A vallásüldözés kora

Full text search

A vallásüldözés kora
Bocskai az 1606-os bécsi békében még csupán a nemesség, a városok és a végvári katonaság számára tudta a vallásgyakorlat szabadságát biztosítani, de az 1608-as országgyűlés ezt a jogot a falvak népére is kiterjesztette. A harmincéves háború idején Bethlen katonai sikerei biztosították ennek érvényesülését, közben azonban az ellenreformáció sikerei a katolikusok javára módosították a felekezeti erőviszonyokat, Erdély hanyatlásával pedig a hazai protestantizmust védelmező közhatalom is megszűnt.
Az 1650-es évektől katolikus részről rendszeressé vált a protestáns lelkészek elűzése és a templomok erőszakos visszavétele. Különösen tömegessé váltak a királyi csapatok, katolikus főurak és püspökök által végrehajtott templomfoglalások 1671-től; Kassa, Győr, Pozsony és számos más város istentiszteleti helyei vesztek el így. A távozási parancsnak nem engedelmeskedő lelkészek és tanítók ellen 1673-tól tömeges perek kezdődtek, amelyekben sokakat hitvallásukról való lemondásra kényszerítettek; a "megátalkodottak" börtönbe, negyvenketten pedig Nápolyban gályarabságba kerültek, ahonnan nemzetközi összefogás szabadította meg a túlélőket.
Időben ezt követte az 1681-es soproni országgyűlés: a vallásszabadságot a földesúr jogainak sérelme nélkül engedélyezte, a protestánsok által épített templomok visszaadását rendelte el, és megyénként kijelölt két-három települést, főleg városokat, ahol telkek biztosítása mellett protestáns templomépítést engedélyezett. A hatalom erőszakos fellépése azonban nem szűnt meg: hírhedt eset volt, amikor az eperjesi vésztörvényszék árulás vádjával húsz tekintélyes protestáns polgárt végeztetett ki. Az 1691-es Diploma Leopoldinum úgy rendelkezett, hogy a protestánsoknak megyénként két településen lehet – torony nélkül épített – temploma nyilvános istentisztelet számára, egyébként a kultuszt csak otthonaikban gyakorolhatják, valamint adófizetésre kötelezettek a katolikus egyház számára.
A rekatolizálás érdekében született az a rendelkezés is, amely a töröktől visszafoglalt területeken tiltotta a protestáns vallásgyakorlatot. Rákóczi szabadságharcát követően a szatmári béke ismét vallásszabadságot ígért, a rá következő országgyűlés azonban az ezzel összefüggő ügyeket végérvényesen levette a tanácskozások napirendjéről, és a bécsi kormány hatáskörébe utalta.
Immár a viszonylagos vallásbéke körülményei között született III. Károly szabályozása, amely megerősítette a vallásgyakorlat szabadságát, fenntartotta a megyénkénti két nyilvános istentiszteleti hely rendszerét, és uralkodói hozzájárulással engedélyezte a püspökválasztást. Ugyanakkor a protestáns lelkészek felügyeletére illetékességet kaptak a katolikus főesperesek; a házassági pereket katolikus egyházi bíróság előtt kellett lefolytatni, és a protestánsoknak is meg kellett tartaniuk a katolikus ünnepeket. A korlátozásokkal teletűzdelt engedményekkel élve a hazai református és evangélikus egyház kialakította szervezeti-területi beosztását, amelynek élére 4-4 püspököt állítottak.
Időközben a vegyes házasságok ügye a reverzálisadás kötelmével nyert szabályozást: ilyen házasságot csak katolikus pap előtt lehetett kötni, abban az esetben, ha a protestáns fél kötelezte magát valamennyi gyermeke katolikus hitben való nevelésére. Ezzel egyidejűleg megszűnt a földbirtokosok azon joga, hogy jobbágyaikat vallásváltoztatásra kényszerítsék, viszont számos addig protestáns templom és iskola visszavételével járt együtt, és meggátolta, hogy a reformált egyházak tagjai közhivatalokat viseljenek. A katolikus egyházból valamely protestáns egyházba való áttérést a törvény szigorú büntetéssel sújtotta.

A kálvinizmus hazai fellegvára, a debreceni Nagytemplom

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi