A felvilágosodás gondolkodói

Full text search

A felvilágosodás gondolkodói
A 18. század végének történelmi, de bölcseleti értelemben is ellentmondásos alakja a magyar jakobinusok mozgalmának vezetője, Martinovics Ignác (1755-1795). Első filozófiai írása Az isteni igazságosság védelmezése a materialista és ateista bölcselők ellenében szól. A következő mű, a Filozófiai emlékirat gyökeres fordulatot hoz; Holbach szellemében maga is a materializmus, az ateizmus és a heves antiklerikalizmus hívévé válik, aki a zsarnokságot, a monarchikus uralom vétkeit ostorozza. Később ez a radikalizmus ölt testet Martinovics kátéiban és az általa vezetett mozgalom elveiben is. A valláskritika és a politikaelmélet hasonló útját járták összeesküvőtársai is: Hajnóczy, Laczkovics és a többiek. Összeesküvésük leleplezése után a felvilágosodás bölcseleti radikalizmusa tovább él; sajátos módon azonban nem bölcseleti értekezésekben, hanem a kor szépirodalmában fel-felbukkanó gondolatok soraként: ebben az értelemben filozofikus Kazinczy, Csokonai, Berzsenyi és a többiek.
A beköszöntő reformkor és vele a romantika új szakaszt hozott a magyar szellemi életben: a kor gondolkodó fői figyelmüket egyre határozottabban Kant, Hegel, Schlegel felé fordítják. Hegel első magyar népszerűsítői Tarczy Lajos (1807-1881), Taubner Károly (1809-1868), Warga János (1804-1875) és konzervatív ellenfelük, Szeremlei Gábor. A közös, amit Hegeltől tanultak, a dialektika mint módszer, leszámítva Szeremleit, aki a jobboldali hegeliánusok módján Hegelben a vallás és a bölcselet között összhangot teremtő gondolkodót látott. Tarczy Észtan című munkája robbantotta ki a hazai Hegel-vitát, amelyben Hegel követőit az ellenfelek a tételes vallás tagadóinak nevezik. Petőfi tanára, Tarezy a dolgok létezésében meghatározónak mondja a világban munkáló ellentéteket: az ellentétekben fejlődik maga az emberi értelem is.
Taubner egy másik hegeli gondolat, a történetiség méltatója: a dialektikus fejlődés valójában a történeti változások dialektikája, s a bölcselet szakadatlan haladása ennek elismerése nélkül nem végezhető el. Taubner egy másik írása a hegeli dialektikus fogalompárok – lét és semmi, azonosság és különbség, rész és egész-elemzése, de tőle származik az első hazai filozófiatörténeti kézikönyv is, amely bőségesen taglalja a legújabb német eredményeket. Szeremlei viszont Hegel vallásbölcseleti géniuszát dicséri – az abszolút eszme nem lévén más, mint maga Isten. Az ellentábor véleményét Lugossy József szólaltatja meg: szerinte Hegel közönséges felforgató, és csakúgy, mint követői, istentelen.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi