Más intézmények

Full text search

Más intézmények
Egyes historikusok az 1470-es években működő pécsi schola maiort, vagy a budavári domonkos rendieknél 1475-től folyt magas szintű képzést is egyetemi vagy főiskolai szintűnek vélik. Az utóbbi helyen tanított pl. a firenzei Nicolaus de Mirabilius, továbbá a német Petrus Niger. Adatok hiányában nem állapítható meg egyértelműen, hogy valóban egyetem működött-e Mátyás idejében Budán, fennmaradt viszont egy adat, amely azt bizonyítja, hogy 1481-ben az uralkodó jelentős adományt juttatott a domonkosoknak studium generaléjük működtetésére, s egy másik, amely szerint 1507-ben a domonkos rend generálisa rendelettel szabályozta a főiskola tananyagát.

Egy régi iskola
Annyi bizonyos, hogy a középkor századaiban több egyetem már nem létesült hazánkban, s a török uralom éveiből is csak egy-két sikeres, újkori kezdeményezésről van tudomásunk, hiszen a törökök által elfoglalt területeken 1541 után a magyar iskolák többsége megszűnt.
Az ifjak figyelme ekkor ismét a külhoni egyetemek felé fordult. Bár ebben az időszakban az alábbi helyeken alakultak egyetemek: Greifswald (1456), Freiburg (1457), Trier (1457), Bázel (1459), Ingolstadt (1472), Tübingen (1502), Frankfurt (1506), a fiatalok még nem ezeket, hanem a már patinásakat látogatták. Így csak Mátyás idejében Padovában 66-an, Bécsben 951-en, Krakkóban 1263-an tanultak; feltűnően sokan tehát. Krakkóban ekkor magyar tanulóház, bursa volt, Bécsben pedig az egyetemen magyar natio működött, ennek védőszentje Szent László volt. A bécsi egyetemen egyébként 1526-ig összesen nem kevesebb, mint 4700 magyarországi diák tanult.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi