Külhoni rekordok

Full text search

Külhoni rekordok
A La Manche csatorna fölött az első sikeres repülésre 1785. január 7-én került sor, s a kísérlet részben ugyanannak a Blanchard-nak a nevéhez fűződik, aki 1793 januárjában Philadelphiában is bemutatja, hogyan lehet biztonságosan közlekedni léggömbbel. Közben folynak az ejtőernyőskísérletek is, amelyek során talán Verancsics tervét is figyelembe veszik, s a világ első sikeres ejtőernyős ugrásának dátuma: 1797. október 22., a helyszín: Párizs.
Mint minden szép találmányt, ezt is azonnal befeketítik a hadászati fegyverek kidolgozói, s javaslatukra Napóleon úgy döntött, hogy 1798 novemberének végén az abukiri csatában léggömböket is bevet. Az akció sikertelen lett, a harci léggömbök elpusztultak, s hosszú ideig nem sokat hallani új léggömbbemutatókról.
A meteorológusok úgy 1803 táján kezdik e szerkezetet alkalmazni, s jelennek is meg róla cikkek a szaklapokban. Mint említettük, 1716-ban már terveztetett siklórepülőgép, majd egy újabb, modernebb is 1804-ben. 1821-ben egy világítógázzal töltött ballonnal mutatnak be kísérletet, de forradalmian új szerkezetekről még mindig nincs hír. Sok a sikeres kísérlet, és ugyanannyi a sikertelen. 1836-ban elkészül egy óriásléggömb is, de úgy tűnik, hogy az időközben megindult gőzvasút és gőzhajó forradalmával a léghajó egyelőre nem kelhet versenyre. Aztán 1842-ben egy olyan léghajómodellt mutatnak be, amelyet gőzgép hajt, s egy olyan helikoptermodellt, amely gőzsugárhajtással működik.
Henson már motoros repülőgépről ábrándozik, s talán ez az elképzelés az 1843-as év slágere, legalábbis az újságok hasábjain, hiszen gépek még mindig nem repülnek. 1848-ban azonban egy gőzgéphajtású repülőmodell a levegőbe emelkedik, s 1849 októberében szabad ballonnal kelnek át az Alpok fölött, majd a következő évben egy légcsavarhajtású léggömböt is megcsodálhatnak az érdeklődők, s 1852-ben egy Green nevű úr azzal büszkélkedik, hogy ötszázszor szállt fel léggömbjével, de ez még mindig nem az igazi. Az emberek nagyobb szenzációra vágynak.
És egyszer csak megjelenik a gőzhajtású, kormányozható léghajó. Ez a repülés újabb, de egyelőre csak szerény forradalmát idézi elő, hiszen még az 1867-es párizsi világkiállítás egyik slágere is csak a levegőbe emelkedő, kötött ballon volt. Az első gázmotoros léghajó 1872-ben próbáltatik ki, majd az ezt követő években már villanymotoros léghajókkal is kísérleteznek, 1886-ban pedig 24 órát töltenek a levegőben ballonnal.
A siklórepülés igazi forradalma a 90-es évek első felére tehető, s Otto Lilienthal nevéhez fűződik. Sajnos egyik kísérleténél szerencsétlenül járt, s ezzel ez a fajta próbálkozás néhány évre megszakadt, hiszen a Wright testvérek siklórepülés-kísérletei csak 1900 táján kezdődnek. Időközben elkészül a teljes egészében fémvázból szerelt léghajó, amelyet Schwarz Dávid konstruált és próbált ki négy alkalommal, de e kísérletek teljes egészében nem győzték meg a szakmai közönséget. Végül is a léghajó modern korszaka Zeppelin nevéhez és az 1900. július 2-i, első felszállásához kötődik. A már modern szerkezetű léghajóval egy kalandvágyó francia 1901-ben arra is vállalkozott, hogy megkerüli az Eiffel-tornyot, de egyszer csak megérkezett a hír: a Wright testvérek olyan repülőgépet terveztek, amelyet motor hajt. Ennek dátuma: 1903. december 17.
Gépüket továbbfejlesztik, s 1908-ban az USA hadserege számára tartanak bemutatót. Azután jön Blériot, aki motoros repülőgépén átrepüli a La Manche csatornát, s még abban az évben bemutatót tart Budapesten is.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi