AZ ELSŐ SZÉKESEGYHÁZ

Full text search

AZ ELSŐ SZÉKESEGYHÁZ
Építését az erdélyi püspökség megalapítása és az egyházmegye megszervezése tette szükségessé. A püspökség alapítása Szent István nevéhez fűződik. Szent István koronázásával s a királyság kezdetével indul meg 10 püspökség alapítása. 1003-ban a központosítást és térítést akadályozó erdélyi gyulát, anyai nagybátyját Szent István fegyverrel hódoltatja meg, és ettől kezdődik az erdélyi püspökség szervezése is, melyet 1009-ig véglegesítettnek lehet tekinteni, amikor az ostiai püspök pápai legátus látogatása alkalmával jóváhagyják az egyházmegyék felosztását és határait.
Lehetséges, hogy az első püspök még a X. század közepén Konstantinápolyból hozott püspök részére épített templomot használta átmenetileg, a székesegyház elkészültéig.
Ennek építési idejét a XI. századra teszik, Szent István idejére. Szent Lászlóról az oklevelek ugyanis csak annyit bizonyítanak, hogy a székesegyház építését támogatta (Entz G.: i.m. 75.), de ez már a második székesegyházra vonatkozik.
Az 1907-től és különösen az 1967-től végzett ásatások (előbbit Möller István, utóbbit Bágyuj Lajos vezette) tisztázták a Szent István korában épült székesegyház adatait: háromhajós ókeresztény bazilika stílusában épült templom volt. A főhajó szélessége 8 m, a mellékhajóké 3,5 m volt. A főhajó széles félköríves apszissal zárult, a mellékhajók, legalábbis a külső falsíkban, egyenes záródást mutatnak. Az első ásatások alkalmával tárták fel a körkápolna alapjait, a déli alapfalakat, a második ásatás során pedig a nyugati alapfalakat is. Ebből a székesegyházból mentették át a főhajó déli falába épített emberfejes faragványokat, lapos faragású párkány- és pillértöredékeket, a déli kapu belsejében másodlagosan elhelyezett oromzatdomborművet.
Az utóbbi ásatások tisztázták a régebbről ismert körkápolna kérdését is. Volt ugyanis olyan feltevés, mely szerint egy IX–X. századi építmény maradványa lett volna, talán Hierotheos püspök temploma, s így a legrégibb középkori keresztény műemlék. (Št. Pascu: Alba lulia 2000. 118.)
Ezúttal kiderült, hogy a körkápolna alapfalai azonosak a bazilika többi alapfalaival, falszerkezetével, és semmi jele annak, hogy a körkápolna kétféle építkezésből származna.
A Szent István-i bazilika keresztelőkápolnája volt, hasonló a székesfehérvári Szent István-kápolnához.
Ez az első székesegyház – talán már Vata lázadásakor – rombolás áldozata lesz, vagy a gyorsan fejlődő egyházmegye tette indokolttá egy nagyobb székesegyház építését. (Entz G.: i.m. 71, 73.; Bitay: Az Alba Julia-i rom. kat. székesegyház.; Bágyuj: A gyulafehérvári székesegyház restaurálása. 11.)
Az első székesegyház körül az ásatások során temetőt tártak fel, amelyben XII. századra utaló emlékeket találtak, többek között II. és IV. István pénzét. (Entz G.: i.m. 76.)

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi