PRÉPOSTSÁGI TEMPLOM

Full text search

PRÉPOSTSÁGI TEMPLOM
A prépostság alapítója III. Béla (1173–1196), mégpedig 1189 előtt, amikor a B. Szűz Máriáról nevezett prépostságot már mint létezőt említik. Ekkor ugyanis a prépost más szász telepes területekre is ki akarja terjeszteni joghatóságát, ami ellen Adorján fehérvári püspök tiltakozik, mire III. Béla és II. Ince pápa így döntött: a többiek továbbra is az erdélyi püspök joghatósága alatt maradnak. Ekkor a prépost joghatósága kisebb területre terjedt ki, a XV. században is maximum 60 plébánia tartozik hozzá. (Beke: i.m. 202.; Documente. XIII. C., I. 12, 13, 14.)
1200-ban már név szerint is ismerjük a prépostot (Dezső), aki a királyi udvar kancellárja. (Documente. XIII. C., I. 18.) 1212-re már annyira kiépül a prépostság szervezete, hogy szebeni püspökség felállítását tervezik, de az erdélyi püspök tiltakozására III. Ince pápa ezt is elutasítja. (Documente. XIII. C., I. 153.) 1235-ben Florentin a prépost (Documente. XIII. C., I. 287.). 1321-ben Miklós prépost ellen, túlkapásai miatt, Heydenric szebeni plébános panaszkodik. (Documente. XIV. C., II. 13.) 1330-ban Károly Róbert, Tamás prépost kérésére, a préposti templom egy vízaknai sóaknához való jogát megerősíti. (Documente. XIV. C., II. 250, 311.)
A prépostság 1424-ig állott fenn, amikor Zsigmond király megszünteti és javait Szeben városának adja azzal, hogy 4 templomban gondoskodjanak az alapítványi misék végzéséről, és arra 15 papot alkalmazzanak. (Schematismus. 1882. 48; Szeghalmi, in: Az EME évkönyve. 198.)
A prépostság feloszlatását 1447-ben V. Miklós pápa is megerősíti. Az oklevelekből kitűnik, hogy V. Márton pápa már 1426-ban jóváhagyta Zsigmond döntését (Urkundenbuch. V. 197.) az okmányban felsorolt 4 templom: Szent László, Hospitalis-templom, Mária-plébániatemplom és Szent Jakab temetői kápolna. A feloszlatás oka: „ex incuria suorum praesidentium ad nihilum quodam modo redacta, diurnis et nocturnis divinis officiis totaliter destituta”. (Urkundenbuch. IV. 217.)
A prépostsági templom a Mária tiszteletére szentelt plébániatemplomtól keletre állott. Alapjait későbbi építkezések alkalmával találták meg. (Kemény–Gyimesy: i.m. 129.; Roth: i.m. 87.)
A templom építése egybeesik a prépostság alapításával, s mikor a XII. század végére elkészül, nem véletlen, hogy Szent László lesz a patrónusa, akit 1192-ben avatnak szentté. Az a feltevés, miszerint a prépostsági templom azonos a plébániatemplommal, nem állja meg a helyét, mert egy időben létezett mindkettő. Amikor Zsigmond megszünteti a prépostságot – amint idéztük –, a négy templom között a Mária-plébániatemplomot és a Szent László-templomot külön is említi.
Alapfalain kívül, melyeket föld takar, semmi sem maradt a templomból. Valószínű, hogy a prépostság megszűnése után a török ostromok és a reformáció korának veszteségei következtében nem sokáig használták, nem is volt rá szükség, ezért a romossá vált templom anyagát a plébániatemplom bővítésére használták fel.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi