A gyógyszerészet festője

Full text search

A gyógyszerészet festője
"1853. júl. 5-én Kis-Szeben szabad kir. városban születtem, a posztupici dr. Kostka-Kosztka László orvos gyógyszerész és Ungh-megyei daróci Hajczelmajer Franciska fia lettem... Budapesten az egyetemre iratkoztam be, ahol nagy szeretettel foglalkoztam a górcsői tanulmányokkal (preparátumokkal), amelyeket a gyógyszer isménél a növénysejtek megfigyelésénél a rajzó spóráknál magam készítettem.
De behatóan foglalkoztam a vegytannal, az ásvány- és földtannal, a krisztallografia és a napszínelemzéssel, továbbá az ismeretlen vegyületek meghatározásával is.
Ez ismeretekhez járult a Margó-féle összehasonlító bonctan, mely Darwin elméletére támaszkodott s ezzel engem a világ minden ismeretére buzdított."
Csontváry Kosztka Tivadar az 1870-es évek közepén szerezte meg gyógyszerészi oklevelét, s dolgozott Léván, Iglón, Eszéken, majd 1881-ben Rómába ment, két évre rá pedig Párizsban igyekezett felkeresni Munkácsyt, de ő éppen nem tartózkodott a francia fővárosban. Hazatérte után Szentesre került, majd 1884 októberében engedélyt kapott arra, hogy Gácson gyógyszertárat nyisson.
Szívós munkával elérte, hogy patikája mintaszerű lett, így arra gondolt, hogy 1894-től bérbe adja, s a befolyó szerény jövedelemből tartja el magát, s élhet művészetének. Ez végül is napi 4 korona tiszta jövedelmet biztosított számára. Első bérlője Koszta László volt, a második Eisner Sándor, 1912-ben pedig Székely Sándor vette bérbe Csontváry gácsi patikáját. Elutazott Münchenbe, s beiratkozott Hollóssy festőiskolájába. Ezt követően Franciaország, Svájc, Olaszország és Bosznia-Hercegovina következett.
Naplójában írja: "Amidőn egy nagyobb társaságban megfeleltem arra, hogy éltem 1880 óta egy felsőbb szellemi akarat szolgálatában, s Budapesten nyáron gyümölcsön és zöldségen; télen sültkrumplin vajjal s almával húsz fillérből megvacsoráztam, hihetetlenül hangzott."
A sors később sem fogadta kegyeibe, hiszen az 1919-es proletárdiktatúra idején egyetlen vagyonát, gyógyszertárát államosították. Ekkor kereste fel a szakszervezetet, hogy segélyt kérjen. "Tudja, hogy a patikám bérbe adtam – mondotta a szervezet vezetőjének -, annak a jövedelméből éltem. De most, hogyis mondjam, államosították." Az elnök, Hermann Lipót látta, hogy a művész zavarban volt. Éhezett. És a kérés különben sem volt szokása. Kapott segélyt, amelyből két hónapot élt. 1919. jún. 20-án hunyt el. Éhen halt.
A proletárdiktatúra első "nagy" halottja 1919. ápr. 8-án Eötvös Loránd báró volt, a második talán Csontváry Kosztka Tivadar. A magyarországi gyógyszerészet története mindkettejüket nagy tisztelettel tartja számon. Úgy hírlett, hogy egykoron kevés gyógyszerészhallgató értette a Tudományegyetemen az Eötvös lefestette fizikai világot, de vajon hányan értékelték ugyanazokban az években egy gyógyszerész-festő felfoghatatlanul modern világát? Úgy tűnik: kevesen.

Régi patikaedények

Patikaedények

E patika látványa gyógyító hatású
G. I.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi