Nándorfehérvár

Full text search

Nándorfehérvár
A vesztes rigómezei ütközet még nem jelentette azt, hogy az országot közvetlenül is veszélyeztette volna az Oszmán Birodalom, de fontos tanulságként szolgálhatott az ország vezetőinek. A török csapatok ellen nyílt csatában helytállni szinte lehetetlen. Részleges sikereket a téli hadjáratok jelenthetnek csak, hiszen a mindkét felet sújtó természeti körülményeken túl az Oszmán Birodalom erejét erősen csökkentette az a tény, hogy a hűbéres szpáhik, de a janicsárok is sokszor Kis-Ázsiában állomásoztak, és mivel a hadjáratot a szokásnak megfelelően Kászim napjára (október 26.) kell befejezni, Magyarország már távoli hadszíntérnek számított. (A szultáni sereg a téli időjárás és a tavasszal megáradt folyók miatt csak április végén indulhatott el Isztambulból, és így júliusnál előbb nem érhetett Nándorfehérvár alá. Harcra csak három hónapjuk maradt.) Utánpótlási és főleg politikai okokból a fősereg általában visszavonult a birodalomba, hiszen az állandó európai jelenlét a kis-ázsiai lázadóknak kedvezett.
1453 után azonban változott a helyzet. Konstantinápoly elestének híre (1453) újból a török felé fordította a ország figyelmét. Mivel a királyt sikerült III. Frigyes gyámsága alól kivonni, Hunyadinak 1452-ben le kellett mondania a kormányzói tisztségről. Ez azonban nem jelentette azt, hogy csak saját jövedelmeit fordította a végek védelmére, hiszen a királyi várak és jövedelmek bérlet formájában továbbra is a kezén maradtak. A pénzre igencsak szüksége volt, hiszen II. Mehmed szultán (1432-1481) személyében ambiciózus ellenféllel kellett számolnia.
Az előkészületek nehezen haladtak, de III. Calixtus pápa (1378-1458) megválasztásával a pápai diplomácia aktívabbá vált. 1456 tavaszára keresztes hadjáratot hirdetett, s ekkor rendelte el, mintegy emlékeztetőül a hadjáratra, hogy a hívők új déli imát mondjanak, amire a harangszó emlékeztesse őket.
Hunyadi János ötezer zsoldost küldött a várba, s kapitánynak sógorát, Szilágyi Mihályt nevezte ki. A török csapatok 1456. július 3-án értek Nándorfehérvár alá, s azonnal megkezdték az ostromot. A vár védői csak Hunyaditól várhattak segítséget. A hadvezér, a Kapisztrán János által vezetett keresztesek, és a szerb sajkások támogatásával áttörte az ostromgyűrűt, s átvette az erősség parancsnokságát, majd visszafordulásra kényszerítette az ország elfoglalására érkező török csapatokat.
A nándorfehérvári ostrom Hunyadi János diadalát hozta. 1456. július 22-én II. Mehmed hadai vesztesként hagyták el a csatamezőt.
A főkapitány már nem tudta kihasználni a győzelem utáni kedvező helyzetet, augusztus 11-én pestis végzett vele. Személyében a török elleni harc vezetőjét vesztette el az ország, aki Aeneas Silvius szavai szerint: "megtanította a magyarokat, hogyan lehet arcvonalban megtörni és legyőzni a törököket."

A nándorfehérvári csata
E. K. P.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi