Néhány középfokú oktatási intézményről

Full text search

Néhány középfokú oktatási intézményről
A fent bemutatott főiskolákkal és egyetemekkel egy időben több, nívós középiskola is működött az országban. Esztergomban már a 11. század eleje óta volt káptalani iskola, amely 1543-ig állt fenn, s amelynek akadémiai tagozata a Mohács előtti évtizedekben élte fénykorát. Pécsett a fentivel egy időben alakult káptalani iskola, s az a 16. század közepéig működött, s nyilván Veszprémben is, az ottani káptalani iskolában Szent István korában megindult a tanítás, s e városban jött létre később a studium generale is. Győrött a 13. századtól kezdve vannak adataink az ottani káptalani iskoláról.
A 15. században Budán működött a humanisztikus-latinos tananyagot oktató ún. Boldogasszony-iskola, amely a 15. század végén az ország legjelentősebb humanista városi plébániai iskolája volt, s ebben az időszakban ezt nyugodtan nevezhetjük főiskolának is. Sopron középkori városi plébániai iskolája a 15. és a 16. században (az utóbbi első felében) humanista gimnáziumként működött. Debrecenben a 15. század végén jött létre hasonló iskola, s az is tükrözte a humanista hatást. Egernek is volt a Mohács előtti évtizedekben káptalani iskolája, míg Sárospatak városi plébániai iskolájáról 1489 óta vannak adataink. Miskolcon szintén a 15. században alakult hasonló intézmény, s ugyanez mondható Pápa iskolájáról is.
Ezek voltak tehát a legfontosabb középfokú oktatási intézmények a 15. századi királyi Magyarországon, s ezekben az iskolákban e század második felében kezdett érvényesülni a humanizmus szelleme. Lehetséges, hogy a felsorolt iskolák mellett ugyanilyen tananyaggal vált középiskolává ezekben az évtizedekben a kolozsvári, kassai, bártfai, eperjesi és lőcsei városi plébániai iskola. Az oktatástörténészek feljegyezték azt is, hogy elsősorban a fenti intézmények számára nyomattak a budai könyvkereskedők 1507-től kezdődően latin nyelvű tankönyveket, s e ténnyel olvasóink a jelen kötet nyomdászattörténeti fejezetében is találkozhatnak.

Leckeíró deák
G. I.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi