül: Hunyadi László, Hunyadi János ifjú miles, János Zsigmond, Izabella, Bocskai István, Károlyi Zsuzsánna, Bethlen Gábor öccse, István, Martinuzzi Fráter György, Báthori Endre, több középkori püspök sírhelye. Az újkori püspökök közül – Márton Áronig bezárólag – tízen a szentély alatti kriptában vannak eltemetve.
A középkori székesegyházhoz kapcsolódó katolikus élet gazdagságát szemlélteti az oltárok sokasága: Mária-oltár 1291-ből, Szentkereszt-oltár 1392-ből, Szent Péter-oltár 1291-ből, Szent Mihály-oltár 1363-ból, Szent András-oltár 1366-ból, Szent Lőrinc-oltár 1370-ből, Szent Miklós-oltár 1510-ből, Krisztus teste oltár 1474-ből, Kozma és Demjén oltára 1381-ből, Mindenszentek-oltár 1391-ből, Tízezer vértanú oltára 1400-ból, László király oltára 1402-ből, Szent Dorottya-oltár 1411-ből, Szent István és Imre oltára 1493-ból, Szent Borbála oltára 1431-ből, Szent Mihály kisebb oltára 1431-ből, Szent Mihály jelenésének oltára 1453-ból, Remete Szent Pál oltára 1431-ből, Szent Máté oltára 1439-ből, Szent Nikazius-oltár 1444-ból, Szentháromság-oltár 1447-ből, Szent Katalin-oltár 1459-ből, Szent György-oltár 1462-ből, Szent Gothárd-oltár 1510-ből, Szent Demeter, Fábián és Sebestyén oltára 1412-ből, Mária-Magdolna-oltár 1451-ből, Urunk színeváltozása oltára 1487-ből, Négy egyházatya oltára, Három királyok oltára, Szent Jakab oltára 1503-ból, Szent Anna oltára 1505-ből, Szent Márton oltára 1507-ből, Hívő lelkek oltára 1512-ből, Péter és Pál oltára 1591-ből, 40 koronázott vértanú oltára, Keresztelő Szent János oltára 1291-ből.
A dátumok nem az alapítást jelzik, hanem az ismert okleveles adat dátumát.

Katolikus székesegyház

A székesegyház oldalbejárata

A székesegyház belseje

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi