Barokk irodalmunk kezdetei

Full text search

Barokk irodalmunk kezdetei
A katolikus megújulás Magyarországra Rómából (a vallási központból) és Bécsből (a politikai központból, az akkori magyar királyok székhelyéről) érkezett el. A 17. század eleji magyar arisztokráciában élt a megújult ideológia támogatásának igénye, ez teszi érthetővé az ország északi és nyugati területein bekövetkezett gyors rekatolizációs folyamatot. A magyarországi katolikus megújulás nem csupán egy személy, Pázmány Péter tevékenységének eredményeként valósult meg, hanem az új szellemiség jegyében működő munkatársainak közreműködésével. Tevékenységük a reformáció által már sikerrel alkalmazott módszereken alapult, nagyrészt a mindössze fél évszázados, de világszerte tevékenykedő jezsuita rend támogatásával. Elkészült az első teljes katolikus magyar biblia (Káldi György fordítása, Bécs, 1626, nemzeti nyelvű ájtatossági művek jelentek meg, elterjedt a katolikus szellemiségű magyarországi nyomdászat, a magyar nyelvű katolikus prédikációk, a politikai és hitviták magyarul és latinul a protestánsok ellen; létrehoztak egyházi intézményeket (pl. a bécsi Pazmaneum 1623-ban), s megalakult a mai Eötvös Loránd Tudományegyetem elődje (Nagyszombat, 1635) jezsuita rektorral és tanárokkal.
Maga Pázmány Péter (1570-1637) nem erőszakkal, hanem türelemmel, a megfelelő alkalom kivárásával és a személyes ráhatás eszközével végezte munkáját. Így tudott kiépíteni szoros diplomáciai kapcsolatot a kálvinista erdélyi fejedelmekkel, Bethlen Gáborral és I. Rákóczi Györggyel. Pázmány nem követte szolgai módon a Habsburg politikát, hanem közvetített a király és az erdélyi fejedelmek között. A szellemi ellenreformáció harcosa volt, aki írásművészetével, egyházi alapításaival (kb. egymillió akkori forint értékben) és térítésekkel (mintegy 30 főrangú család) ért el eredményt.
A hitviták kora áthúzódott a 17. század második felére, az erőszakos protestánsüldözések időszakára is. A hitvitákban új érvek ekkor már nem születtek, helyettük durva személyeskedés jelent meg.
Az első katolikus barokk költő a Nyugat-Magyarországon élt Nyéki Vörös Mátyás (1575-1654) volt, aki sikerrel elevenített fel középkori műfajokat és témákat. A magyar költészet maradandó értékei közé tartoznak az örökkévalóságról írt versei s hosszú terjedelmű haláltánc-költeményei, a négy utolsó dologról (halál, ítélet, pokol, mennyország) szóló Tintinnabulum (Csengettyű, Pozsony, 1636) valamint a test és lélek egymást vádoló párbeszédét tartalmazó Dialogus (Prága, 1623).

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi