56. SZENTLÉLEK

Full text search

56. SZENTLÉLEK
1333-ban a pápai tizedjegyzék de Sancto Spiritu néven említi (Beke: Az erd. egyházmegye. 176.; Orbán: Székelyföld. I. 106., 5. jegyz.), 1566-ban Zentlélek (C. Suciu: Dicţionar istoric.) formában szerepel. Az 1567. évi regestrum Zent Lélek néven 25 kapuval jegyzi. (SZOKL. II. 219.) 1584-ben Szentlélek (C. Suciu: i. m.) a neve.
1333-ban plébániatemploma van, ebben az évben papja, Jakab a pápai tizedjegyzék szerint 3 banálist fizet (Beke: i. h.; Orbán: i. h.; Documente. XIV. C., III. 169.), 1334-ben 4 banálist (Beke: i. h.) A falu neve is a Szentlélek tiszteletére szentelt templomáról tanúskodik.
Vannak, akik a templom építésének idejét a XIII. századra teszik (Entz G., Orbán B.). Ha nem is az egész templom, de annak egyes részei biztosan koraiak. Ilyenek a toronyaljból a hajóba nyíló ajtó félköríves kerete, az elfalazott déli kapu szintén félköríves kerete, részben a hajó átalakított félköríves ablakai.
A XIII. századra teszi a templom eredetét az 1784. évi vizitáció is (e structura ecclesiae adseritur eam seculo XIII. extitisse). (Dávid L.: A középkori Udvarhelyszék. 341.)
Félköríves a diadalív is, de a szentély már gótikus kori, többszögzáródással és bordás keresztboltozattal. Íveinek gyámkövein változatos mintájú ábrázolásokkal, pajzsokkal. A boltzáró kövek is díszítettek. Csúcsíves a sekrestyeajtó is. A szentély építési idejét a székelykeresztúri templom korára teszik, mely 1458-as dátummal jelöli a zárókövet.
1729-ben még harangláb állott a templom mellett, kőtornyát 1764-ben építették, amit a homlokzat kőbe vésett dátuma jelez.
A templomot alacsony kőfal veszi körül.
A XVII. században kétszer is megszenvedte a tatárbetörések következményeit. (Schematismus. 1882. 189.)
A középkortól tiszta katolikus falu mindvégig megmarad katolikusnak, bár a XVII. században több ideig nem volt saját papja, Udvarhelyről és a szomszéd plébániákról adminisztrálták.
A XVIII. században anyaegyház és e század elején is itt csak katolikus templom és egyház van. (Benkő J.: Transsilvania. II. 166.)
Három régi harangról is beszámol Orbán Balázs. Az egyik körirata: „JEZUS NAZARENUS REX JUDEORUM VENIT IN MUNDUM ET HOMO FACTUS EST 1626.” A kisebb harang felirata csak részben volt olvasható: „CAMPANA FECIT AEDIFICARE M. GALPHI C. S. V. K. A. D. LG. A. L. . SZOMBATFALVIANUS A.” „Volt egy még régebbi harangja is, azt Bákóba hurcolták.” (Orbán: i. m. I: 106.) A betűk formája a XVI. századra utal.

Katolikus templom

A katolikus templom belseje

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi