42. NYÁRÁDSZENTANNA

Full text search

42. NYÁRÁDSZENTANNA
1332-ben de Sancta Anna néven szerepel a pápai tizedjegyzékben. (Beke: Az erd. egyházmegye. 168.; Orbán: Székelyföld. IV. 68., 2. jegyz.) Az 1567. évi regestrumban Zereda-Zent-Anna néven írják 5 kapuval. (Orbán: i.h.; C. Suciu: Dicţionar istoric.) 1687-ben tűnik fel először Nyárád előnévvel. (C. Suciu: i.m.)
1332-ben plébániatemploma van, akkor Pinta nevű papja a pápai tizedjegyzék szerint 5 banálist fizet, 1334-ben 5 dénárt, 1335-ben 5 sasost. (Beke: i.h.; Orbán: i.m. IV. 68., 1. jegyz.)
A templom építési idejét a XIII. századra teszik. Ma is áll, átalakított formában. (Kovács: Magyar ref. templomok. 646.) Az átmeneti korszak alkotása. (Entz G. in: Erdélyi Múzeum. 1943. 318.); Orbán: i.m. IV. 67.)
Legépebben az eredeti templomból a nyolcszög három oldalával záródó szentély maradt meg, melynek diadalíve még félköríves, hasonlóképpen az ablakok is. Az eredeti román stílusú ablakok külső nyílását azonban már átalakították, csúcsíves stílusban.
A hajót is teljesen átalakították. Az egykori gótikus oldalajtó keretét az előpitvar alapjába rakták be. Régi mennyezetét, melynek nyomai felfedezhetők, kockás deszkamennyezettel helyettesítették. A szentély a múlt században még boltozott volt, a boltív viszont repedezett és leomlással fenyegetett. A kockás deszkamennyezeten Benkő még látta a kiolvashatatlan magyar és zsidó betűk rajzát. (Benkő K.: Marosszék. 216.) A legutóbbi javításnál előtűnt a középkori szentségfülke.
Kriptája is volt, de bejárata befalazva. (Orbán: i.h.)
Torony nélkül épült. Különálló faharanglábjáról 1631-ből volt feljegyzés: „A.D. 1631. A harangláb híjára vöttem zsendelyszegeket den. 20”. A jelenlegi harangláb újabb (Balogh J.: Magyar fatornyok. 171.)
Harangja a legritkább régi formát őrzi, egykorú lehet a templommal. (Orbán: i.m. IV. 68.)
Középkori lakói katolikusok voltak, majd a reformáció után reformátusok. Más egyháza nem volt.
Később, 1905-ben a kevés számú római katolikus hívek kis kápolnát kapnak. A XVI. századi helynevek régi lakóiról tanúskodnak: Bésen pataka, Csere, Kalodás, Kápolna torok, Közép bükk, Külső láb, Nyíl, Somolyod borozdája, Tanorok (SZOKL. VI. 409.), Köles-hegyoldal, Vágás, Nagyszeg, Dézsenfő, Nyíras, Kükk pataka, Verőfény (Benkő K.: i.m. 215.), Várhegytető, Bugudia (Orbán: i.h.).

Református templom

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi