A barna rétihéja, a kígyászölyv és a sólyomfélék

Full text search

A barna rétihéja, a kígyászölyv és a sólyomfélék
A tóvidék egyetlen fészkelő ragadozója a barna rétihéja (Circus aeruginosus) fészkét a sűrű nádasban építi. Tavasszal a pár látványos nászrepülését figyelhetjük meg a Velencei-tó vagy más tavak felett. A barna rétihéják télire elköltöznek, az ősszel vendégként érkező rokon kékes rétihéjákat (Circus cyaneus) viszont egész télen láthatjuk. Többnyire alacsonyan, imbolygó repüléssel cserkésznek a nagy legelők és szántóföldek felett, ahol főként a rágcsálókat tizedelik.
A kígyászölyv (Circaetus gallicus) sok kígyót fogyaszt. Egyetlen fiókájuknak az öreg madarak gyakran olyan hosszú erdei siklót hoznak, hogy azt csak részletekben képes elnyelni. A kígyó egyik fele kilóg a csőréből, és csak amikor a bennlévő részt már megemésztette, nyeli el utána azt is. A kígyászölyv nagy termetű, sárga szemű madár, fészke viszont elég kicsi, többnyire a sárga fagyöngy közé, a fák koronájában építi.
A sólymok közül a kerecsen (Falco cherrug) főképpen ürgékkel és galambokkal él, a gyors röptű kabasólyom (Falco subbuteo) viszont még a fecskéket vagy a sarlósfecskéket is elkapja a levegőben. A nyár vége felé szívesen vadászik szitakötőkre is, a fogott zsákmányt a karmaival emeli a csőréhez, és a levegőben fogyasztja el.
A sólyomfélék nem építenek fészket. A kerecsen sziklapárkányokon vagy más ragadozók elhagyott, esetleg tőlük erőszakkal elvett fészkében költ, a vörös vércse (Falco tinnunculus) szarkafészkekben, a nagyvárosokban a magas épületek padlásterein telepszik meg, a kékvércse (Falco vespertinus) pedig a vetési varjak telepeit használja. A hím nagyon szép madár, palakék színű, csak alsó farkfedői és a gatyái rozsdavörösek. A kékvércsék április végén érkeznek Afrikából, de csak június derekán kezdenek költeni. Ekkorra ürülnek ki a vetésivarjú-fészkek, a károgó fiatalok kirepülnek, s otthonaikat a kis ragadozók veszik birtokukba. Kékvércsékkel a leggyakrabban a Hortobágyon találkozhatunk, ahol 500-600 pár fészkel. Szívesen üldögélnek a villanyvezetékeken, máskor vakondtúráson gubbasztanak, vagy 15-20 méter magasan egy helyben lebegve, "szitálva" lesnek zsákmányukra. Bogarakkal, sáskákkal, apró rágcsálókkal táplálkoznak, de alkalmilag például az ásóbékát is szívesen fogyasztják.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi