Kisebbségi irodalmak születése

Full text search

Kisebbségi irodalmak születése
1920 után a környező országokban a magyar irodalmat szinte a "semmi talajáról" kellett indítani. Az irodalomteremtéshez szükséges feltételek közül igazában csak a magyar irodalom majd ezeréves hagyománya volt az indulási pont, meg a felébredő küldetéstudat: nemcsak kenyérrel él az ember, az anyanyelvi közösségnek szüksége van saját irodalomra is. Szinte rejtély, hogyan győzték az irodalom megteremtéséért folyó küzdelmet idegekkel, fizikai erővel az írás szolgálatába szegődők. A két világháború közti korban az írók legnagyobbjai Magyarországon már műveikből is megélhettek, a kisebbségben élők közül azonban senki sem hagyatkozhatott csak az írásra. Az erdélyi Áprily Lajos tanárkodott, Kós Károly szántott-vetett, Bartalis János borjakat nevelt, Nyírő József molnár volt, a szlovenszkói Győry Dezső újságíróskodott, a vajdasági Szenteleky Kornél körorvosként kereste kenyerét. Rasmusseni sors volt – Áprily Lajosé a kép – a kisebbségben szinte mindig az írói létezés: jéghegyekkel szemben, virág és asszony reménye nélkül kellett küzdeni.
S mégis írtak, mert hitték: az írásnak missziója van. Nem csak a magyarság eszményét akarták őrizni, úgy vélték, kisebbségi életükkel külön terve van a sorsnak. Hitték: a kisebbségi magyarságnak külön szerepe lehet az egész magyarságon belül: a mindenütt és mindenkire kiterjesztett emberség gondolatát képviselheti. Kényszerű helyzetükben vállalták a híd szerepét népek és kultúrák között, azzal a reménységgel, hogy kovászai lesznek a Duna-tájon a demokratikus átalakulásnak és a népek testvériségének. Ezért természetes, hogy az így született irodalmakból a "vox humana", az ember dallama száll magasra.
A kisebbségi magyar irodalmak – e közös, meghatározó jellegzetességen túl – kettős kötődésűek. Ezer szállal kapcsolódnak az egyetemes magyar irodalomhoz és kapnak tőle változó erősségű ösztönzéseket. De hatással van rájuk az adott ország kultúrája, jövőelképzelése is. A cseh irodalmi környezet például racionálisabb, a szerb és a horvát irodalom erősen avantgárd törekvésű volt; az egyiknek és a másiknak nyomai fellelhetők a régiók magyar irodalmában is. Ugyanez a kettősség – bizonyos mértékben – tapasztalható volt a két világháború között kiépült, nem azonos mértékű, esetleg csonka intézményrendszerekben is.
A második világháború újabb történelmi földrengésében azonban rendre elpusztultak még ezek az intézmények is. A bécsi döntéssel Magyarországhoz visszakerült részeken élő írók természetesen kapcsolódtak be a magyar irodalom áramlataiba, megtartva a kisebbségi helyzetben kialakult színeiket, a Romániában és a Szlovákiában maradtak folytatták munkájukat. Változatlanul a testvériség, a demokratizmus álmával.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi