A földtörténeti múlt jóval délebbi szélességeken kezdődött

Full text search

A földtörténeti múlt jóval délebbi szélességeken kezdődött
A Dunántúli-középhegység eredetét kutatva – az üledékes rétegsorok, a bennük rejlő ősmaradványok s az eocén vulkáni kőzetek összehasonlító vizsgálatával – az elmúlt évtizedekben született meg az a felismerés, hogy a hegység mindenekelőtt dél- és észak-alpi üledékes kőzetekkel tart rokonságot, és a Pelso-lemeztöredéken "utazva", a Karavankák és a Dél-Alpok keleti részének térségéből – a Dráva-menti ún. Drauzug vidékéről – az óharmadidőszakban juthatott mai helyére. A krétáig még alpi jellegű üledékképződés a harmadidőszakban tehát rohamosan megváltozott; ám hogy a lemeztöredék (és a hátán cipelt Dunántúli-középhegység) az óharmadidőszak elején milyen távol volt még mai helyétől, azt éppen a Dunántúli-középhegység említett eocén andezitjei bizonyítják. E vulkáni kőzetek rokonai ugyanis messze délnyugaton, például a Karavankáktól keletre fekvő Pohorje-hegységben találhatók meg.
Ám kezdjük a Dunántúli-középhegység történetét legidősebb kőzeteivel! Ezek nemcsak az aljzatból ismertek; a hegység déli szegélyén – a Balaton-felvidék kisebb foltjain – a felszínre is bukkannak. Eredetileg ordovícium, szilur, sőt talán kambrium időszaki, üledékes (kisebbrészt vulkáni) kőzetek, amelyek utóbb, a variszkuszi hegységképződéskor (talán még régebben is) kőzetátalakulást, metamorfózist szenvedtek. Az így képződött palák, fillitek a déli félgömbön az óidő végéig hegységi térszínként emelkedhettek ki. A palás kőzeteket a karbon időszak végén sok helyütt gránitbenyomulások (ún. -intrúziók) törték át; ezek ma a Balatontól délre – a Pelso-lemeztöredék határán az aljzatban, a Velencei-hegységben azonban jó száz négyzetkilométeren a felszínen is megtalálhatók.
A Velencei-hegység – északi részén az áttört palaburok maradványaival – az ország egyedüli, valódi gránithegysége. Sajátos lepusztulásformái, a gránit "gyapjúzsákok" vöröses gránittörmelékbe-málladékba, ún. murvába ágyazódnak, helyenként pedig különös ingókövekként magasodnak környékük fölé (a legismertebb közülük a Pákozd határában álló ingókő). A földtörténet sajátos fordulata, hogy a palán áttört gránitba – vagy kétszázötven millió évvel később – eocén andezitek nyomultak; e sokat emlegetett vulkánosságnak (amely a Dunántúli-középhegységben számos helyen ott hagyta a nyomát) mára csak szubvulkáni kőzetei és érctelérei maradtak meg. A variszkuszi hegységek a trópusi-szubtrópusi éghajlaton rohamosan pusztultak. A lepusztulás legfontosabb terméke, a perm időszak emlékét őrző vöröshomokkő ma a Balaton északi partján, széles sávban bukkan a felszínre. (Az aljzatban, idősebb palákra települve nemcsak itt, hanem a Kisalföld peremén is ismert – észak felé egyre vastagabb permi rétegsorban.)

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi