Patikák és patikusok

Full text search

Patikák és patikusok
A korai századokban a gyógynövényekhez értő tudorok még nem voltak egyetemet végzett patikusok, hiszen hazánkban csak 1770-ben kezdődött el a felsőfokú képzésük. Ennek ellenére jó néhány, külföldön végzett orvos és botanikus lett e szakma specialistájává, s a 18. század közepén már magyar gyógyszerészeti taxa is készült munkájuk segítése érdekében.

A Torkos-féle négynyelvű pozsonyi taxa
Számos gyógynövényismerő ember élt a királyi Magyarországon: orvosok és javasasszonyok, botanikusok és földművesek, olyanok, akik tudományukat szakkönyvekből merítették, s olyanok is, akikre e tudás a család vagy a rokonság valamely tagja által hagyományozódott. Megszokott dolog volt az is, hogy ki-ki naplójába vagy később, tehát a könyvnyomtatás elterjedése után, a családi Bibliához csatolt lapokra, esetleg egy gyógynövénykönyv lapszéleire vagy egy nyomtatott botanikai munkába jegyezte fel a gyógyszerrecepteket. Feljegyezték, hogy a dédszülő vagy a nagyszülő mit ajánlott a náthára, főfájásra, szembajokra, hasmenésre. Ezek komoly megfigyeléseken alapuló tanok voltak, kipróbált s bevált receptek.
A régi magyar gyógyszerészek általában nem voltak egyetemet végzett patikusok, s a 17. századi Magyarországon a patikák száma nem érte el a 30-at, s még 1747-ben is csak 48 gyógyszertárról tudunk.
A patikárius a régi századokban úgymond speciárus, azaz vegyeskereskedő, fűszeres is volt, de már az 1244-ben kiadott Budai Jogkönyv előnyöket biztosított a gyógyító anyagokkal kereskedőknek. Ennek ellenére a gyógyító növényekkel, gyógyszerekkel foglalkozók munkáját a 18. század közepéig különösebben szigorú törvényekkel nem szabályozták nálunk, e mesterséget csak a szokásos céhszabályok irányították, mivelhogy a patikusság szabadművességnek számított. Magát a patikanyitási jogot városi jogként kezelték, s csak 1759-től lett ez királyi jog. 1753-tól a leendő patikusnak a városi vagy a megyei tisztiorvos előtt kellett vizsgát tennie, 1774-től pedig az egyéves felsőfokú tanfolyam elvégzését is előírták, s ott 1786-ig 27-en szereztek gyógyszerészi képesítést.
A nagyszombati egyetemen felállított orvosi karon kezdetben öt tanszék működött, ezek egyike volt a "Physiologica et Materia medica" megnevezésű, s e tanszék keretében adták elő a gyógyszerismeretet. A tárgy első tanára Brandt Ádám Ignác volt. A felsőfokú képzés nyomán a század végére körülbelül kétszázra nőtt a hazai gyógyszertárak száma, a reformkor végére számuk meghaladta az ötszázat, de a patikák legnagyobb része a városokban és községekben nyílt meg. 1821-ből csak öt olyanról van tudomásunk, amelyet kisebb faluban alapítottak. Számuk a század végére elérte az 1500-at. 1840-ben hazánkban 555 orvosdoktort és 324 gyógyszerészt tartottak számon, s a városi patikusok közül a legtöbben Pest-Budán működtek.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi