A gyógyszereskönyvek

Full text search

A gyógyszereskönyvek
Az első európai gyógyszereskönyv 1546-ban jelent meg, ennek első honi változata a Ruland János Dávid által 1644-ben összeállított munka. A már a Helytartótanács által is jóváhagyott első, magyar megnevezéseket tartalmazó gyógyszerészeti taxa a pozsonyi Torkos Justus János nevéhez fűződik, aki azt 1755-ben adta közre. 1829-ben a Pest-Budai Gyógyszerész Testület jelentetett meg egy gyógyszerárszabást, s hamarosan Magyarországon is ismertté vált a szegény sorsú betegek számára készített európai szabvány vénygyűjtemény.
Az első önálló magyar gyógyszerkönyv csak jó száz évre rá, 1871-ben került ki a sajtó alól, míg az azt megelőző évtizedekben a latin nyelvű osztrák gyógyszerkönyvek voltak forgalomban, s az utóbbiból összesen öt, javított és átdolgozott kiadás ismeretes. Az utolsó, nálunk is használatos, az 1855-ös kiadású kötet volt. A magyar-latin kétnyelvű kiadásban, Than Károly vegyészprofesszor vezetésével készült I. Magyar Gyógyszerkönyv már előírta a patikusok számára a mérőlombik, pipetta, büretta kötelező beszerzését is, s több új analitikai szer is bekerült e leírásba.
Az 1910-ben kiadott III. Magyar Gyógyszerkönyv már jó néhány ponton igazodik a nemzetközi elvárásokhoz, egyezményekhez is, s az azóta megjelentekre e megállapítás még inkább igaz.
Érdekességként megemlítjük, hogy az 1871-es hazai gyógyszerkönyv 58 olyan készítményt hagyott el, amelyik az akkor forgalomban lévő osztrák munkában továbbra is szerepelt. Ezek között találkozhatunk az ökörepével, ezzel az 1565 óta ismert gyógyanyaggal, amelyet a magyarok – nem tudni miért – a gyógyszerek sorából akkor töröltek. Az úgynevezett Fel Tauri csak száz évre rá került vissza a magyar patikákba: a jól ismert Cotazym forte elnevezésű drazsénak ugyanis ez az egyik hatóanyaga. Hát ilyen a gyógyszerek útja.
A patikusok nemcsak a gyógyszerkönyvekből tájékozódhattak, de a szaklapokból is: az első, a Gyógyszerészi Hírlap 1848-tól jelent meg, a második a Gyógyszerészeti Hetilap I862-től. Hamarosan kikerült a sajtó alól az első magyar nyelvű gyógyszerészeti tankönyvünk is, Felletár Emil és Kátai Gábor munkája. E háromkötetes mű 1865 és 1867 kőzött jelent meg, s bizony a gyógyszerészjelölteknek nem lehetett könnyű dolguk, amikor e nagy mű adatait kérték számon tőlük az egyetemi szigorlaton.

Gyógyszerész-képzés

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi