A konstanzi zsinat

Full text search

A konstanzi zsinat
Mivel a török elleni ütközőállamok kialakítása csak váltakozó sikert aratott, Dalmácia megvédése pedig kifejezett kudarcba fulladt, Zsigmond legjelentősebb politikai sikerének az egyházszakadás megszüntetése számított. Sikerült Konstanzba összehívnia egy egyetemes zsinatot, ahol a három pápa, XXIII. János (1410-1415), XII. Gergely (1406-1415) és XIII. Benedek (1394-1417) hosszas bonyodalmak után lemondott méltóságáról, s megválasztották Róma új fejét V. Márton személyében (1417-1431). Zsigmondnak azonban 1415-ben előbb a megegyezés miatt fel kellett keresnie a XIII. Benedeket támogató I. Ferdinándot, az aragón korona királyát (1373-1416). A királynak sikerült lebeszélnie az uralkodót XIII. Benedek támogatásáról, s ugyanezt tette Portugália és Kasztília vezetője is. A találkozóra Perpignanban került sor, s ezzel kezdetét vette egy nem mindennapi utazás. Mivel a zsinat eredményességét nagyban befolyásolta a "százéves háború" kimenetele, Zsigmond Párizs meghívására békítőként lépett fel Franciaország és Anglia között. A francia főváros után átkelt a csatornán, s Canterburyben a cél érdekében inkább szövetségre lépett V. Henrik angol királlyal (1387-1422). 1417-ben, amikor visszatért a zsinat színhelyére, már semmi nem zavarta meg az egyezséget. A bíborosok egyhangúan V. Mártonra voksoltak.
Sikertelenül végződött viszont a huszita kérdés megoldása. A huszita ideológia gyökerei Angliában keresendők. John Wyclif tanításai szerint szükségtelen a papi nőtlenség, a szerzetesség, támadta a gyónást, és nem utolsósorban a pápaság intézményét. Érdekes módon nem Angliában, hanem Csehországban talált követőkre. Husz János prágai teológiai professzor továbbfejlesztette WycIif tanait. Kiállt az anyanyelvi misézés és bibliafordítás mellett, támadta a kolostorokat, s követelte a két szín alatti áldozást. (A hívők az istentisztelet alatt csak Krisztus testét, az ostyát veszik magukhoz, míg a pap mindezt két szín alatt teszi, hiszen az ostya mellett Krisztus vérét, a misebort is magához veszi.) Husz tanai ráadásul nemzeti jelleget is öltöttek a számarányukhoz képest jelentős gazdasági és politikai befolyással rendelkező német polgársággal szemben.
A pápa 1411-ben kiátkozta Husz Jánost, s amikor a cseh professzor 1415-ben Zsigmond menlevelével megjelent Konstanzban, hogy tanait megvédje, máglyára vetették. Ez lett a sorsa a másik jelentős huszita prédikátornak, Prágai Jeromosnak is.
A két kivégzés következményeként Vencel király (1361-1419) halála után már a husziták irányították az országot. Zsigmond Vencel öccseként mint trónörökös kapcsolódott be a husziták elleni küzdelembe, de a közel másfél évtizedig tartó harcok (1420-1436) nem sok sikert hoztak számára. 1420-ban ugyan cseh királlyá koronázták, de katonailag nem ért el számottevő sikereket a husziták ellenében, sőt azok 1433-ban a Szepességet megdúlva, Körmöcbányát is kirabolták. A huszitákat végül is csak 1434-ben, a lipanyi csatában sikerült legyőzni, elsősorban azért, mert a mozgalom két szárnya – a taboriták és a kelyhesek – nem tudott megegyezni egymással.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi