A gazdaság

Full text search

A gazdaság
1948-tól a szovjet modellnek megfelelően átszervezték a magyar gazdaságot. A tervutasításos gazdaság kialakításában az vezérelte a Kommunista Pártot, hogy egy ésszerű döntéshozó mechanizmuson alapuló gazdasági szervezetet hozzon létre, amelyben központilag határozzák meg, hogy milyen típusú és mennyiségű árut gyártsanak. Első lépésként a gazdasági vállalkozások élére politikailag megbízható embereket kellett helyezni, akár szakmai hozzáértés nélkül. A vállalatok egy igazgatási lánc részévé lettek, amelyek felülről jött utasításokat hajtottak végre. Megfordult a normális rend: nem a piac szükséglete határozta meg, hogy milyen árut termeljenek, hanem fölülről, a gazdaságot irányító bürokratikus szervekből – Országos Tervhivatal, minisztériumok – próbálták meghatározni a szükségletet. Megmondták, hogy melyik termelési egység mit és mennyit termeljen, és ehhez központilag osztották el a pénzügyi és alapanyagforrásokat.
A gyárak előre meghatározott számszerű mutatókat teljesítettek. Így nem számított a minőség, a költség vagy az eladhatóság. Ez pazarláshoz, és a piaci mechanizmusok hiánya a gazdaság szerkezetének torzulásához vezetett.
Ám a magyar gazdaság hanyatlását nem csak a mesterséges profilírozás, a parancsuralmi rendszer, a hozzá nem értés és a nyugati import hiánya okozta. Nagy része volt ebben a szovjet gazdaságpolitika átvételének is.
A sztálini gazdaságpolitika szerint a lakossági fogyasztás és a mezőgazdasági szektor rovására meg kellett valósítani a nehézipar mesterséges felfejlesztését. Egyrészt mert így akarták elérni a modernizálást, másrészt mert ez volt a katonai potenciál emelésének előfeltétele. Az erőltetett iparosítás hatalmas áldozatokat követelt a lakosságtól: 1951-ben a beruházásra szánt összeg 44%-át a nehézipar, míg például a könnyűipar (tehát a fogyasztási cikkeket előállító szektor) mindössze 4%-át, a mezőgazdaság 13%-át kapta. Bizonyos mutatók szerint – nehézipari termelés, bányászat, nemzeti jövedelem – a gazdaságban hatalmas fejlődés következett be. Ám ez a fejlődés torz irányba mutatott. Gyakorlatilag hadigazdaságot vezettek be, és a gazdaságot nem a magyar adottságoknak és a modern követelményeknek megfelelően fejlesztették.
1948-ban a kommunista párt vezetése elfogadta az ún. Tájékoztató Iroda júniusi határozatát, és kampányt indított a kisbirtokok felszámolására, valamint a kollektivizálás megvalósítására. A kollektivizálást azonban nem a skandináv minta alapján, szövetkezeti formában képzelték el, hanem az államilag irányított szovjet kolhozok szolgáltak követendő példaként. A kolhozosítás kettős célt szolgált: a mezőgazdaság "szocialista átalakítását" és a parasztsággal mint "reakciós" osztállyal történő leszámolást. "Kuláklistákat" állítottak össze, és az ezen szereplő "osztályellenségeket" birtokaik kolhozosítás céljaira történő felajánlására kényszerítették. 1953-ra a megművelt földterület 26%-a a kolhozokhoz tartozott. A parasztság ellen foganatosított intézkedések következtében nagy tömegek kényszerültek a mezőgazdaság elhagyására. Ugyanakkor 1952-re a megművelhető föld 10%-át hagyták parlagon.
A magántermelőkre bevezetett kötelező beszolgáltatási rendszer következtében 1952-ben az egy főre eső jövedelem a korábbi felére csökkent, 1953-ra a mezőgazdaságban dolgozó családok 2/3-ának sem kenyere, sem vetőmagja nem maradt, miután a kötelező beszolgáltatást teljesítették. A sztálinista gazdaságpolitika következtében a kolhozok sem voltak működőképesek. Mindez azt eredményezte, hogy Magyarországon súlyos élelmiszer-ellátási nehézségek voltak, és hazánk, amely régebben Európa egyik legnagyobb gabonaexportőre volt, behozatalra kényszerült ebből a létfontosságú terményből.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi