Magyar nóta

Full text search

Magyar nóta
A nóta – Kodály Zoltán szavaival élve – "a népkultúrából már kinőtt, de a magas kultúráig még el nem jutott, átmeneti embertípus" zenéje. Magyarországon, mint máshol is a világon, másfél évszázada ebből az embertípusból termett a legtöbb. Kodály ezt is mondta nótakincsünkről: "Szép dalok, jó dalok is vannak közte – szeretem őket, bennük nőttem fel én is -, az én lényemnek is kitéphetetlen részét képezik."

Bihari Sándor: Az ő nótája (olajfestmény)
A latin eredetű nóta a magyar nyelvben is elsősorban dallamot jelent. A 19. század elején magyar nótának a verbunkos dallamot nevezték. Mai értelemben azt a népdalszerepre szánt romantikus dal műfajt jelöli, melynek stílusát a 19. század második felének polgárosodó magyar társadalma alakította ki. E dal műfajt századunk elejéig népdalnak nevezték. Attól fogva azonban a tudomány a parasztság közt gyűjtött dalokat tekinti népdalnak, s ettől a népdaltól való megkülönböztetésül a magyar nóta vagy egyszerűen csak nóta a szaknyelvben a népies dal nevet kapta. Népszerű nótakiadványokban azonban – például a Szól a nóta sorozat füzeteiben – olyan népies dalok, melyeknek szerzője ismeretlen, változatlanul "népdal"-nak vannak jelölve. Ugyanakkor a falusi ember ma is elhúzatja vagy "elfújja a nótát" akkor is, ha történetesen népdalról van szó.
A magyar nóta kialakulásának ugyanaz volt az ösztönzője, ami korábban a verbunkos zenéé is: a társadalom magasabb rétegei nem érték be azzal a zenével, amit a paraszti rétegek a régmúltból őriztek meg és alakítottak saját ízlésükhöz. A korszerű európaihoz jobban igazodó, a magyar polgári – egyben nemzeti – törekvéseket is jobban kifejező dalkincset akartak. A városi és városiasodó rétegeknek természetesen korábban is volt saját, részben a parasztság dalaival is érintkező, dalkincse. Erről leginkább a 18. században, református kollégiumok diákjai által összeírt és kéziratban fennmaradt dalgyűjteményekből – melodiáriumokból – tájékozódhatunk. A melodiáriumok közé sorolható a már nem diák Pálóczi Horváth Ádám 1813-ra letisztázott és lezárt Ötödfélszáz énekek... című gyűjteménye. A 19. század első felének felszínen levő dalairól pedig egyebek közt és leginkább éppen az Arany János által összeírt és 1952-ben kiadott – zeneileg Kodály által gondozott – népdalgyűjteményből tájékozódhatunk. E dalok nem csekély része idegen eredetű és idegen zenei ízlésről tanúskodik. A nemzeti öntudatában erősödő polgárság mindennapi zenéjében olyanféle színvonalra és magyarságra törekedett, ami Petőfi és Arany idejére az irodalmi népiességben megvalósult. Csakhogy Petőfi és Arany költészetének kibontakozása idején a magyarországi zenei élet még messze mögötte volt az irodalminak. Nem voltak zenei intézmények, alig voltak zenéhez értő magyarok. Különben is, a népies dalnak – magyar nótának -, kezdettől fogva a magyar "tömegműfaj" szerepét kellett betöltenie. Ennek megteremtésében dilettáns szerzők járhattak és jártak elöl. A fogyasztók pedig ugyancsak zeneileg igénytelen tömegek voltak (és maradtak mindvégig). Magas zenekultúrát – szimfonikus zenét, kamarazenét, operát – igénylő "tömegek" sehol sincsenek a világon. Általában olyanok vannak, melyekre zenei igényesség dolgában ráillik a fenti bevezetőben említett jellemzés, amit Kodálytól, elmarasztaló hangsúllyal szokás idézni: "a népkultúrából már kinőtt, de a magas kultúráig még el nem jutott, átmeneti embertípus". Idézzük tovább Kodályt, aki Magyarság a zenében című tanulmányában 1939-ben a népies dalról megállapítja, hogy az "az első tömeges megjelenése egy közérthetően magyar népszerű zenének, amit még ma is mindenki annak érez." Továbbá: "Különösen magyar a 19. század népies dalirodalma. Már általános elterjedése is bizonyság, mennyire magára ismert benne a nemzet."

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi