III. Községnevek, vonatkozással a fekvésre, helyi és területi sajátságokra, talajviszonyokra.

Full text search

III. Községnevek, vonatkozással a fekvésre, helyi és területi sajátságokra, talajviszonyokra.
Mohaj magyar helynév, mohost vagy mohmezőt jelent: Dobročina a szláv dobru = jó, jó termő-nek felel meg; ide tartoznak Magyar- és Oláh-Bogáta; bogáta ó-szláv szó, de az oláhban is megvan, gazdagot tesz, ami a talaj termékenységére értendő. Groppa oláh szó = árok. Larga szintén oláh = széles mezőt jelent. Libaton (Benkő Transylvániájában: Libadio) kedves, kis fekvésü helyet jelent, származik a ljubiti szláv szóból; Pujon = szláv puhljan = porhanyó talaj; Dengeleg értelmét szintén az ó-szláv nyelv fejti meg: eredeti alakja Dlgu-lug (hosszu berek, mely még az Árpádkorban nyerte mai magyaros alakját. Hosdat a szláv gvožd = szög, illetőleg gvoždat = szögellet szóból keletkezett. Hesdattal fogalmi rokonságban vannak Kócs (szl. Kot. Kat) és Kaczkó szögellet, továbbá Szurdok, a mi szintén zugot, szögelletet jelent.
544Szék a székes (szikes) vagy sós talajban találja magyarázatát, ilyenek még Soósmező, Szótelke (eredetileg Sótelke) és Szóváros. Utóbib 1553-ban Slatinának is iratott, a mi szlávul sós helyet jelent.
Középfalva és Közfalu vizek folyásához viszonyitott fekvésüktől nyerték elnevezésüket (oláh neveik Tyzä és Tyzeü a magyarból vannak elferditve), Nagymező, Hosszúmező, továbbá Csicsó-Polyán és Pojnica fogalmilag rokonok, utóbbiak a szláv, mező = pol’ana szóból származnak. A Magyar-Köblös néven (oláhul Kubl’es) a köböl szó nem mértéket, de köblöt, vagy völgykatlant jelent; Refény puszta Oroszmező mellett, oláh névnek látszik s a reféc párkány, szél szóval látszik összefüggeni; Fellak és Széplak fekvéseiktől vették neveiket, Melegföldvárban pedig azt hiszem, a meleg szó a község keletnek fekvő helyzetére vonatkozik, mintegy = napos oldal. Szinye is ilyen alakulás, eredete szláv; sinja = világos, fényes jelentőségü. A Kálna, Nagy- és Kis-Kaján (eredetileg Kalyán) nevekben a szláv kal, kalj = sár, sáros szót találjuk meg; kis-orosz nyelvben kalán sárhelyet jelent (alkalmasint rutén telepek). Preluka oláh származásu, jelentése erdei legelő; Oszvály (oláhul Osoj) régi magyar helynév, régen wzzuwainak iratott, értelme Aszóalj = Aszómező. Kendi-Lónában az ó-szláv lona = sinus, völgyelet szó rejlik. Végül Doboka az ó-szláv dluboku (mélység, völgyelet) szónak régen megmagyarosodott formája.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi