7. CSÍKRÁKOS

Full text search

7. CSÍKRÁKOS
1333-ban a pápai tizedjegyzék Rakus néven jegyzi. (Beke: Az erd. egyházmegye. 178.; Orbán: Székelyföld. II. 65., 4. jegyz.) 1463-ban Rákus, 1569-ben Rákosfalva (C. Suciu: Dicţionar istoric.) formában fordul elő. 1567-ben a regestrum 30 kapuval jegyzi. (SZOKL. II. 221.) 1602-ben Rákosként (C. Suciu: i.m.) írják.
1333-ban plébániatemploma van, ebben az évben papja, Simon a pápai tizedjegyzék szerint 1 garast fizet, ugyancsak 1333-ban 2 banálist (a pap neve elírva: Zumeyn), 1334-ben 2 régi banálist. (Beke: i.h.; Orbán: i.h.; Documente. C. III. 164, 171, 199.)
1524-ben a plébános, „de Kys Azzon: Laurencius de Oláhfalu, Vice Archidiaconus Sedis Chyk, Szent Gyorgyo ac Kazzon”. (Görög Joachim: Csík, Gyergyó. Székely nevek eredete.)
Az egyhajós csarnoktemplom építési idejét a román kori részletek alapján a XII–XIII. század fordulójára teszik. (Bíró: Erdély művészete. 22.) Ilyen a déli bejárat kőkerete, melynek felső köríves részéből csak töredékek maradtak meg, részben elfalazva, barokkizálva. Van, aki erre a korra teszi a déli bejáró és jobb oldali oldalhajó közötti kőoszlopos tornácot is. (Szőnyi: Régi magyar templomok. 226.; Entz G.
in: Erdélyi Múzeum. 1943. 218.; Banner: Csík.; Köpeczi–Sebestyén J.: Régi székely műemlékeink.)
A mai templom csúcsíves, egyhajós, a tíz szög 4 oldalával záródó apszisával nagy vonalakban a késői gótikus kor emlékét őrzi. A torony és a szentély építési idejét a Hunt-Pázmán címer alapján 1457–1467-re teszik. (Székelyföldi vártemplomok 96).
Eredeti jellegzetessége, hogy a szentély hosszabb, mint a hajó és tengelye a hajóétól balra elhajlik 8 fokkal. Hálóboltozatát a szentély őrizte meg. Bordáinak gyámkövein címerpajzsok díszlenek és a záróköveken is: középen a Hunt-Pázmán címert ismeri fel Köpeczi. Az egyik gyámkő címerében a Hunyadiak hollóját sejtik. (Entz G. in: Erdélyi Múzeum. 1943. 226.)
A diadalív csúcsíves.
A hajó barokkos mennyezete lapos. Egykori festett mennyezetének csak darabjai maradtak meg az
1661. évi Ali-féle pusztítás után. Ezeket a kórusfeljáró mennyezeténél használták fel.
Kereszthajóját, ill. déli kiszélesítését később (1756–1758-ban) toldották hozzá, amit az jelez, hogy az egykori csúcsíves ablakot félig takarja. (Orbán: i.m. II. 67.)
Csúcsívesek a sekrestye ajtaja, a szentély ablakai, a kereszthajó feletti ablak, a sekrestye ablakai, a déli szárny emeletmagasságában utólagosan elhelyezett ajtókeret. A támpilléreket átalakították. A torony bejárata szintén csúcsíves.
Külön érdekessége a templomnak a hatalmas torony oldalain a festett, négyzetes kockákba osztott, figurákkal díszített festménysorozat, melyben állatok, emberek, égitestek tarkállnak rendszertelenül. Zabya Péternek tulajdonítják, akiről felirat van a kereszthajó déli szárnyának boltozata feletti fedél alatt: „Anno Domini 1507 Hoc opus fecit Petrus Zabya” (olvassák 157-nek, vagy 1517-nek is). (Orbán: i.m. II. 68.; Entz G.: Székely templomerődök. 3.; Kelemen Emlékkönyv. 264., 67. Jegyz.)
A torony alapjaiban szintén Árpád-kori, a Hunyadiak korában magasították, amikor a gótikus építkezés történt.
A falfestménytöredékek egykori freskók léte mellett tanúskodnak (Balogh J.: Az erd. renaissance. 140/35.), a diadalív bal és jobb oldalán. Egyik női alak talán Szent Ilona az Antal-kereszttel. Kívül, a bejárat feletti gótikus ablak két oldalán két töredék. Az egyiken talán Szent Kristófot ábrázolták (László Zsuzsa).
A tornyon látható figurális rajzokról a legújabb megállapítás, hogy Zabya Péter csak restaurálta és egyes jegyeket újra rajzolt a keresztény felfogás ízlése szerint. Ez utóbbiak tartoznak a gótikus festészethez s többnyire a zodiákus csillagképeit ábrázolják (László Zsuzsa). A többiek a pogány kori természetkultusz, termékenységi jegyek emlékeire emlékeztetnek. (Lásd: Vécsey Gyula a Hét 1976. nov. 10-i sz.-ban; Harghita Kalendárium. 1974., 148–149.)
Losteiner szerint a középkori templomban a csíksomlyóival vetélkedő Mária-szobor volt, amelyet Székely Mózes katonái vagy más reformálók elégettek a templom szentképeivel és feszületeivel együtt. (Orbán: i.h.; Endes: i.m. 339–341, 68–69.) A főoltár képét Veres Mátyás festette 1794-ben (Székelyföldi vártemplomok 96).
A templomot lőréses bástyafal vette körül.
A XVIII. században katolikus egyház. (Benkő J.: Transsilvania. II. 165.) Anyaegyháza volt a legújabb időkig Madéfalvának, Vacsárcsinak és Göröcsfalvának. Göröcsfalva ma is közvetlen tízese Rákosnak.
Lakossága mindvégig katolikus. Talán Székely Mózes idejében volt kísérlet a reformálásra, de nem volt maradandó.
E század elején is csak katolikus temploma és egyháza van. (Helységnévtár. 1913.)
A Bogáthegyen kápolna áll, melyet 1725-ben építettek, és minden jel szerint a helyén vár állott. (Orbán: i.m. II. 69.) A vár eredetét a XV. századra teszik. (Köpeczi–Sebestyén J.: i.m.)

Katolikus templom

A katolikus templom belseje

A csíkrákosi Madonna

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi