Hengermalmok

Full text search

Hengermalmok
Közöttük talán az egyik legkorábbi, egyben leghíresebb az a hengermalom, ahol 1841 szeptemberében kezdődött meg az őrlés. Ez volt a pesti József-hengermalom, amelynek gépjavító üzemét kezdetben Ganz Ábrahám vezette. Ebben a műhelyben 1842 tavaszától már külső megrendelők számára is készítettek mérlegeket, nyomdagépeket, présgépeket, cséplő- és szalmavágó gépeket, kukoricamorzsolókat, tűzoltó fecskendőket, szivattyúkat, erkélyrácsozatokat, oszlopokat, kis gőzgépeket. Ilyen volt tehát egy valódi reformkori gépműhely. 1844 őszén e műhely vezetője, vagyis Ganz Ábrahám megvált onnan (Ganz svájci származású volt, akárcsak a hengermalom vezetője, s a könyvelési eljárásban összekülönböztek), majd 1845 januárjában önálló üzemet alapított, amelynek munkájában két fiútestvére is részt vett. 1847 áprilisában a hengermalmi üzemből vált ki a Pesti Vasöntő és Gépgyár Rt. is.
Jó minőségű őrleményeket először a pesti hengermalomban tudtak előállítani, de Ganz 1848-ban már a kecskeméti gőzmalom számára is készített gépeket. Hozzá hasonlóan Svájcban szerezte meg képesítését Wörner Jakab, aki dolgozott Ausztriában, majd afféle malomszerelő vándormunkásként 1866-tól a fővárosban működött, ahol először a gőzmalom javításában vett részt, majd önálló műhelyt nyitott. Itt szabadalmaztatta a búzamalomba való, szívórendszerű daratisztító gépét, amely oly sikert hozott számára, hogy meg tudta vásárolni az Első Magyar Gépgyárat is, s ezzel üzeme komoly berendezésekkel bővült (s Ganz példáján haladva nyomdagépeket is gyártott). Az általa később előállított búzamosó gép a világ akkori legmodernebb berendezése volt. Fő profilja azonban a malmi berendezések gyártása maradt, s egyelőre a hengerszék kivételével valamennyi ilyen gépet ő állította elő. Később megvásárolta a Haggenmacher-féle szabadalmakat is, s a Ganz-céggel történt megállapodása alapján Ganz-típusú hengerszékeket is forgalomba hozott. Wörner Jakabot tekintették a magyar malomépítészet megteremtőjének.
Mint a fentiekből is kitűnik, kortársa, Haggenmacher Károly is kiváló malomipari szakember lehetett, ha Wörner az ő szabadalmait is megvásárolta. Haggenmacherről el kell mondanunk, hogy az Első Buda-pesti Gőzmalmi Társaság munkatársa volt, akinek leghíresebb találmánya a nevét viselő, s máig is használatos síkszita, de ugyanilyen jelentős dara- és dercetisztító gépe is. (A búza lisztté történő fokozatos őrlése folyamán keletkező egyik félkésztermék a dara, a másik a derce.)

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi