Fiatal szerkezeti mozgások, bazalt tanúhegyek

Full text search

Fiatal szerkezeti mozgások, bazalt tanúhegyek

Bazaltorgonák a Szent György-hegyen

Oszlopos elválású bazalt a Hegyestű felhagyott kőbányájában
A miocén kor nemcsak tengerelöntéseivel, hanem a pliocénban, majd a pleisztocénban fölerősödő szerkezeti mozgások révén is nagy szerepet játszott. Ezek ugyanis – északkelet-délnyugati és rájuk merőleges törések mentén – rögönként feltagolták és elkezdték kiemelni a hegységet. Az egész országban mozgalmas időszak tűzhányótevékenységben itt csak a pannon végefelé öltött testet; az ekkor feltört bazaltvulkánok viszont a Dunántúli-középhegység mindmáig talán legszebb tájképformálói.
Az idősebb, 5-6 millió éves bazaltok a mészkőrögök tetején (Kab-hegy, Agár-tető), a 2-4 millió éves fiatalabbak (Badacsony, Szent György-hegy, Gulács, Haláp, Hegyestű stb.) a pannon szigettengerben, mindenekelőtt a Tapolcai-medencében törtek fel. A kezdetben rendszerint rövid robbanásos működés tömeges lávaömlésekkel folytatódott (szegélyeiken ezek hűltek látványos bazaltoszlopokká), végül gázokkal teli, likacsos lávát (ún. kenyérkövet) eredményezett. A Pannon-beltó kiszáradtával a laza üledékeket – ahol nem volt rajtuk kemény bazaltsapka – az évmilliós szél- és folyóvízi erózió, a csuszamlások jó kétszáz méterrel lepusztították. Ahol viszont volt bazaltfedő, ott megmaradtak a homok- és agyagrétegek: a képen látható Szent György-hegyen például 280 méterig pannon üledéken ballaghatunk fel, majd az 5 méter tufából, 40 méter bazaltorgonából és vagy 100 méter kenyérkőlávából álló meredélyen kell felmásznunk.
A bazaltömléseket helyenként látványos utóvulkáni működés követte. A Tihanyi-félszigeten a robbanásos működéssel kialakult "ikerkráter", a Külső- és Belső-tó környékén néhány tízezer éve még gejzírek, hévforrások törtek fel; belőlük vált ki a ma is látható gejzírkúpok hidrokvarcitja, forrásmészköve.
A Dunántúli-középhegység mai arculatának megformálását – mint szinte mindenütt az országban – a pleisztocén tetőzte be. Az összetöredezett rögök – most már valódi sasbércekként – mai magasságukba emelkedtek; a mészkőterületek karsztformakincse felfrissült (legismertebbek a Veszprémi fennsík töbrei, uvalái, a Budai-hegységben a változatos cseppkőbarlangok), a karsztforrások peremén pedig (mindenekelőtt a Budai-hegységben és a Gerecsében) édesvízi mészkövek váltak ki. A jégkorszakok változatos felszínformálásából főként a fagyaprózódás emelendő ki, amely egyebek között a híres kővágóörsi vagy szentbékkállai "kőtengereket" is létrehozta. S hogy a jelenkor hűvösebb korszakainak emlékéről se feledkezzünk meg: a mai magasabb térszínek bükkösei az egykori, összefüggő "Bakonyerdő" maradványai.

A Tapolcai-medence kialakulása Cholnoky Jenő szerint

Felnyílt rombarlang a Bakonyban
K. D.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi