15. FELSŐBOLDOGFALVA

Full text search

15. FELSŐBOLDOGFALVA
1333-ban de Villa Sancte Marie néven jegyzi a pápai tizedjegyzék (Beke: Az erd. egyházmegye. 175.; Orbán: Székelyföld. I. 40.; C. Suciu: Dicţionar istoric.), 1497-ben Boldogazzonfalvaként (C. Suciu: i. m.) említik. 1567-ben a regestrum 5 kapuval jegyzi (SZOKL. II. 220.), 1576-ban Felső Boldog Asszony-falva (C. Suciu: i. m.) a neve.
1333-ban plébániatemploma van, ebben az évben papja, Demeter a pápai tizedjegyzék szerint 2 régi banálist fizet. (Beke: i. h.; Orbán: i. m. I. 40., 26. jegyz., Documente. XIV. C., III. 170.)
Már neve arról tanúskodik, hogy Szűz Mária tiszteletére szentelt temploma volt.
A templom három korszakot képvisel.
Valószínűleg a XII. században, de mindenképpen az 1241-es tatárjárás előtt az első szakaszban egy kisebb méretű temploma volt. Ezt egyenes záródású szentélyének feltárt alapjai bizonyítják.
Ezt a templomot a második szakaszban, a XIII. században bővítik, a szentélyt meghosszabbítják, ugyancsak egyenes záródással. Ebből az időszakból való mai hajója, a félköríves déli és a csúcsíves nyugati kapu, a diadalív nyílástávolsága és vállköve, s valószínűleg a falképek, valamint a déli fal csúcsíves ablaka. (Dávid L.: A középkori Udvarhelyszék. 124.)
A harmadik építési szakasz a XV. századra esik, amikor a templomot a nagyobb sokszögzáródású késő gótikus szentéllyel bővítik. Ekkor kap boltozatot a hajó és külső támpilléreket, és a nyugati homlokzaton tornyot. Valószínűleg ekkor emelték csúcsívessé a diadalívet.
A szentély ablakai csúcsívesek, kőrácsokkal, melyek ma hiányoznak.
A hajdani boltozatnak mind a hajóban, mind a szentélyben csak nyomai, jelei maradtak.
A déli félköríves kapu felett vörös festéknyomok látszanak, melyeknek színei megegyeznek a belső falképek színeivel.
Az északi falon és a diadalív falán az 1974–1975-ös javításkor falképeket fedeztek fel, melyeknek csak egy részét szabadították ki a mészréteg alól; ezek: egy álló püspök vörös háttér előtt, három szent ülő helyzetben, meztelen lábakkal, imára kulcsolt kezekkel, két térdeplő glóriás alak (talán Szent Miklós 3 leánnyal vagy 3 gyermekkel.)
A diadalív egyik oldalán: süveges alak mellképe, ettől jobbra 5 alak, talán a keresztről való levétel jelenete. A másik oldalon Veronika kendője, ahol a kendőt maga Veronika tartja.
Ugyanott: Királyok imádása.
Mindezek a gótikus átalakítás előtti korból valók, legkésőbb a XV. század első feléből. (Dávid L.: i. m. 121–122.)
Középkori emléke a gótikus kori Jezus-Maria minuszkulum betűs feliratú kehely. Kupája sodronyzománcos rozettákkal díszített, ezüst nódusza lapos gömb alakú, hatkaréjos réztalpa későbbi. A hajdani boltozatot az 1661-es tatárdúlás rongálásai után, 1670 körül, kazettás mennyezettel váltották fel.
A tornyot 1869-ben magasították. Középmagas kőkerítése van.
A kazettás mennyezetet Kelemen Lajos ismerteti részletesen. Erdély legnagyobb festett mennyezete. A százat meghaladó szép szabadkézi virág- és levéldíszek nagy változata tölti ki a kazettatereket. A latin felirat megörökíti a festők nevét: „Regnante Illustr[issimo] et Celsissimo Principe d[omi]ne Mich[aele] Apafio Aedilibus exis[tentibus] Francisco Dersi et Martino Füresz Anno Domini 1670 Erectum est hoc opus per Joannem et Andream Asztalos de Szombatfalva 1670.” (Kelemen: Művészett. I. 66–67.; Orbán: i. m. I. 40., 24. jegyz.)
A falun alul a Kápolna nevű hely egy középkori kápolna emlékét őrzi, amely még a katolikus korban ott állott és ahová Jézus mennybemenetele napján búcsúsok sereglettek össze. Ma semmi maradvány sem jelzi pontos helyét. (Orbán: i. m. I. 40.; Dávid L.: i. m. 125.)
Középkori tiszta katolikus lakossága a reformáció idején református lesz, templomával együtt. A református korban Bikafalva és Árvátfalva anyaegyháza.
A XVIII. században református anyaegyház, amikor még filiája Bikafalva és Árvátfalva. (Benkő J.: Transsilvania. II. 188.) E század elején is református anyaegyház, református templommal. Más temploma vagy egyháza Felsőboldogfalvának nem volt. (Helységnévtár. 1913.)

Református templom

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi