Két világháború között

Full text search

Két világháború között
Magyarország külpolitikája és gazdasága Trianon után erőteljesen függött a nemzetközi viszonyoktól. Az ország első számú feladata a belpolitikai konszolidáció, valamint a gazdaság alkalmazkodása volt az új helyzethez. Legalább ilyen lényeges tennivalónak bizonyult a külpolitikai elszigeteltség feloldása.

A trianoni palota, ahol aláírták a magyar békeszerződést 1920. június 4-én

Uzsonna a kenderesi kastély teraszán
Az I. világháborút lezáró párizsi békerendszer újrarajzolta Európa térképét. Az Osztrák-Magyar Monarchia és az orosz birodalom romjain új, független államok születtek. Németország jelentős területeket vesztett Franciaország és az újjászületett Lengyelország javára.
Wilson amerikai elnök elképzelése alapján kísérlet történt a nemzetközi harmónia biztosítására. Népszövetség néven nemzetközi szervezetet állítottak föl, amely a kollektív biztonság elve alapján volt hivatott a békét fenntartani. Ehhez azonban hiányzott a tagországok közös akarata.
Az elhibázott párizsi békediktátumok olyan mélyen megosztották Európa országait, hogy a hosszú távú együttműködés szinte lehetetlenné vált.
Az Egyesült Államok belpolitikai okok miatt nem akart részt venni Európa belső ügyeinek intézésében. Nagy-Britannia – miután jórészt negatív szerepet vállalt Európa átrendezésében – hagyományaihoz híven csak azon őrködött, hogy a kontinens egyik hatalma se kerülhessen túlsúlyba. Sikertelenül. Franciaország kívánt a legtöbb nyereséget húzni a győzelemből: a kontinens vezető hatalma akart lenni. Ehhez meg kellett fosztania Németországot területének egy részétől – és legalábbis időlegesen -, gazdasági erejétől és katonaságától. Olyan súlyosak voltak a békefeltételek, hogy Berlin hosszabb távon az európai status quo megsemmisítésében volt érdekelt. Nem fogadta el az új rendet Szovjet-Oroszország sem. Európa kiközösített kolosszusa így Németország potenciális szövetségese lett, amennyiben kölcsönösen támogathatták egymás területi igényeit. A későbbi Szovjetunió társadalmi berendezkedése azonban kellő távolságtartásra késztette a berlini hadvezetést. Csalódott volt Olaszország is: úgy érezte, hogy a győzelem gyümölcseiből nem részesült kellő mértékben. Ugyanis az árulásért megígért területeknek csak egy kis részét kaphatta meg.
A szétvert Monarchia utódállamai közül Magyarország kivételével mindegyik az európai status quo fenntartásában volt érdekelt.
A húszas évek végéig mégis úgy tűnt, hogy sikerül megvalósítani az európai együttműködést. Javultak a francia-német kapcsolatok. Kelet-Közép-Európában és a Balkánon csend honolt. 1929-ben azonban világméretű gazdasági válság kezdődött. Összeomlott a gazdasági kapcsolatok nemzetközi rendszere. Az összeomlás elmélyítette a nemzetgazdaságok csődjét, amely a kontinensen Németországot érintette a legsúlyosabban.
A világméretű depresszió szertefoszlatta a nemzetközi harmónia álmát. Az együttműködést a szembenállás váltotta fel a gazdaságban és a politikában egyaránt.
1933-ban Németországban hatalomra került Hitler Adolf. Hitler egy percig sem hagyott kételyt afelől, hogy nem tekinti véglegesnek a Párizsban megálmodott Európát. A 30-as évek végére a német nép vezére szövetségesre lelt Mussolini Olaszországában és a Távol-Keleten Japánban. A rövidlátó politikusok által vezetett és a fegyverzetcsökkentés által meggyengített Anglia és Franciaország képtelen volt szembeszállni Berlin törekvéseivel. 1938 végére a Versailles-ban megrajzolt Európa összeomlott.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi