A HARGITA

Full text search

A HARGITA
A vadregényes szépségű, sűrű fenyvesekkel borított Hargita a Kárpátok legfiatalabb vulkáni működése során épült fel: az 5-6 millió éve kezdődő tűzhányó-tevékenység az Olt folyó tusnádi áttörésénél magasodó Csomádban csupán néhány százezer éve szűnt meg. A Csomád kráterein kívül, amelyek egyikében ma a már Orbán Balázs által is krátertóként leírt, csodaszép Szent Anna tó foglal helyet, a vulkáni vonulatban sok más kráter, illetve nagyobb, bonyolultabb eredetű mélyedés, ún, kaldera is azonosítható. Összetett vulkán például az előző oldalon látható, dél-hargitai Kakukkhegy. Ennek három kráterét utóbb apróbb-nagyobb, sűrű magmából táplálkozó lávadómok magasították: ezek között azután a külső erők hatására jöhetett létre a tűzhányó kalderaszerű, hatalmas udvara. A Keleti-Kárpátok vulkáni vonulatának legismertebb, és sokkal egyszerűbb – beszakadásos – eredetű kalderája a Mezőhavas 5 kilométer átmérőjű, tojásdad alakú mélyedése; a legnagyobb vulkáni üst viszont a jó kétszer akkora Kelemen-kaldera.

Sajátos vulkáni képződmény a Gutin-hegységben: kihűléskor a folyásirányra és a kihűlési felszínre merőlegesen, ún. oszloposan elvált lávakőzet

A felső miocén beltó ősföldrajzi térképe

Pados elválású andezitláva-kőzetek a Magas-Börzsöny kalderájának déli peremén

A Kelemen-havasok központi kalderája tavaszi űrfelvételen. A 2000 méter magas kalderaperemet még hó borítja
Az Erdélyi-középhegység és a Keleti-Kárpátok vulkánosságát egy egyszerűsített szelvény segítségével érthetjük meg legjobban. A kelet felé mozgó Tisia-lemeztöredék (esetleg egyéb kisebb töredékek) által "nyomott" szárazföldi kéregdarabok egyre keletebbre préselődtek. Fokról fokra maguk alá gyűrték a köztes helyzetű, illetve a "stabil" Európát szegélyező, óceánihoz hasonló (elvékonyodott, tengerrel borított) kéregdarabokat: az Erdélyi-középhegységben a miocén elején, a Keleti-Kárpátokban a pannontól a pleisztocénig zajló kőzetlemez-alábukások (szubdukciók) heves tűzhányó-tevékenységhez vezettek.

1 ERDÉLYI-KÖZÉPHEGYSÉGI SZÁRAZFÖLD
2 "ERDÉLYI ÓCEÁN"
3 BELSŐ-DACIDÁK
4 BELSŐ FLIS-ÓCEÁN
5 EURÓPAI TÁBLA
6 KÜLSŐ FLIS-ÓCEÁN
7 jura-kréta vulkánosság
8 alsó és középső miocén vulkánosság
9 felső miocén-pleisztocén vulkánosság
 
K.D.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi