A Felsőszőllősi Szőllősy-család krónikája irta Szőllősy Kálmán okl, mérnök. Budapest, «Pátria» irodalmi vállalat és nyomda r. t. …

Full text search

A Felsőszőllősi Szőllősy-család krónikája irta Szőllősy Kálmán okl, mérnök. Budapest, «Pátria» irodalmi vállalat és nyomda r. t. nyomása. 1911. 179. 1.
Családjának a tévedések és bizonytalan szájhagyományok folytán meghamisitott történetét igyekszik tisztázni szerzőnk jelen kötetében azon hézagos adatokból, melyek a családi levéltár elpusztulása folytán nagy fáradsággal még összegyüjthetők voltak.
Ezen ősrégi Nyitra megyéből származó családdal is megesett ugyanis azon családtörténeti irodalmunkban nem példátlanul álló eset,* hogy egy hasonló nevü, 141de teljesen idegen eredetü család czimeres levelének birtokába jutva, annak adataihoz igyekezett alakitani történetét és annak előnevét is vette fel hiteles okleveleibe. A szerzőnk kutatásaiból kétségkivül bebizonyithatólag a nyitramegyei Felső-Szőllősről származó család egyik tagjának ugyanis, nem tudható, mi módon egy a baranyamegyei Herczeghzeöleösy család részére 1580-ban kiállitott armalis jutott birtokába, melyről azt hivén, hogy az ő ősei szól, felvette a «Herczegszőllősi» előnevet, melyet persze a család többi tagja is elfogadott és használt, ugyanynyira, hogy a jóhiszemü tévedés még a hivatalos anyakönyvekbe is bejutott. E tévedés kiderülte adta meg a szerzőnek az inditó okot családja hü történetének kikutatására.
A Csák nemzetségből származó Kisfaludy cs. pl. ma is tévedés folytán egy hasonnevű, de teljesen más eredetü család Zsigmond királytól 1419-ben kapott czimerét használja.
A legrégibb adatok a XIII. század végére nyulnak vissza, midőn a család már több ágra oszolva megosztozik a nyitramegyei Zeuleus birtokon. Oklevelek hiánya folytán azonban a család történetében ezután egy másfél százados hézag következik, melyet egy ujabb, 1425-iki osztálylevél szüntet meg. A birtokfelosztásból azonban egész bizonyosan lehet következtetni arra, hogy adataiban ugyanazon család története folytatódik s az ezen időtől fogva mind bőségesebben előkerülő oklevelekből napjainkig hiány nélkül öszszeállitható.
A Szőllőssy-család a XVI. században két ágra oszlott: a csöpönyire és az elefántira. A csöpönyi ág a XVI. század végén házasság folytán megszerezte a kihalt Csöpenyi-család alsó-csöpönyi birtokát s birta a XIX. század elejéig. A család ezen ága származott át később Torontál megyébe s belőle származik a ma is élő generatio.
Az elefánti ág szintén házasság utján jutott az Elefánthy-család felső-elefánti birtokának tulajdonába. Ezen ág a XIX. század elején itt kihalt, de egy régebben Bars megyébe, Németibe telepedett hajtása még a XIX. század közepén is élt s talán még most is élnek tagjai, de a család ezen ágának legujabbkori története nincs még kikutatva.
A család vázlatos történetének leirása után áttér szerzőnk a szétágazásig kikutatható egyes családtagok élettörténetére, majd részletesen tárgyalja az egyes ágak családi és birtokviszonyait.
A család tagjai által nagyobbrészt tévesen használt előnevek közül szerzőnk a «Felső-Szőllősi»-ben állapodik meg, melyet kértére a belügyminiszterium 1908-ban meg is erősitett. Ugyanigy igazolta 1910-ben a belügyminiszterium négy különböző időből származó pecsétlenyomat után a család szinjelzés nélküli czimerét is.
A kötetet forrásjegyzék, néhány fontosabb oklevél és az elveszett családi levéltár fenmaradt regestrumának szövege, végül nagy gonddal összeállitott családfa zárja be.
J. E.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi