A kiegyezés rendszere

Full text search

A kiegyezés rendszere
A kiegyezés után létrejött államalakulat, az Osztrák-Magyar Monarchia két egyenrangú tagállam, az Osztrák Császárság és a Magyar Királyság szövetsége volt. Az Osztrák Császársághoz a birodalom mindazon területei tartoztak, amelyek nem képezték a Magyar Királyság részét; ez utóbbi pedig – 1526 óta először – a történelmi Magyarország valamennyi területét egyesítette. Erdély ismét egyesült Magyarországgal, felszámolták a katonai határőrvidéket; 1868-ban Horvátország is "kiegyezett" Magyarországgal, s belső autonómiát kapott. A birodalom mindkét felének saját, kétkamarás törvényhozó testülete volt; mindkettő saját felelős kormánnyal, önálló közigazgatási és igazságszolgáltatási rendszerrel bírt. A Lajtán túli, osztrák területeken azonban minden tartománynak önálló tartományi gyűlése volt; a birodalom magyar felében csak Horvátország rendelkezett ilyennel. Magyarországon viszont az egyes törvényhatóságok bírtak – a második birodalomfél hasonló egységeihez képest – kiterjedt belső önkormányzattal. A magyar kormányban helyet foglalt egy horvát miniszter, s a magyar képviselőházban előbb huszonkilenc, majd negyven, a felsőházban három horvát képviselő, illetve küldött foglalt helyet.
A két birodalomfél egységes külpolitikai fellépését az úgynevezett közös ügyek rendszere tette lehetővé. Közös ügynek számított a külügy, a hadügy és az ezek fedezetét szolgáló pénzügy. E minisztériumok vezetőit az uralkodó, I. Ferenc József nevezte ki. E minisztereket mindkét birodalomfél külön-külön ellenőrizte. Mindkét parlament egy-egy hatvantagú delegációt választott. Ezek évente váltakozva Pesten és Bécsben, de nem együtt, hanem külön-külön üléseztek. Vitáikat üzenetváltásokkal tisztázták. Amíg a két fél delegációi meg nem állapodtak, a parlamentek működése is akadályozva volt, hiszen a költségvetést csak a közös ügyek elfogadott költségvetése alapján tervezhették meg.
A birodalom legfőbb összetartó ereje a K. u. K. (Kaiserliche und Königliche = császári és királyi) hadsereg volt. Ennek vezényleti nyelve német volt. A hadsereg irányítása az uralkodói felségjogok közé tartozott; az egyes parlamentek és kormányok nem rendelkeztek rá befolyással. Az alkotmányosság vékony biztosítékát csak a parlamentek újoncmegajánlási joga jelentette. A közös hadsereget kiegészítette a magyar királyi honvédség és az osztrák Landwehr. Ezekben a magyar, illetve a német volt a kiképzés nyelve; legénységüket a közös hadseregbe történt sorozáson be nem váltak alkották. A honvédség és a Landwehr kezdetben csak gyalogsággal és lovassággal rendelkezett, tüzérséggel nem. Az időről időre történt létszámnöveléseket paritásos alapon, egyenlő mértékben hajtották végre.
A politikai kiegyezést kiegészítette a gazdasági. Ennek értelmében a pénzrendszer közös marad, a Monarchia ki- és befelé vámegységet alkot, közös a mértékrendszer, szabad a tőke és a munkaerő áramlása. A gazdasági kiegyezést tíz évre kötötték, de bármelyik fél öt év múlva kezdeményezhette felmondását és újratárgyalását. A gazdasági kiegyezéshez tartozott a közös terhekben történő részvállalás, illetve az osztrák államadósság egy részének átvállalása. A közös terhekben történő részvállalás arányát nevezték kvótának.
Az új rendszer egyszerre viselte magán a parlamentarizmus és az uralkodói abszolutizmus jegyeit. Korlátozott parlamentáris demokrácia a politikában, teljes szabadság a gazdaságban. A rendszer csak addig volt működőképes, amíg valamelyik fél nem kérdőjelezte meg magában a kiegyezés tényét. Ez utóbbi elkerülését szolgálta az uralkodó rendelkezési joga a hadsereg fölött. A parlamentarizmus és a közösügyi rendszer viszont megakadályozta, hogy a birodalom bármelyik fele a másik érdekeivel ellentétes külpolitikai akciókba kezdjen. Mindez stabilitást adott a Monarchia külpolitikájának, ugyanakkor megakadályozta abban, hogy kezdeményezőként lépjen fel az európai konfliktusokban.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi